БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав в інтерв’ю CNN, що може розглянути можливість надання військової допомоги Україні.
Ізраїль – один із світових лідерів у виробництві багатьох систем озброєнь, і зенітно-ракетний комплекс Залізний купол – одна з найвідоміших із них. У певному сенсі він став візитівкою ізраїльського ВПК – насамперед через свою високу ефективність.
З самого початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну Київ домагається надання військової допомоги з боку Ізраїлю. Проте, досі українці отримували лише гуманітарну допомогу, а військові постачання з Ізраїлю, судячи з повідомлень, якщо й здійснювалися, то потай і через треті країни.
Заява Нетаньяху
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав в інтерв’ю CNN, що може розглянути можливість надання військової допомоги Україні.
“Що ж, я, зрозуміло, розглядаю таку можливість”, – досить розпливчаста відповідь, але в питанні кореспондента прозвучало словосполучення “Залізний купол”, що відразу зробило відповідь Нетаньяху набагато вагомішою.
Досі Ізраїль не постачав зброю Україні – насамперед через складну обстановку на Близькому Сході.
“Ізраїль – воююча країна, яка перебуває у стані військового конфлікту з Сирією, військово-політичного конфлікту з Іраном та у постійному протистоянні з Хезболлою, ХАМАСом, Ісламським джихадом та іншими терористичними організаціями”, – зазначає ізраїльський журналіст Євген Фінкель.
Чинник Росії
Як сказав в інтерв’ю CNN Біньямін Нетаньяху, “на нашому північному кордоні в Сирії ізраїльські та російські літаки летять на відстані витягнутої руки один від одного”. У такій ситуації різко зростає небезпека інцидентів, і дуже важливо, щоб відносини їхніх учасників були якнайменше напруженими.
Наприклад, у вересні 2018 року біля сирійських берегів силами місцевої ППО було збито російського літака-розвідника Іл-20, в якому загинули 15 російських військових.
У Росії тоді заявили, що літак під вогонь сирійських зенітників нібито підставили ізраїльські винищувачі, які на той момент завдавали ударів по провінції Латакія – на думку російського командування, вони “сховалися” за Іл-20, на який перевелись зенітні ракети. Тоді цю подію вдалося врегулювати президентам Росії та Ізраїлю, які зателефонували та домовилися особисто між собою.
Однак, якщо напруженість у відносинах двох країн зросте, то врегулювати подібні інциденти буде складніше.
“У мене немає бажання вступати до російсько-ізраїльського військового протистояння. І ніхто цього не хоче”, – прямо сказав Нетаньяху CNN.
Фактор Ірану
З початку осені 2022 року російська армія почала обстрілювати Україну іранськими дронами Шахед. Потім у міжнародній пресі з’явилися повідомлення про те, що Іран може поставити Росії балістичні ракети. Коли інформація про можливості таких поставок з’явилася у пресі, ізраїльський міністр у справах діаспори Нахман Шай написав: “Сьогодні вранці повідомили, що Іран передає балістичні ракети Росії. Більше немає жодних сумнівів, на якому боці має стояти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті. від Ізраїлю та військову допомогу, таку ж, яку надають США та НАТО”.
У ніч на 29 січня в Ірані зазнали удару завод з виробництва боєприпасів у центральній провінції Ісфахан, великий завод з виробництва моторних масел у провінції Східний Азербайджан та авіабаза у місті Дизфуль на заході країни.
Тегеран запевняє, що дві атаки з трьох було відбито. Ізраїльські ЗМІ стверджують, що попри заяви іранської влади всі удари досягли мети. Ізраїль традиційно не взяв він відповідальність за ці удари.
В інтерв’ю CNN, яке відбулося після цих подій, Нетаньягу сказав, що Ізраїль діє проти іранського виробництва озброєнь, які застосовуються в Україні. За словами прем’єра, Ізраїль використовує методи, які Нетаньягу відмовився описувати.
“Я маю на увазі те, що ми завдаємо ударів по Ірану, не тільки за його ядерною програмою, намагаючись її зупинити, але також діємо проти розробки певних озброєнь, які є в Ірану. І які він точно експортує”, – сказав він.
Джерело