Народні депутати зареєстрували проєкт, що заборонить імпорт видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації та з Республіки Білорусь
![Народні депутати зареєстрували проєкт, що заборонить імпорт видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації та з Республіки Білорусь - Фото 1](https://thumbor.my.ua/j9WGzblBoFV51V8Tuw99UDnbmKg=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F81%2Fd9e729a9e5fedb6069c405f0e0ebd698.png)
![Народні депутати зареєстрували проєкт, що заборонить імпорт видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації та з Республіки Білорусь - Фото 2](https://thumbor.my.ua/J9AoK8bXxu8BLAGRGIXXDQe4g3c=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F81%2Fdb4083df00ce71ed5ee1d3f87b0d52fe.png)
![Народні депутати зареєстрували проєкт, що заборонить імпорт видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації та з Республіки Білорусь - Фото 3](https://thumbor.my.ua/j9WGzblBoFV51V8Tuw99UDnbmKg=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F81%2Fd9e729a9e5fedb6069c405f0e0ebd698.png)
![Народні депутати зареєстрували проєкт, що заборонить імпорт видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації та з Республіки Білорусь - Фото 4](https://thumbor.my.ua/J9AoK8bXxu8BLAGRGIXXDQe4g3c=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F81%2Fdb4083df00ce71ed5ee1d3f87b0d52fe.png)
13 червня 2022 року у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону № 7459 «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України», ініціаторами якого стали кілька десятків народних депутатів.
Відповідно до пояснювальної записки основна мета законопроєкту – заборона імпорту видавничої продукції з держави-агресора – Російської Федерації, тимчасово окупованих нею територій України та з Республіки Білорусь, посилення законодавчих обмежень щодо ввезення і розповсюдження видавничої продукції антиукраїнського змісту, недопущення руйнівного впливу Росії на український книжковий ринок зсередини. Законопроєктом передбачено внести зміни до Закону України статті 281 Закону України «Про видавничу справу», виклавши її в новій редакції, доповнити новими частинами статтю 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», викласти в новій редакції пункт 154 Додатку до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».
Ці зміни передбачають заборону ввезення і розповсюдження в Україні видавничої продукції з Російської Федерації, Білорусі, тимчасово окупованих територій України. Раніше видані дозволи на ввезення і розповсюдження такої продукції, скасовуються. Для видань, виданих мовою держави-агресора, що ввозяться з інших країн, запроваджується дозвільний порядок ввезення, який досі діяв для видань, що ввозяться з Росії. Метою дозвільної процедури є контроль відповідності цих видань вимогам законодавства України, перш за все – перевірка їх змісту на наявність антиукраїнської пропаганди. Забороняється випуск, ввезення, розповсюдження в Україні книжкових видань, що містять твори авторів – громадян Російської Федерації. Ця заборона не поширюватиметься на книги, видані в Україні до 1 січня 2023 року.
В Україні з 1 січня 2023 року книги видаватимуться і розповсюджуватимуться державною українською мовою, мовами корінних народів України і офіційними мовами Європейського Союзу. Книги іншими мовами можуть видаватися і розповсюджуватися, якщо вони видані мовою оригіналу. Перекладна література має видаватися і розповсюджуватися в перекладах на українську мову або будь-яку офіційну мову ЄС чи мову корінного народу України. Водночас зберігаються чинні норми законодавства про видання книг будь-якими мовами національних меншин України за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Також передбачено можливість видавати книги будь-якими мовами на замовлення органів влади в інтересах національної безпеки, відсічі російській агресії (без їх поширення в Україні через мережу книгорозповсюдження).
Відповідно до законопроекту, вимоги частини першої та другої статті 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» поширюватимуться на книги в електронній формі, в тому числі в аудіофайлах.
Нагадаємо, органом виконавчої влади, що бере участь у забезпеченні формування та реалізує державну політику у видавничій сфері, є Держкомтелерадіо.
Ілюстрація: unsplash
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)