Журналістка переслідуваного у Білорусі ресурсу Tut.by Катерина Борисевич стала лауреатом Міжнародної премії за свободу преси від Комітету захисту журналістів (СPJ).
«Присудження премії Борисевич має на меті звернути увагу на вкрай важке становище журналістів у Білорусі, які зазнають безпрецедентних репресій», – повідомляє Комітет захисту журналістів.
Крім Борисевич премія присуджена також журналістам з Гватемали, Мозамбіку та М'янми.
Нагороду вручають журналістам з усього світу, які демонструють не тільки відданість професії, але й відвагу у своїй роботі та захисті права на свободу слова попри напади та погрози.
2 березня 2021 року Катерина Борисевич була засуджена до шести місяців позбавлення волі, а лікарь швидкої допомоги Артем Сорокін до двох років позбавлення волі з відстрочкою. Також суд зобов'язав Борисевич виплатити 2900 рублів штрафу, а Сорокіна – 1450 рублів штрафу.
Борисевич та Сорокін були фігурантами справи «нуль проміле», їх затримали у листопаді 2020 року, через те, що розповіли громадськості про відсутність у крові загиблого від побоїв мінчанина Романа Бондаренка алкоголю. Влада ж стверджувала протилежне.
Суд вирішив, що лікар незаконно розголосив відомості про стан здоров'я Бондаренка, а Борисевич підготувала статтю, в якій розповсюдила ці відомості як «протиставлення офіційним коментарям держорганів».
Після смерті Бондаренка в Слідчому комітеті Білорусі заявили, що у загиблого була «діагностована алкогольна інтоксикація». Таку ж тезу повторював самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.
20 квітня Мінський міський суд не став продовжувати тюремний термін Борисевич, вона вийде на свободу у травні. Білоруська влада поставила Борисевич на облік як особу, «схильну до екстремізму».
19 травня Борисевич вийшла на свободу після шести місяців ув'язнення.
Загалом, у Білорусі за ґратами перебувають 29 журналістів, двом з них оголосили вирок, з початку 2021 року зафіксовано шість нападів на журналістів, 107 обшуків, майже всі вони пройшли з конфіскацією майна.
Влада фактично закрила найпопулярніші видання Tut.by та «Наша Ніва», а також, за твердженням білоруських журналістів, знищила в країні незалежну регіональну пресу.
Фото: Tut.by