Bloomberg: в НАТО немає єдності щодо питань переговорів України та росії
Bloomberg: в НАТО немає єдності щодо питань переговорів України та росії

Bloomberg: в НАТО немає єдності щодо питань переговорів України та росії

КИЇВ. 29 березня. УНН. Серед країн-членів НАТО виникли розбіжності щодо переговорів України з росією, діалогу з володимиром путіним, а також постачання зброї Києву, повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на власні джерела, пише УНН.

Цитата

"Поки союзники по НАТО обговорюють умови будь-якої потенційної мирної угоди між росією та Україною, в їхніх лавах з'являються ознаки стратегічного розколу. Зараз, коли війна триває вже другий місяць, гостро постає низка дилем, пов'язаних з тим, які умови Україна може вважати прийнятними для будь-якої угоди, особливо щодо гарантій безпеки, які члени альянсу можуть запропонувати Києву", - пише агентство.

Деталі

Повідомляється, що є також розбіжності щодо того, яку додаткову зброю надіслати Україні, і щодо того, чи корисна розмова з президентом володимиром путіним, чи ні, за словами людей, знайомих з дискусіями, що відбулися минулого тижня між лідерами по обидві сторони Атлантики, та документи, з якими ознайомився Bloomberg.

Так, Франція та Німеччина схильні вважати, що сторони "не повинні загострювати ситуацію ні словами, ні діями". На їхню думку, це дозволить досягти припинення вогню, а потім виведення російських військ "дипломатичним шляхом".

Зокрема, на саміті лідерів НАТО минулого тижня канцлер ФРН Олаф Шольц застеріг від поспішних дій, таких як, наприклад, відмова від Основоположного акту росія-НАТО. За словами двох джерел, знайомих з перебігом переговорів, відмова від цієї угоди назавжди зачинить двері для москви і зніме зобов'язання щодо розміщення сил, які зв'язують обидві сторони.

У той час як росія спалила всі мости для співпраці в найближчому майбутньому, уряд Німеччини бачить можливість того, що Основоположний акт і його керівні принципи все ще можуть коли-небудь знадобитися, сказало одне із джерел. Інше сказало, що відмова від нього буде символічним жестом, який не допоможе зупинити війну. Зрештою, союзникам доведеться знайти спосіб домовитись із путіним, подобається їм це чи ні, додав другий чиновник.

Очікується, що цього тижня прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі поговорить з Путіним і закликає до припинення вогню та створення гуманітарних коридорів.

Інші члени НАТО вважають, що діалог Парижа і Берліна з кремлем є контрпродуктивним і може зіграти на руку путіну, йдеться в одному з документів, що потрапив до рук журналістам.

Згідно з тим самим документом, Велика Британія, Польща та інші країни Центральної та Східної Європи, за винятком Угорщини, скептично ставляться до того, що президент Росії серйозно ставиться до переговорів щодо прийнятної мирної угоди.

На саміті НАТО президент Польщі Анджей Дуда запитав інших лідерів, чи вони дійсно вірять, що переговори на умовах, висунутих путіним, можуть бути успішними і прийнятними, за словами людей, знайомих з його висловлюваннями. Той, хто підтримує ці умови, підтримуватиме росію, сказало одне із джерел.

Ті, хто підштовхуватиме Україну до мирної угоди без повного виведення російських військ, "служать путіну", сказав дипломат з однієї східноєвропейської країни, а ті, хто звертається до путіна, часто "роблять це лише з метою своєї кампанії" всередині країни.

За словами іншого джерела, прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон також скептично сприйняв наміри путіна. Напередодні зустрічі Джонсон заявив журналістам, що путін своїми діями в Україні вже перейшов червону межу.

"Правильно максимально використати будь-яке можливе врегулювання шляхом переговорів, але очевидно, що ми маємо усвідомлювати той факт, що він не виконав своїх обіцянок. Ми бачили, як путін говорить одне, а робить інше, тому нам необхідно судити про нього та його режим після того, як вони діють", — заявив у понеділок прес-секретар прем'єр-міністра Макс Блейн.

За словами високопоставленого британського чиновника, незважаючи на невдачі на місцях, Велика Британія не вважає, що стратегічні цілі Путіна змінилися.

Два інші високопоставлені дипломати з групи країн, які ставлять під сумнів діалог з путіним, заявили Bloomberg, що вони стурбовані тим, що Макрон може підштовхнути Зеленського до згоди на нейтралітет на умовах росії в обмін на припинення вогню. Проте вони зазначили, що Макрон чітко спростував вимоги Москви про територіальну цілісність та суверенітет України.

Один із дипломатів сказав, що відкриті питання щодо території України для майбутніх дипломатичних переговорів ризикує повторити минулі помилки та ускладнить обсяг будь-яких гарантій безпеки. Один високопоставлений західноєвропейський чиновник поставив питання, чи будуть гарантії застосовуватися до міжнародно визнаних кордонів України або до тих, що з'являться після війни, свідчить інший документ, з яким ознайомився Bloomberg.

Макрон сказав, що розмовляє з путіним, тому що Зеленський попросив його про це, а також спробувати убезпечити гуманітарні коридори. За словами джерела у дипломатичних колах, Макрон міг також передати інформацію російському президентові про те, як погано йде війна для його військ, оскільки оточуючі, ймовірно, приховували від нього правду.

Ще одна область розбіжностей між союзниками полягає в тому, наскільки сильно вони мають озброювати Україну, оскільки деякі мають побоювання, що путін може вдатися до використання зброї масового знищення. Союзники також непохитні в тому, що, приймаючи ці рішення, вони не розглядатимуть жодної прямої військової участі НАТО у війні.

Лідери Великобританії, країн Балтії та більшості східноєвропейських країн закликали союзників направити до Києва більше зброї, у тому числі засобів ППО, щоб дозволити українським силам продовжувати відбивати атаки та бомби Росії.

Високопосадовець сказав своїм колегам, що путін не потрібен привід, якщо він хоче діяти, він просто його придумає, згідно з одним із документів у розпорядженні Bloomberg. Хоча вони надали Україні військову підтримку, деякі західноєвропейські уряди зазначили, що існують обмеження на типи зброї, які можуть бути надані через побоювання, що події можуть вийти з-під контролю, йдеться у документі.

Французький чиновник заявив, що відправка танків - що Макрон публічно виключив - і літаків подолає олії у вогонь і зіграє на руку прихильникам жорсткої лінії у Москві.

Відповідаючи на запитання про те, що Макрон оголошує зброю, таку як танки, червоною рисою, Зеленський сказав журналу Economist, що Франція боїться Росії і що Борис Джонсон був лідером, який більше допомагає.

Нагадаємо

Раніше Financial Times з посиланням на джерело повідомляло, що росія більше не вимагає "денацифікації" та "демілітаризації" України під час переговорів про припинення вогню.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader