Bloomberg назвав основні ризики для світової економіки у 2022 році
Bloomberg назвав основні ризики для світової економіки у 2022 році

Bloomberg назвав основні ризики для світової економіки у 2022 році

Експерти Bloomberg назвали найбільші економічні ризики в 2022 році / фото ua.depositphotos.com

Економісти більш оптимістично дивляться на 2022 рік й очікують на стійке відновлення світової економіки, утім є низка факторів, які можуть негативно позначитися на темпах економічного зростання.

Експерти Bloomberg назвали найбільші економічні ризики, які могуть чекати світ у 2022 році.

На їхню думку, негативно вплинути на світову економіку можуть новий штам коронавірусу "Омікрон", економічний спад в Китаї, Тайвань, різка інфляція, жорсткий Brexit, нова криза єврозони та зростання цін на харчові продукти на Близькому Сході, набіг на ринки, що розвиваються.

  • Омікрон і нові локдауни
  • Загроза інфляції в США
  • Політика Федеральної резервної системи
  • Просідання ринків, що розвиваються
  • Проблеми Китаю
  • Політичні потрясіння в Європі
  • Проблеми Brexit
  • Згортання екстрених стимулів
  • Зростання цін на продукти
  • Геополітика

Омікрон і нові локдауни

Поки що рано робити однозначний висновок щодо нового варіанту Covid-19. Імовірно більш заразний, ніж його попередники, він також може виявитися менш смертельним. Це допомогло б світу повернутися до нормального стану до пандемії, що означає зростання витрат на послуги, наприклад ресторани й спортзали. Перебалансування витрат може підвищити глобальне зростання економіки до 5,1% з базового прогнозу Bloomberg у 4,7%.

Однак, якщо "Омікрон" виявиться більш заразним і смертельним, то навіть повернення на три місяці до найжорсткіших обмежень 2021 року може призвести до уповільнення економічного зростання в 2022 році до 4,2%. За такого сценарію попит буде слабшим, а проблеми з логістикою і нестачею робітників залишаться, вважають аналітики Bloomberg.

Загроза інфляції в США

На початку 2021 року прогнозувалося, що США закінчать рік з інфляцією в 2%, однак зараз цей показник вже складає близько 7%. У 2022 році базовий прогноз Bloomberg Economics передбачає зниження інфляції в США до цільового рівня приблизно в 3%. Однак, не виключається повторення цьогорічної помилки.

Політика Федеральної резервної системи

Підвищення базової відсоткової ставки з боку ФРС США може негативно вплинути на ринки. Додатковими ризиками є вже завищені ціни на активи. Індекс S&P 500 знаходиться майже наблизився до "зони бульбашок", і ціни на житло свідчать про те, що ризики на ринку нерухомості вищі, ніж будь-коли після кризи субстандартних кредитів у 2007 році.

Якщо у 2022 році регулятор тричі підвищить ставку та заявить готовність дійти до 2,5%, у 2023 році США чекає рецесія.

Просідання ринків, що розвиваються

Підвищена базова ставка США означає приплив грошей у доларові активи і відтік з ринків, що розвиваються. Високі потреби у фінансуванні та слабке управління додають ризиків для деяких таких ринків.

Найбільш вразливі до цього перетоку Аргентина, Туреччина та Південна Африка. До них можна додати Бразилію та Єгипет й отримати п'ятірку найбільш уразливих у 2022 році країн.

Натомість Саудівська Аравія, Росія та Тайвань, з невеликою заборгованістю та сильним залишком на поточних рахунках, здається, найменш схильні до "втечі капіталу" на ринках з перехідною економікою.

Проблеми Китаю

Якщо Китай продовжить дотримуватися політики "нульової толерантності" до коронавірусу незалежно від штаму, і за важких наслідків кризи в секторі нерухомості, зростання його економіки наступного року може сповільнитися до 3% проти 5,7% базового прогнозу Bloomberg Economics. Це спричинить "ефект доміно" у світовій економіці та може вплинути на політику ФРС.

Політичні потрясіння в Європі

Солідарність між лідерами, які підтримують європейський проект, і активність Європейського центрального банку, щоб тримати під контролем витрати на державні позики, допомогли Європі подолати спричинену коронавірусом кризу.

Утім, президентські вибори в Італії і Франції все можуть змінити. Якщо євроскептики отримають владу в цих ключових економіках ЄС, це може порушити спокій на європейських ринках облігацій і позбавити ЄЦБ політичної підтримки, необхідної для реагування. Ціна запозичення для них зросте, а при спреді суверенного держборгу в 300 базисних пунктів (як у фінансову кризу минулого десятиріччя) настане рецесія. Вона здатна відібрати в єврозони щонайменше 4% її ВВП.

Також, напруга між Росією та Україною може призвести до зростання цін на газ.

Проблеми Brexit

Переговори між Великою Британією та ЄС щодо митного контролю на кордоні з Північною Ірландією триватимуть у 2022 році, однак досягнути згоди буде важко.

Невизначеність вдарить по інвестиціям у бізнес і підірве фунт. Повномасштабна торгова війна між Брюсселем і Лондоном є малоймовірною, але проблеми на митних кордонах цілком можливі. Вони ще більше піднімуть споживчі ціни.

Згортання екстрених стимулів

Уряди витратили значні кошти на підтримку працівників і бізнесу в умовах пандемії. Зараз багато хто хоче затягнути паски. У 2022 році, за оцінкою UBS, уряди згорнуть підтримку приблизно на 2,5% світового ВВП. Особливо сильно цей фактор позначиться на економіках Великої Британії, Італії, Канади та Японії.

Зростання цін на продукти

Поєднання наслідків Covid і поганої погоди підштовхнуло світові ціни на продукти харчування до рекордно високих показників. Ця тенденція може зберегтися в наступному році. Становище з доступністю їжі обіцяє бути гіршим, ніж під час кризи "арабської весни" 2011 року, особливо в таких країнах, як Судан, Ліван та Алжир. Це означає ризик нової регіональної нестабільності.

Місцева і геополітика

Головний жахливий сценарій - це війна наддержав. Але на світову економіку не менше вплине і нова торгова війна між США та Китаєм, і нова криза з постачанням напівпровідників із Тайваню.

Не варто недооцінювати потенціал регіональної напруги. Наприклад, в Бразилії у жовтні заплановано провести вибори на тлі невизначеності через пандемію та все ще депресивної економіки. У Туреччині опозиція наполягає на перенесенні виборів у 2023 році на наступний рік на тлі падіння курсу валюти, у чому звинувачують економічну політику президента Реджепа Таїпа Ердогана.

"У 2020 році економічний удар пандемії виявився гіршим за майже всі прогнози. Але в 2021 році це було не так: у багатьох країнах відновлення відбувалося напрочуд швидко. Це корисне нагадування про те, що в наступному році щось може піти як слід і навіть краще", - підсумовує Bloomberg.

Вас також можуть зацікавити новини

  • ОЕСР поліпшила прогноз щодо зростання світової економіки
  • Шведський дипломат пояснив, чому коронавірус "не вбив" українську економіку
  • МВФ значно погіршив прогноз для України до кінця року

Автор: Олександр Топчій

Джерело матеріала
loader
loader