Посли семи демократичних та найбільш економічно розвинених країн світу G7 прокоментували відставку трьох суддів Конституційного суду України, які були призначені за квотою Верховної Ради.
Свою реакцію представники Групи семи оприлюднили у Twitter.
– G7 взяли до уваги відставку трьох суддів КСУ.
Для призначень на посаду судді необхідне прийняття нового порядку відбору.
Важливо, щоб законопроєкт 7662 передбачав значуще залучення незалежних експертів, зокрема, право вирішального голосу, – йдеться у повідомленні.
Проєкт закону №7662, який був ухвалений Верховною Радою у вересні, передбачає запровадження конкурсів на посади суддів Конституційного суду України.
Реформа КСУ обговорюється вже кілька років після рішення про Конституційного суду щодо скасування відповідальності за недостовірне декларування.
Втім, досі значних успіхів у реформуванні не з’явилось, а серед необхідних умов запровадження змін у функціонування КСУ необхідні якісні механізми для вдосконалення процедури відбору суддів Конституційного суду та недопущення впливу у його діяльність.
Оскільки Україна у червні 2022 року отримала статус кандидата в Європейському Союзі, Єврокомісією, виконавчим органом ЄС, було надано сім рекомендацій для Києва.
З боку президента та Верховної Ради були взяті зобов’язання щодо реалізації усіх рекомендацій ЄК.
Однією з таких рекомендацій є саме реформування Конституційного суду України.
8 грудня Конституційний суд України на спецзасіданні підтримав відставку трьох суддів – Ігоря Сліденка, Ірини Завгородньої та Сергія Саса.
Судді вирішили звільнитись через зрив пленарного засідання з обрання голови КСУ.
Сліденко, Завгородня та Сас були призначені за квотою Верховної Ради, тому нардепам доведеться нових суддів Конституційного суду.
Ексголову Конституційного суду Тупицького оголошено в міжнародний розшук.