День Європи в Україні: Усе, що треба знати про свято миру та єднання з європейськими країнами
День Європи в Україні: Усе, що треба знати про свято миру та єднання з європейськими країнами

День Європи в Україні: Усе, що треба знати про свято миру та єднання з європейськими країнами

В Україні сьогодні, 18 травня, відзначають дивовижне свято – День Європи. Дивовижне переважно тому, що наша держава – єдина держава у світі, яка не є членом Європейського союзу, але з року в рік святкує на державному рівні єднання з європейськими країнами. Зазвичай такі святкування відбувалось широко, голосно, весело. Зараз, в умовах пандемії коронавірусу, звісно, святкування буде проходити значно тихіше.

Як було встановлено День Європи в Україні

День Європи в Україні було затверджено в календарі державних свят трохи понад 16 років тому.

Зокрема, 19 квітня 2003 року тодішній президент Леонід Кучма, враховуючи стратегічний курс країни на європейську інтеграцію, своїм указом постановив відзначати День Європи в Україні щорічно третьої суботи травня.

Цим документом український уряд і місцеві органи влади зобов'язувалися забезпечити здійснення заходів щодо організації та проведення свята в усіх куточках держави, а Держкомітет телебачення і радіомовлення спільно з Міністерством закордонних справ - висвітлення урочистостей у засобах масової інформації.

Саме ж свято стали сприймати як символ єднання України з іншими європейськими країнами – день миру, спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

Так сталося, що у 2020 році третя субота травня - це 16-те число.

Особливості святкування Дня Європи в Україні

Традиційно "докарантинне" святкування Дня Європи в Україні відкривалося урочистою церемонією в Києві.

Також до цього дня в столиці облаштовували так зване Європейське містечко, що складалося з павільйонів, які представляють Україну, кожну державу - члена ЄС, Європейську комісію та міжнародні організації.

У них надалі представляли географію, культуру, історію найбільших міст держав - членів ЄС, організовували публічні дебати з послами та представниками української влади, проводили вікторини з європейської тематики та мовні курси, облаштовували "куточки національних страв" і багато іншого.

Крім того, протягом офіційного відкриття святкування Дня Європи відбувалися зустрічі послів держав - членів ЄС з представниками органів місцевої влади, студентами й викладачами місцевих університетів, представників неурядових та громадських організацій, засобів масової інформації.

Аналогічні заходи є й в інших, як великих, так і маленьких, містах України. Хоча і не з таким величезним розмахом.

Як відзначають День Європи за кордоном

Водночас важливо згадати, що за кордоном День Європи відзначають не так, як в Україні. Та й суть самого свята дещо інша. Це також день святкування єдності та миру між європейськими країнами, але в цілому є два окремих Дні Європи:

  • один з них присвячений становленню Ради Європи, яке відбулося 5 травня 1949 року;
  • інший - у пам'ять про Декларацію Шумана від 9 травня 1950 року, яка стала основою для створення нової організації держав у Європі, попередниці Європейського Союзу.

Відповідно їх і відзначають 5 і 9 травня.

У ці дні всі представництва Ради Європи та Євросоюзу проводять так званий день відкритих дверей. Кожна людина може зайти до закладу, дізнатися про те, як і навіщо він працює, взяти участь у тематичних дискусіях та інших заходах, що проводяться там, у тому числі екскурсіях.

При цьому офіційним символом свят є прапори європейських держав, у тому числі України.

Також заходи до Дня Європи в Європі щороку мають свою тему. Так, наприклад, у 2019-му такою темою був слоган -"Вибір свого майбутнього".

Джерело матеріала
loader
loader