«Маєчка» – 3 гривні, пакет без ручок – 2
«Маєчка» – 3 гривні, пакет без ручок – 2

«Маєчка» – 3 гривні, пакет без ручок – 2

Від 10 грудня у супермаркетах можуть зникнути рулони «халявних» одноразових пластикових пакетиків, які українці зазвичай набирають про запас. Натомість «маєчки» та інші види таких пакетів отримають мінімальну, але зовсім не копійчану ціну.

Міністерство економіки підготувало, а Кабінет Міністрів має затвердити на одному з найближчих засідань ціни на таку упаковку. Нововведення, згідно із законом про обмеження обігу пластикових пакетів на території України, затвердженим ВР у червні цього року, має набути чинності вже 10 грудня. Отже, один пакет без ручок та бічних складок, у рулонах, коштуватиме 2 гривні, без ручок та з бічними складками чи з ручками, але без бічних складок – 2,50 грн, з ручками та бічними складками – 3 гривні.

За поширення безоплатних пластикових пакетів передбачено штраф – від 8,5 до 17 тис. гривень, у разі повторного порушення – 34 тис. гривень

У пояснювальній записці до постанови йдеться, що суб’єкт господарювання, який продає пластикові пакети, не може встановити більшу вартість, ніж визначено у документі. Поширення таких пакетів може здійснюватися лише на платній основі. За поширення безоплатних пластикових пакетів передбачено штраф – від 8,5 до 17 тис. гривень. У разі повторного правопорушення – 34 тис. гривень.

Ця заборона наразі не стосується біорозкладних пластикових пакетів, надтонких пакетів для пакування свіжої риби, м’яса й сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою. Заборонити такі пакети планують з 1 січня 2023 року.

- Запровадження ціни на пластикові пакети – один з інструментів, який має стимулювати покупців відмовлятися від їхнього використання, - розповіла юристка Юлія Фуштей. - Було проведено дослідження, які доводять, якщо пакети пропонують безкоштовно, то покупець готовий їх набрати багато. А якщо це платно, то людина добре подумає, чи варто це робити… Ціна пластикового пакета має бути такою, щоби заохочувати до використання багаторазових екоторбинок чи паперових пакетиків тощо. Ще у червні цього року у деяких закладах торгівлі з’явилися екоторбинки і паперові пакети. І багато людей уже схильні до використання такої упаковки. Адже всі бачимо і протестуємо, коли йдучи вулицями чи парками бачимо купи пластикових пакетів на гілках дерев і під ногами.

Продавці на базарах розгублені

На першому етапі обмеження обігу пластикових пакетів це стосуватиметься насамперед торговельних мереж і крамниць, де харчі й товари часто пакували у безоплатні для покупців надтонкі пакети. «Ми вже почали вилучати безкоштовні пакети з торговельного залу», - каже менеджерка супермаркету Аліна. Водночас вона не приховує й критики: «У нас немає закону про поводження з відходами, і тому державі легше заборонити пластикові пакети, ніж формувати культуру споживання і переробки».

А ось дрібні торговці на ринках демонструють більшу розгубленість. Багато хто не знає, чим тепер замінити так звані «маєчки», як торговці називають надтонкі пластикові пакети невеликого розміру з ручками, і скаржаться на брак інформації та підтримки з боку держави. «Чув, що нам пропонуватимуть перейти на біорозкладні пакети. Але «маєчка» коштує 30 копійок, а такий самий біорозкладний пакет гривню», - пояснює продавчиня на ринку, котра привезла свою продукцію до Чернівців. Продавці молочки та засолених овочів кажуть, що проситимуть покупців, аби ті тепер приносили власний посуд.

Вікторія ОСИНСЬКА

Теги за темою
Україна заборона
Джерело матеріала
loader
loader