5 жовтня виповнилося 10 років від смерті Стіва Джобса – співзасновника та генерального директора Apple. За цей час компанія стала найдорожчою у світі, але випустила лише кілька нових продуктів, удосконалюючи комп'ютери і гаджети, які винайшли при Джобсі.
У 1984-му Apple створила Macintosh, який змінив ринок персональних комп'ютерів. Потім народилися iMac і MacBook, а слідом iPod, iPhone та iPad, які вплинули на стиль життя людини, включивши у себе максимальну кількість функцій.
Саме книги допомогли Стіву Джобсу створити найкращі продукти, пише Волтер Айзексон в біографічній книзі "Стів Джобс", написаній на прохання самого героя твору.
Тож Суспільне Культура підготувало добірку з 10 найулюбленіших книг "батька цифрової революції".
"1984", Джордж Оруелл
Джобс настільки захоплювався найвідомішою світовою антиутопією, що навіть рекламний ролик про персональний комп'ютер Apple Macintosh був створений за мотивами роману. Дівчина у червоних шортах та білій безрукавці розбиває кувалдою екран з Великим братом, Вона – яскрава пляма серед сірих людей в однаковій одежі, які ходять колонами по сірих коридорах і пилюці.
Розшифровувався ролик так: "Великий брат" – це IBM, а дівчина – Apple зі своїм революційним дітищем Macintosh.
Сценарій написав особисто Джобс. Вийшло настільки за книгою, що правонаступники творів Джорджа Орвелла та власники телевізійних прав на роман "1984" вважали рекламу порушенням авторських прав.
У книжках про Джобса згадується, що Стів частенько перечитував окремі рядки роману.
"Атлант розправив плечі", Айн Ренд
Друга улюблена антиутопія Джобса – про Дагні Таггарт, яка керує найбільшою залізницею країни і разом зі всім населенням Америки шукає відповідь на питання: "Хто такий Джон Ґолт?"
Стів Джобс надихався цією книгою, як і мільйони інших. Айн Ренд писала роман 12 років. Він став бестселером The New York Times і другою після Біблії книгою, яка вплинула на життя американців.
"Король Лір", Вільям Шекспір
П'єса про самовільного короля, який не вміє будувати сімейні стосунки і делегувати владні повноваження, сподобалася Джобсу, можливо, тому, що він впізнавав у королі Лірі свій запальний характер, нетерплячість і звичку лізти у сфери, де він не мав компетенції.
"Я почав слухати багато музики і почав читати більше книжок, не пов'язаних з наукою і технологіями. Я дуже полюбив "Короля Ліра", – говорив Стів біографу Айзексону.
"Мобі Дік", Герман Мелвілл
Ще один головний герой книги, який був близький Джобсу, – капітан Ахав. У минулому плаванні він втратив ногу через кита на ім'я Мобі Дік і тепер вийшов в море помститися. На думку Айзаксона, Джобс любив цю книгу, тому що головний герой Ахав відрізняється цілеспрямованістю, покладається більше на свій досвід, ніж на інструкції, а сюжет присвячено боротьбі з труднощами життя.
"Автобіографія йога", Парамаганса Йогананда
Розповідь від імені індійського йога Джобс вперше прочитав у школі. Другий раз співзасновник Apple прочитав її в Гімалаях. "Під час поїздки я натрапив на книгу, її залишив попередній мандрівник. Я прочитав її кілька разів, бо робити було особливо нічого – відновлювався після кишкового отруєння", – розказував Джобс. Відтоді він перечитував її щороку, бо завжди серйозно цікавився Сходом та медитацією. "Автобіографія йога" була єдиною книгою на віртуальній полиці Джобса.
"Зібрання творів поета Ділана Томаса", Ділан Томас
Автор книги "Думати як Стів Джобс" Деніел Сміт пише, що "поеми Томаса захоплювали його дивовижними новими формами і доступним стилем":
І смерть тоді буде безсила. З'єднаються мертві люди нагі З вітром живим, з місячним сяйвом; Їхні кістки побіліють, а потім зникнуть, Біля ліктів та ніг загоряться зірки; І хто був божевільний, той буде розумним, Вирине той, хто в глибинах колись потонув; Хоч загинуть кохані, не згине кохання; І смерть тоді буде безсила.
"Дієта для маленької планети", Френсіс Мур Лаппе
Джобс прочитав цю книгу на першому курсі Рід-коледжа (Reed College) і став вегетаріанцем. Він до кінця життя дотримувався жорстких дієт, практикував очищення організму та лікувальне голодування.
"Усередині торнадо", Джеффрі Мур
Книга описує механізми отримання максимального прибутку в умовах жорсткого і постійного протистояння з конкурентами. Це те, що шукав Джобс.
Багато постулатів Мура підтвердилися в практичній діяльності Apple. Зокрема, процес оновлення модельного ряду продуктів Apple заснований на думці Мура про те, що популярність і "славу" новинці "роблять" її найперші покупці – євангелісти.
"Будь тут і зараз", Річард Алперт
Робота Річарда Альперта, більш відомого як Баба Рам Дасс, опублікована у 1971 році. Автор – колишній професор Гарварду, який спільно з Тімоті Лірі досліджував ефекти ЛСД, після чого їх звільнили і стали називати гуру ЛСД.
Альперт змінив ім'я в Індії після зустрічі з учителем Каролі Бабою. "Будь тут і зараз" стала культовою книгою для покоління Джобса. Він називав її "дуже мудрою книгою": в ній описано шлях самого Дасса від життєвих проблем і негараздів до духовного спокою через прийняття вчення йоги. Джобс ніколи не приховував, що саме після цієї книги "близько познайомився" з ЛСД.
"Виживають тільки параноїки", Ендрю Гроув
Книгу написав один зі співзасновників корпорації Intel, розказавши, як вижив у світі акул бізнесу. Автор описав свої перемоги і невдачі, помилки. Джобс неодноразово підкреслював у інтерв'ю, що багато взяв для себе, читаючи Гроува.