"Юкрейнгейт": чи вплине бекграунд Трампа і Зеленського на відносини зі США
"Юкрейнгейт": чи вплине бекграунд Трампа і Зеленського на відносини зі США

"Юкрейнгейт": чи вплине бекграунд Трампа і Зеленського на відносини зі США

Радник Зеленського Ігор Новіков розповів ТСН, як Трамп намагався використати президента України на свою користь.

Президент країни-світового лідера дізнається, що син його головного політичного опонента був причетний до сумнівного бізнесу у невеликій європейській країні. І це — прекрасний привід для скандалу, що потенційно потопить батька-політика, який збирається балотуватися на наступних президентських виборах. Президент наддержави шантажем і обіцянками спробує втягнути керівництво європейської країни у свою гру. Але попереду на нього очікують гучні викриття і спроба відставки.

Це — короткий сюжет найгучнішого політичного серіалу нашого часу, за яким у прямому ефірі спостерігали мільярди глядачів. У ролях — 45-й президент США Дональд Трамп, його наступник Джо Байден. І президент України Володимир Зеленський.

Головний радник на американському напрямку в команді Зеленського того часу розповів ТСН про приховані деталі справи.

Про це йдеться у спецвипуску ТСН.

Історія розпочалася ще до того, як президентом України став Зеленський. Руді Джуліані — адвокат і найближчий радник  Трампа, відповідальний за дискредитацію Байдена, спочатку плідно співпрацює із генпокурорами Віктором Шокіним і Юрієм Луценком. Але зі зміною влади в Україні у травні 2019 року настає час налагоджувати нові контакти. І Джуліані вже за місяць телефонує помічнику нового президента Андрію Єрмаку. Під час цієї розмови присутній ще один радник Зеленського — Ігор Новіков.

"Фактично з перших його фраз, він пішов в опис ситуації і своїх інтересів. Тому розмова була лякаючою, розмова була гнітючою. Мені здавалося, що він буде намагатися натякати, намагатися донести до нас певні меседжі, але він називав речі своїми іменами і я б сказав навіть в якійсь мірі нахабно поводився", — розповідає Ігор Новіков.

Джуліані вимагає розслідування діяльності української компанії "Бурісма", у наглядовій раді якої працював Байден-молодший. Натомість обіцяє бути вдячним і влаштувати зустріч Зеленського із Трампом. Приблизно за місяць той і сам телефонує Зеленському. Трамп знову піднімає тему "Бурісми" і розповідає про "хорошого" колишнього генпрокурора України, який раніше її розслідував. Зеленський обіцяє — новий генпрокурор буде на 100% його людиною і вивчить справу.

Щоб зрозуміти те, що відбувається далі, треба добре знати, як влаштована система влади у США.  Співробітник американських спецслужб, який слухає цю розмову президентів, пише скаргу, в якій припускає, що президент США тиснув на президента України з метою особистої вигоди. Ця записка у майбутньому спричинить справжнє політичне цунамі. 

Новини світу: що Зеленський вже встиг зробити під час свого візиту до США

Інформація просочується в американську пресу. І адміністрація Трампа, намагаючись захиститися від звинувачень, іде на безпрецедентний крок — публікує стенограму розмови президентів.

"З точки зору поваги до України — це було негарно з боку адміністрації президента Трампа, тому що нас поставили перед фактом, що транскрипт буде опублікований. Подібні речі в світовій політиці — неприйнятні. Розмови глав держав залишаються конфіденційними не просто так. І відповідно це було некомфортно і кризова ситуація, з якою нам довелося мати справу", — додає Новіков.

Дипломат із Вашингтону, колишній посол Сполучених Штатів в Україні Джон Хербст, іншої думки.

"Один момент, який, як мені здається, українські лідери не розуміли — влада Трампа у цьому питанні, і вплив на нього, тривали рівно до того моменту, поки те, що він робив, було таємницею. Тож, можливо, витік інформації був для них чутливим. Але для цього треба дуже добре розбиратися в американській політичній системі, чого не варто вимагати від іноземних урядів. Щойно це стало публічним, Трампу довелося відступити. Республіканці у Сенаті почали тиснути на нього. І це спрацювало", — запевняє посол США в Україні Джон Хербст у 2003-2006 роках.

Але до моменту, коли Трамп відступить, команді Зеленського доведеться пережити чимало. Трамп наказує заморозити військову допомогу Україні. Наближається його зустріч із Зеленським. Щоправда, не у Білому домі, а на полях Генасамблеї ООН в Нью Йорку. Замість кількахвилинної протокольної зйомки, як було заплановано, президент США затримує телекамери і влаштовує справжню прес-конференцію із Зеленським, де намагається продемонструвати — в них все добре. Він не тиснув на Зеленського і вони у чудових взаєминах. Зеленський це підтверджує.

Навіть після цього Офіс Зеленського не зник із поля зору Джуліані. Він продовжував добиватися конкретних кроків у напрямку розслідування. Але у спілкуванні із ним люди президента стали значно обережнішими.

"По-перше, розсіяти меседж. Тобто ми хотіли зробити так, щоб у нас не було єдиної позиції. Тобто у нас були люди, які більш лояльні і менш лояльні до цих вимог. Друге, ми чітко собі віддавали звіт в тому, що як стратегічний партнер США і в принципі як порядна країна ми не маємо ніякого права втручатися у внутрішню політику США і не будемо цього робити", — каже Ігор Новіков.

Напрацьована у Києві стратегія поведінки — обіцяти різне — не робити нічого — злила Трампа. Але допомогла пройти цей ідеальний шторм, вважає дипломат Хербст.

"Як глобальна ідея — це погано. Але у тих обставинах це можливо був найрозумніший шлях. Дивіться, Трамп грав у жорстку негідну гру з американською військовою допомогою. І Зеленському була потрібна не лише ця допомога, але і загалом — американська підтримка", — переконує Джон Хербст.

Інакше це могло дати підстави Москві посилити свою агресію проти України. Можливо, Зеленський і люди з його команди, якщо дивитися у ретроспективі, говорили якісь речі, які виглядають не дуже гарно. Але виправданням цього було дотримання правильного курсу. Вони не могли собі дозволити розлютити республіканців, чим представником був тодішній президент Трамп. Але вони також не могли собі дозволити злити демократів. Їм була потрібна підтримка обох партій у Конгресі.

Дональд Трамп пройшов через виснажливу процедуру імпічменту. Голосів, щоб усунути його з посади, не вистачило. Жодних фактів корупції Хантера Байдена, ані українські, ані американські слідчі не встановили.

Про Україну після цього можна було почути, що буцімто вона стала токсичною для США, а Байден і досі ображений. Та співрозмовники ТСН це заперечують. Посол Хербст запевняє, що для офісу Байдена — це справа учорашнього дня. Єдиний ризик — якщо кандидатом від республіканців за 3 роки знов буде Трамп. Він точно не забув, і не пробачив.

Раніше повідомлялося, як українські президенти зустрічалися з американськими.

Дивіться спеціальній випуск  ТСН  про результати переговорів президентів Володимира Зеленського та Джо Байдена сьогодні, 1 вересня, о 22:45 на 1+1.

ТСН покаже спецвипуск про переговори президентів у Вашингтоні

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Джерело матеріала
loader
loader