Американські вчені виявили механізм, який може пояснити, чому пацієнти з Covid-19 втрачають нюх.
В ході наукової роботи з’ясувалося, що зараження пандемічним вірусом SARS-CoV-2 побічно знижує дію нюхових рецепторів (OR), білків на поверхні нервових клітин в носі, які виявляють молекули, пов’язані з запахами.
Це дослідження також може пролити світло на вплив Covid-19 на інші типи клітин мозку та неврологічні ефекти інфекції, такі як мозковий туман, головний біль та депресія.
Омикрон у ребенка – первые симптомы и когда нужно вызывать скорую.
За словами дослідників, втрата нюху без закладеності носа є одним з унікальних симптомів коронавірусної інфекції.
У більшості випадків втрата нюху триває лише кілька тижнів.
Однак більш ніж у 12% пацієнтів з Covid-19 нюхова дисфункція зберігається у вигляді триваючого зниження нюхової здатності (гіпосмія) або змін у сприйнятті людиною запахів (паросмія).
У поточному дослідженні експерименти підтвердили, що інфекція SARS-CoV-2 і імунна реакція на неї знижують здатність ланцюгів ДНК в хромосомах, що впливають на формування нюхових рецепторів, бути відкритими і активними.
— Усвідомлення того, що нюх залежить від тендітних геномних взаємодій між хромосомами, має важливі наслідки, — кажуть вчені.
На їхню думку, втрачений нюх може діяти як канарка у вугільній шахті, забезпечуючи ранні сигнали про пошкодження коронавірусом мозкової тканини до того, як з’являться інші симптоми інфекції.