Рішення КСУ, за яким окремі положення закону про НАБУ визнали неконституційними, - "чергова спроба заблокувати боротьбу з політичною корупцією та очищення судової гілки влади в державі".
Про це йдеться в офіційній заяві Національного антикорупційного бюро України.
Там вказують, що Конституційний суд не вперше так вчиняє щодо НАБУ: 2019 року судді визнали неконституційною статтю про незаконне збагачення і позбавили НАБУ права анулювати через суд незаконні угоди, укладені державними підприємствами.
"Кожне з цих рішень, за дивним збігом обставин, з`являлось у відповідь на ефективну роботу НАБУ за кожним зі згаданих напрямків", - йдеться в заяві.
Згідно з останнім рішенням КС, впродовж наступних трьох місяців до закону про НАБУ мають бути внесені зміни, покликані врегулювати правові аспекти функціонування бюро, які наразі, на думку суддів КС, не відповідають Конституції.
У НАБУ викликають занепокоєння наміри окремих політичних сил, насамперед пов`язаних з фігурантами розслідувань НАБУ, ревізувати цей закон в частині позбавлення бюро інституційної незалежності, використовуючи рішення КС як привід для реалізації задуму.
У бюро наголошують, що незалежність НАБУ є базовою засадою, яка визначає спроможність інституції протистояти тиску в процесі розслідування корупційних злочинів, вчинених топ-корупціонерами, та притягати їх до відповідальності.
"За п`ять років розслідувань НАБУ та САП притягнули до відповідальності понад 800 осіб, серед яких чинні та колишні народні депутати, міністри та їхні заступники, посадовці вищої ланки. Близько 500 осіб очікують на вироки Вищого антикорупційного суду. Впродовж останніх місяців країна стала свідком рішень суду про позбавлення волі осіб, визнаних винними у вчиненні корупційних злочинів у справах, що розслідувались НАБУ. І цей процес лише набирає обертів", - наголошують в бюро.
НАБУ закликає парламент у процесі доопрацювання закону про бюро зберегти інституційну незалежність бюро як запоруку ефективної боротьби з топ-корупцією. У свою чергу НАБУ готове долучитися до процесу підготовки та обговорення цих змін. Також наголошується, що НАБУ працює в штатному режимі.
- Велика палата Конституційного суду України 16 вересня розглянула справу за конституційним поданням 50 народних депутатів і визнала неконституційними окремі положення закону "Про Національне антикорупційне бюро України". Суд, зокрема, визнав не відповідними Конституції норми закону в частині закріплення повноважень президента утворювати антикорупційне бюро, призначати або звільняти директора НАБУ.
- Посли країн "Великої сімки" заявили про необхідність захисту доброчесностіНаціонального антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду.