Плани України щодо членства в НАТО: пояснення МЗС та Пристайка
Плани України щодо членства в НАТО: пояснення МЗС та Пристайка

Плани України щодо членства в НАТО: пояснення МЗС та Пристайка

Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко в інтерв’ю BBC Radio 5 Live припустив, що Україна може відмовитись від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини.

На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, дипломат відповів: “Ми могли б”. Пристайко уточнив, що “враховуючи ту загрозу, яка є”, Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок.

— Запитання, яке ставить собі 40-мільйонна країна, як ми виживемо, якщо вони (Росія, – Ред.) прийдуть завтра? – заявив Пристайко, зазначивши, що Україна може залишитися беззахисною в той час, як всі її західні сусіди є членами НАТО.

У підсумку, слова Пристайка розтиражували світові ЗМІ та інформресурси країни-агресора для гучних заголовків. В українських відомствах довелося оперативно реагувати на інтерв’ю. Але чи все було так однозначно?

Після сказаного вище журналіст ВВС перепитав у посла, чи справді він мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО?

— Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це, що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно, – заявив він.

Пристайко також наголосив, що вступ України до НАТО не змінить суттєво безпекової ситуації для Росії, адже РФ вже оточена країнами-членами Альянсу. Він висловив думку, що Москві не подобається, що Україна може стати “чимось іншим, ніж Росія” і тоді росіяни захочуть також змінити напрям своєї країни.

— Це (вступ України в НАТО, – Ред.) небезпека не для народу Росії, не для території Росії, а для конкретного режиму, що вони мають просто зараз, – підкреслив український посол.

Якою була реакція МЗС України?

Речник відомства Олег Ніколенко заявив, що слова посла Вадима Пристайка про те, що Україна нібито готова розглянути відмову від членства в НАТО заради уникнення війни із РФ, вирвані з контексту.

Олег Ніколенко

Він зазначив, що заради миру та збереження життів Україна “готова йти на будь-які формати діалогів з країнами та міжнародними організаціями.

За його словами, Пристайко вміло зазначив, що Україна наразі не є членом НАТО, а тому питання гарантій безпеки – ключове для нас.

— Безперечно, найкращою такою гарантією був би негайний вступ України до Альянсу. Але загрози Україні існують тут і зараз, тож пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним нагальним завданням. Водночас жодне рішення не може бути ухвалене всупереч Конституції України, – підсумував він.

Згодом на брифінгу МЗС Ніколенко ще раз наголосив про вирвані слова із контексту.

Читайте
Найкращою гарантією безпеки був би негайний вступ України до НАТО - МЗС

Нова заява Пристайка

Оскільки слова дипломата британським ЗМІ спричинили резонанс, Пристайко пояснив, що він мав на увазі. В коментарі виданню Українська правда він зазначив, що “Україна не може розраховувати зараз на НАТО – бо ми не члени родини”.

— Ми зараз на різних інтерв’ю тут пояснюємо, що НАТО (курс на НАТО, – Ред.) є навіть в Конституції і ніяких змін зараз немає, але ми не можемо розраховувати зараз на НАТО – бо ми не члени родини.

Щоб уникнути війни просто зараз, ми готові на компроміси, але вони не лежать у сфері НАТО, а в Мінських домовленостях тощо. Щодо НАТО зараз – ми залишаємо курс, але вимушені шукати інші варіанти, які дозволять вижити просто зараз, – зазначив Пристайко.

Відмова від НАТО – одна з вимог РФ

17 грудня 2021 року МЗС РФ оприлюднило проєкт договору між РФ та США про “гарантії безпеки” та проєкт угоди про заходи щодо забезпечення безпеки Росії та держав-членів НАТО.

У ньому Росія пропонує НАТО відмовитися від прийняття України до НАТО, а також “від будь-якої військової діяльності на території України”. Також РФ хоче, щоб США не створювали військових баз на території країн колишнього СРСР і не приймати ці країни до НАТО.

Читайте
Путін заявив, що США та НАТО не врахували "ключові вимоги РФ"

18 січня 2022 року НАТО передало РФ свої письмові пропозиції, в яких йшлося про виведення військ з України та право Києва самостійно вирішувати питання вступу до Альянсу.

Теги за темою
НАТО МЗС України Вадим Пристайко
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader