![Під загрозою зарплата і пенсія: як працюватиме автоматичне списання боргів](https://thumbor.my.ua/vB7PgYNvcvmdcrqXDm3F4RcjyUE=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fbf9761ae2157b422f220d1b3bd35a396.jpg)
Під загрозою зарплата і пенсія: як працюватиме автоматичне списання боргів
З 6 липня в Україні запрацювала автоматична система списання боргів. З банківських рахунків українців можуть автоматично знімати гроші за несплачені комунальні послуги та штрафи. Раніше це працювало тільки у випадку несплати аліментів.
Факти ICTV розібралися, як працює автоматичне списання боргів, за що забиратимуть гроші та чи будуть про це завчасно попереджати громадян.
Автоматичне списання боргів – як це працює і що було раніше
23 березня Міністерство юстиції України видало наказ, згідно з яким банки можуть автоматично списувати борги з рахунків фізичних та юридичних осіб, якщо цього вимагає виконавець. Після інформаційного запиту фінансові установи повинні надати повну інформацію щодо рахунку особи, зокрема назвати суму, яка на ньому зберігається.
Комунікація відбуватиметься в електронному форматі – за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП).
Раніше наявність боргу потрібно було довести в суді, після цього державний або приватний виконавець звертався до всіх 73 банків, які працюють в Україні, щоб визначити, де відкритий рахунок у боржника і скільки на ньому коштів.
Тоді все було на користь боржника – банки відмовлялися розкривати такі дані, аргументуючи це банківською таємницею. Та й взагалі процес був доволі бюрократичним – поки рішення ухвалять, людина могла зняти всі гроші з картки.
Зараз цьому кінець – у лютому Національний банк змінив правила, і тепер фінансові установи зобов’язані надавати всю необхідну інформацію. Також з процедури прибрали бюрократичну складову – тепер списати кошти можна буде у кілька кліків на комп’ютері, процес може зайняти навіть до двох годин.
У кого та за що можуть списати кошти
Кошти будуть списувати з осіб, які потрапили до Єдиного реєстру боржників. Станом на квітень 2021 року до системи було внесено понад 5,5 млн боржників-фізичних осіб.
Списати кошти з рахунків громадян можуть за:
- несплату комунальних тарифів;
- штрафи, зокрема за порушення правил дорожнього руху;
- заборгованість з несплати аліменти.
Також арешт можуть накласти на рахунки, куди нараховується стипендія, зарплата чи пенсія. Але у такому випадку є нюанси, розповідає Андрій Арсірій, адвокат АО CREDENCE.
– Звернення стягнення також можливо на заробітну плату, пенсію, стипендію та будь-які інші доходи боржника, але це можливо тільки у разі відсутності у людини інших коштів та майна для повного погашення боргу. Крім того, звернення стягнення на такі кошти проводиться за окремим порядком, а частка відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 20%.
Порядок автоматичного списання боргів
Перед тим, як списувати кошти, спочатку наявність заборгованості має визнати відповідний орган. Після цього на підставі відповідного документа відкривається виконавче провадження.
– Таким документом може бути і рішення суду, і виконавчий напис нотаріуса, і постанова про накладення стягнення за порушення правил дорожнього руху тощо, – пояснює експерт.
Якщо після рішення особа чи компанія не може домогтися повернення коштів, за справу береться Державна виконавча служба або ж приватний виконавець.
- Виконавець – приватний або ж державний створює вимогу на розкриття даних до банківських установ за допомогою АСВП.
- Інформаційні системи банків (ІСБ) повинні протягом години виконати запит та надіслати його до АСВП. У разі відмови необхідно сформувати повідомлення з поясненням причин.
- Виконавець отримує дані, в яких банках відкритий рахунок боржника, і надсилає туди постанову про арешт коштів.
- Фінансова установа отримує постанову та арештовує кошти громадянина.
- Виконавець за допомогою системи надсилає банкам вимоги, як потрібно списати кошти.
![автоматична система списання боргів](https://thumbor.my.ua/FNvxl8nOciQPRxjW1jI7J544x70=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Faafce9ce8d011d4659287ff94990f116.jpg)
Які банки можуть автоматично списувати борги
Для того, щоб ініціатива почала функціонувати належним чином, потрібно, щоб до неї долучилися всі банківські установи. Таких в Україні 73.
Офіційно до системи доєдналися сім банків. Це:
- ПриватБанк;
- Універсал Банк (Монобанк);
- Індустріалбанк;
- ПроКредит Банк;
- Таскомбанк;
- ОКСІ банк;
- Банк Восток.
За даними Мін’юсту, станом на квітень 44 фінансових установи під’єдналися до тестового формату, а ще 11 перебувають на стадії консультацій.
Як запобігати списанню коштів зі свого рахунку
Списати борг можуть тільки у разі відкриття виконавчого провадження. Якщо це станеться, людина обов’язково про це дізнається.
– Якщо стосовно людини відкрито виконавче провадження, то вона з великою ймовірністю про це дізнається, адже на адресу її реєстрації обов’язково надійде не один документ виконавчого провадження, – розповідає адвокат Андрій Арсірій.
Існує кілька платформ, на яких можна самостійно це перевірити та у разі чого потім сплатити кошти.
Перевірити борг:
- Єдиний реєстр боржників;
- портал Онлайн-будинок юстиції;
- електронний сервіс державних послуг Дія;
- Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП);
Погасити заборгованість можна:
- у будь-якому банку;
- за допомогою сервісу Дія;
- через комп’ютер чи телефон за допомогою онлайн-банкінгу;
- за допомогою банківського термінала, попередньо дізнавшись реквізити Державної виконавчої служби;
- на порталі Онлайн-будинок юстиції у розділі Виконавчі провадження;
- на сайті АСВП, якщо у вас є постанова про відкриття виконавчого провадження проти вас.
Якщо з вашого рахунку списали кошти безпідставно, ви завжди можете звернутися до суду.
– Будь- які дії виконавця можна оскаржити в суді. Якщо під час здійснення таких дій виконавцем були допущені порушення, суд може визнати їх протиправними, – каже експерт.
Фото: Міністерство юстиції
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)