Міська влада Стамбула схвалила рішення, за яким собор Святої Софії з музею знову стане мечеттю. Фактично, місцева влада скасувала рішення уряду від 1934 року про статус музею "восьмого дива світу".
За новим рішенням собор знову може використовуватися в якості мечеті, повідомляє турецьке видання Anadolu.
Міська рада дійшла до висновку, що Ая-Софія може використовуватися лише як мечеть. Про це мовиться в документації Фонду імені Султана Ахмет Хана, на балансі якого й перебуває собор.
При цьому місцева запевняє: попри те, що собор знову буде мечеттю, туди й надалі впускатимуть християн. Тож туристи з переважно християнських країн і надалі зможуть потрапити всередину.
До слова, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вже повідомив, що встиг підписати документ, за яким собор Святої Софії знову стане мечеттю.
Hayırlı olsun. pic.twitter.com/MzP6nzn9Jc
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) July 10, 2020
Що відомо про собор Святої Софії
Його справедливо називають "восьмим дивом світу". Будівництво собору розпочалося майже 1,5 тисячі років тому, а понад тисячу років він був найбільшим храмом у християнському світі.
Ще в 532 році візантійський імператор Юстиніан наказав збудувати на цьому місці нову церкву Святої Софії, яка б стала прикрасою столиці імперії. За легендою, план будівлі йому вручили ангели, поки імператор спав.
Цікаво, що цей собор має і пряме відношення до християнства в Україні. За переказами, саме там посланці Володимира Великого знайомилися з християнською вірою.
Остання літургія в соборі відбулася в 1453 році. Після цього храм, як і Константинополь, захопили османи й перетворили на мечеть. У 1934 році в ній зробили музей.
Інтер'єр собору Святої Софії / фото Dirilis Postasi