Депутати «Слуги народу» не підтримують законопроєкт колеги Максима Бужанського про мову.
Відповідну заяву оприлюднили в Facebook низка нардепів фракції: Тетяна Циба, Дмитро Костюк, В'ячеслав Рубльов, Андрій Богданець, Богдан Яременко, Єгор Чернєв, Ростислав Тістик та інші.
Законопроєкт №2362 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти Верховна Рада має розглянути 16 липня.
Максим Бужанський («Слуга народу») пропонує подовжити термін права здобуття освіти мовою національної меншини, яка не відноситься до країн Європейського Союзу, до 1 вересня 2023 року.
Зокрема, це стосується тих учнів, які досі вчилися російською мовою.
Наводимо повний текст заяви народних депутатів:.
Ми, народні депутати України, стурбовані суспільною реакцією на законопроект № 2362 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, щодо навчання державною мовою в закладах освіти».
Партія «Слуга народу», представниками якої ми є, виникла і завоювала довіру виборців, як політична сила, базовими цінностями якої є толерантність, повага до думки кожного громадянина, прагнення якнайширшого консенсусу.
Ми зробимо усе від нас залежне, щоб забезпечити кожному громадянину право обирати мову приватного спілкування, включно з російською.
Серед нас є російськомовні.
Разом з тим, ми повністю усвідомлюємо той факт, що розвиток і поширення державної української мови в системі освіти в нашій державі є запорукою загальнонаціонального порозуміння і єднання українського суспільства тією ж мірою, що і цінності демократії та верховенство права.
Без захисту цих базових складових суспільної єдності прогрес в Україні неможливий.
З огляду на зазначене, з усією повагою до думки кожного народного депутата і його права вносити законодавчі ініціативи, заявляємо, що не підтримуємо законопроект № 2362, і не голосуватимемо за нього.
Закликаємо усіх колег, хто поділяє наші цінності, залучитися до цієї заяви шляхом поширення її на своїх сторінках в соціальних мережах.
Також він подав законопроєкт, яким пропонується подовження терміну права здобуття освіти мовою національної меншини, яка не відноситься до країн Європейського Союзу до 1 вересня 2023 року.
У березні Комітет відклав розгляд цього проєкту.
Тоді автор проєкту зазначав, що хоче усунути із закону, на його думку, дискримінаційну складову, яка полягає в тому, що школи з мовами ЄС переходять на державну мову навчання з 2023 року, а з російською з 2020 року.
У квітні 2020 законопроєкт відправили на доопрацювання.
Перед засіданням Комітету з питань гуманітарноі та інформаційноі політики 17 червня 2020 року активісти провели акцію протесту проти проєкту Максима Бужанського.
Комітет з того ж дня відхилив законопроєкт №2362 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти.
Народний депутат від «Європейської солідарності» Володимир В’ятрович закликав українців зібратися під ВР 16 липня та виступити проти ухвалення цього законопроєкту.