У християн східного обряду Чистий четвер – які традиції в цей день
У християн східного обряду Чистий четвер – які традиції в цей день

У християн східного обряду Чистий четвер – які традиції в цей день

Чистий четвер в Україні в 2021 році православні християни відзначають 29 квітня. Це свято за три дні до Великодня символізує очищення тіла і душі, коли віряни вшановують пам'ять про Таємну вечерю Ісуса Христа, коли Спаситель омив ноги учням, і були встановлені таїнства причастя. У християн східного обряду – один із найважливіших днів на Страсному тижні. Про це повідомляє "Укрінформ".

Вважається, що у Великий четвер при купанні можна змити з себе гріхи й очистити душу, а також зарядитися здоров'ям на цілий рік. 

У Чистий четвер зранку обов'язково треба було побувати у церкві на літургії святителя Василія Великого і причаститися. Церква цього дня вранці згадує Таємну вечерю Ісуса з учнями, а ввечері – Страсті Христові, Його останні години перед смертю. З вечірньої відправи віряни обережно несли "живий вогонь", або Страсну свічку. Її вважали надзвичайно помічною й запалювали під час молитви, коли виникали якісь життєві негаразди.

У Чистий четвер також випікали паски. В Україні виготовлялося до сорока різних сортів пасок. Паски іноді називали бабами. Вони мали свою технологію виготовлення й випікання. Крім жовтих баб, які пеклися в четвер, були білі – їх випікали у п'ятницю і чорні – суботні. Жовті паски, власне найбільші й найпоширеніші, пеклися із пшеничного борошна на яєчних жовтках. Вони призначалися сонцю і небу, білі – покійникам і повітрю, "щоб не приносили лиха і смерті", чорні – господарям і всім людям, самій родючій землі. Під час виготовлення пасок дотримувалися різноманітних дійств.

Особливо стежили за ситуацією, коли саджали паски в піч. Усіх, хто був у хаті, просили вийти на двір, "щоб не потривожити пасок".

Топити піч годилося з тих полін, які відкладалися кожного четверга протягом Великого посту. Підпалювали дрова кількома прутиками свяченої верби.

Саджаючи паску на черінь, господиня примовляла: "Свята пасочко, будь велична і красна, як сонце. Хай усі (перераховувалися родичі й члени родини), коли живі, будуть здорові. Щоб діти так швидко й красно росли, як ростеш ти. Світи нам, паско, як світить сонце ясне, щоб хліб на ниві був такий багатий, величний, як ти велична…".

Теги за темою
Великдень
Джерело матеріала
loader
loader