Події в Казахстані можуть призвести до стрибка цін на електроенергію, вироблену на атомних електростанціях, а також на газ.
Про це в коментарі УНІАН розповіли експерти.
Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський вважає, що складною є ситуація з поставками скрапленого газу з Казахстану, який постачав в Україну близько третини скрапленого газу, споживаного в нашій країні.
"Хоча останнім часом поставки були скорочені через зростання попиту на газ в самому Казахстані, проте подальше скорочення або повна зупинка поставок може призвести до дефіциту скрапленого газу в Україні і зростання цін", - сказав Хмелевський.
При цьому, експерт вважає, що події в Казахстані викликали зростання цін на уран, який є складовим палива для атомних електростанцій. А значить може вирости і вартість самої електроенергії.
"Казахстан видобуває близько 40% світового видобутку урану. Тому події в Казахстані вже призвели до стрибка цін на уран на світових біржах. Це може призвести до зростання вартості палива для АЕС, яке купує Україна, а отже і до зростання цін на електроенергію", - пояснив він.
Своєю чергою, голова ради з питань іноземних інвестицій та економічного розвитку України Роман Бабицький зазначив, що Казахстан є великим постачальником нафти на світовий ринок, і якщо революційна ситуація незабаром не буде врегульована, це буде загрожувати обмеженням поставок і нафти в тому числі.
"Сама Україна не постраждає критично від обмеження поставок нафти, від неї більше залежить Європа. Але нафта, своєю чергою, потрібна для створення енергоресурсу, з яким сьогодні в Європі велика криза. І ось це вже сильно відіб'ється на Україні. Може статися, що ціна 54 грн за кубометр газу ще не була верхнім лімітом, ціни на електроенергію також можуть підскочити", - сказав Бабицький.
Експерт додав, що самі по собі події в Казахстані не мають критичної ваги для світу. Але в Україні склався цілий ряд загрозливих факторів для енергетики та економіки.
Ситуація в Казахстані:
- Масові акції протесту, спровоковані зростанням цін на скраплений газ, почалися в Казахстані 2 січня. Пізніше громадяни почали вимагати відставки президента, уряду, введення демократичних змін.
- Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв відправив у відставку уряд, зняв з посади голови Ради безпеки свого попередника Нурсултана Назарбаєва і пообіцяв задовольнити частину вимог активістів.
- Також Токаєв оголосив, що буде діяти жорстко і ввів режим надзвичайної ситуації по всій країні.
- У ніч на 6 січня почалися грабежі, після чого він оголосив про початок "антитерористичної операції" і попросив допомоги в "наведенні порядку" в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ).
- Росія, Білорусь, Вірменія, Киргизстан і Таджикистан відправили своїх військових до Казахстану.
- 7 січня у зверненні до народу Токаєв заявив, що віддав наказ відкривати вогонь на ураження без попередження.
- 10 січня в Казахстані оголошено загальнонаціональну жалобу за загиблими під час протестів.