КИЇВ. 20 лютого. УНН. Чоловік, відомий як «пацієнт з Дюссельдорфа», став п'ятою людиною, яка вилікувалась від ВІЛ після пересадки стовбурових клітин, яка також вилікувала його лейкемію. Про це УНН пише посилаючись на AFP.
Деталі
Першою людиною, що вилікувалась від ВІЛ, був Тімоті Рей Браун. Дослідники опублікували його випадок як берлінський пацієнт у 2009 році. За ним послідував лондонський пацієнт, опублікований у 2019 році. Нещодавно у 2022 році були опубліковані City of Hope і пацієнт з Нью-Йорка.
Наразі подробиці лікування пацієнта з Дюссельдорфа були розкриті в журналі Nature Medicine.
У 53-річного чоловіка, чиє ім'я не розголошується, у 2008 році було діагностовано ВІЛ, а через три роки - гострий мієлоїдний лейкоз, небезпечна для життя форма раку крові.
У 2013 році йому зробили пересадку кісткового мозку з використанням стовбурових клітин від жінки-донора з рідкісною мутацією у гені CCR5. Було виявлено, що ця мутація перешкоджає проникненню ВІЛ до клітин.
Потім пацієнт із Дюссельдорфа припинив антиретровірусну терапію ВІЛ у 2018 році. Через чотири роки послідовне тестування не виявило жодних слідів повернення ВІЛ до його тіла.
У дослідженні йдеться, що «цей третій випадок лікування від ВІЛ-1» дає «цінну інформацію, яка, ми сподіваємось, визначатиме майбутні стратегії лікування».
У той час як ліки від ВІЛ досі шукають, пересадка кісткового мозку, що використовується в цих випадках, є серйозною та небезпечною операцією, що робить її придатною тільки для невеликої кількості пацієнтів, які страждають як на ВІЛ, так і на рак крові. Пошук донора кісткового мозку із рідкісною мутацією CCR5 також може бути серйозною проблемою.
Один із співавторів дослідження, Асьєр Саез-Сіріон з Інституту Пастера у Франції, сказав, що під час трансплантації «імунні клітини пацієнта повністю замінюються клітинами донора, що дозволяє переважній більшості інфікованих клітин пропадати».
«Це виняткова ситуація, коли всі фактори збігаються для того, щоб ця трансплантація стала успішними ліками як від лейкемії, так і від ВІЛ», - сказав він.
Додамо
Близько 38,4 мільйона людей у всьому світі живуть із ВІЛ. Сучасні ліки можуть стримувати вірус, і також ведуться дослідження щодо запобігання зараженню ВІЛ за допомогою вакцини.