День пам'яті Героїв Крут: як "перші кіборги" зупинили большевицьку армію
У суботу, 29 січня, в Україні відзначають День пам'яті Героїв Крут, який приурочений трагічній, але історично важливій події, що сталася наприкінці січня 1918 року.
На честь цієї дати пропонуємо згадати про подвиг мужніх юних українців, який у наш час порівнюємо із захистом українськими військовослужбовцями Донецького аеропорту. Як проходила настільки важлива історична битва, пише Obozrevatel.
Бій під Крутами
У січні 1918 року, коли відкрита агресія більшовиків проти УНР стала особливо посиленою, біля станції Крути на Чернігівщині 400 учасників студентського загону з бійцями, що представляли вільне козацтво, вступили у протистояння з 4000 червоногвардійцями.
29 січня, після 5 годин бойових дій, в результаті яких українцям вдалося відбити не одну атаку більшовиків, командуванню УНР прийшла телеграма з м. Ніжин, в якій повідомлялося про перехід місцевого куреня ім. Тараса Шевченка на бік радянської влади. З цієї причини студенти отримали наказ відійти від Крут в свої ешелони. Переважна частина українців вирушила на поїзд, який чекав їх на іншій стороні станції у напрямку до Києва.
Але незабаром стало відомо, що деякі студенти і гімназисти з резерву в процесі відступу були полонені. Їх виявилося 27 осіб. Командира більшовиків Єгора Попова розлютили великі втрати у складі свого війська (загинуло приблизно 300 осіб) і він віддав наказ про знищення полонених. Їх розстріляли або закатували наступного дня. Як свідчать розповіді очевидців, гімназист-семикласник Григорій Піпський перед розстрілом заспівав " Ще не вмерла Україна..." і решта також його підтримали.
Місцевому населенню не дозволяли ховати вбитих українських бійців. Тільки в березні 1918 року, після того, як більшовики підписали Брестську мирну угоду, їх поховали на Аскольдовій могилі в Києві.
Чому битва під Крутами настільки значима?
В результаті бою під Крутами наступ ворога було затримано на 4 дні, завдяки чому українці втримали Київ на час, необхідний для того, щоб підписати Брест-Литовський мирний договір, який зупинив большевицьке захоплення УНР і призвів до її незалежності.
У роки існування СРСР могили загиблих під Крутами зруйнували, а історію бою замовчували або висвітлювали в спотвореному вигляді. День пам'яті Героїв Крут офіційно встановили в 2007 році за указом президента Віктора Ющенка.
Читайте також: "Ми повинні відстояти суверенітет України": один з найбагатших людей світу закликав до боротьби з Росією.
Ще ми писали, що Микола Азаров розсмішив: "Вся Україна сидить і чекає, щоб Путін напав і звільнив".
Щоб не пропустити найцікавіші новини - читайте нас в Telegram і Viber.