Дунайська комісія на позачерговій сесії прийняла постанову про призупинення участі росії у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з порушенням основних принципів Белградської Конвенції.
Українська делегація ще з 90-х років виступала проти членства росії як правонаступниці Радянського союзу, яка не є придунайською державою, повідомили у Міністерстві інфраструктури.
«У 2021 році головою Дунайської комісії вперше став представник України, а саме Посол України в Угорщині Любов Непоп. За ініціативою Мінінфраструктури та рішенням Голови Дунайської комісії була скликана 12-та позачергова сесія, в рамках якої й були прийняті безпрецедентні рішення, яких не вдавалося досягнути з 90-х років», - розповіли у держустанові.
В ході засідання комісія засудила порушення принципів щодо вільного та безпечного судноплавства на Дунаї, а також інтересів та суверенних прав України. На росію покладається відповідальність за економічні збитки внаслідок зменшення вантажообороту в дельті Дунаю і в Чорному морі через воєнні небезпеки.
Прийнята постанова передбачає відхилення повноважень представника росії в Дунайській комісії чи його заступників до відновлення миру, суверенітету і територіальної цілісності України в рамках її міжнародно визнаних кордонів, а також відсторонення представників росії від роботи усіх засідань комісії і її робочих органів.
«Громадяни росії будуть звільнені з дипломатичної та адміністративно-технічних посад Секретаріату Дунайській комісії», - додали у МІУ.
Паралельно до Комітету з перегляду Белградської Конвенції було подано звернення для пошуку рішень щодо того, чи може росія як непридунайська держава бути і надалі стороною Конвенції.
Дунайська комісія — міжнародна міжурядова організація, створена в межах Конвенції про режим судноплавства на Дунаї, підписаної в Белграді 18 серпня 1948 року. Засідання Дунайської комісії проводяться двічі на рік у Будапешті.