Українські пенсії в окупації
Юрист Максим Боярчуков, у коментарі 24 Каналу, пояснив, що за українцями, які опинились на тимчасово окупованих територіях внаслідок збройної агресії Росії, зберігається право на нарахування та отримання пенсій, які передбачені законодавством.
Максим Боярчуков
Керуючий партнер юридичної компанії "Максим Боярчуков та Партнери"
Станом на сьогодні, починаючи з дня повномасштабного вторгнення, держава продовжує нараховувати пенсії у повному обсязі за кожен місяць. Ті пенсіонери, які отримували пенсії на банківську карту і далі її продовжують отримувати, однак через відсутність банківських відділень та відділень Укрпошти українці не можуть отримати готівку. Пенсіонерам, які мешкають на тимчасово окупованих територіях і не можуть отримувати пенсію особисто (через Укрпошту – 24 Канал), за необхідності можуть перевести виплати на банківську картку.
Тож у разі неможливості доставки Укрпоштою пенсій, грошової допомоги, невиплачені суми включаються до виплати у наступних виплатних періодах.
Тобто людина зможе отримати пенсію за той період, коли не могла її отримати та знаходилася на тимчасово окупованих територіях,
– пояснює юрист.
Як переказати пенсію на картку за допомогою ПФУ
Боярчуков нагадує, що українці можуть спробувати переказати пенсію на карту за допомогою Порталу електронних послуг ПФУ. Для цього потрібно:
- зайти на портал електронних послуг ПФУ та авторизуватися;
- знайти та вибрати пункт "Про пенсійне забезпечення";
- обрати розділ "Внесення змін до пенсійної справи", – Заява про зміну способу виплати пенсії;
- заповнити всю необхідну інформацію (підказки будуть на екрані);
- завантажити відскановані документи – паспорт, ідентифікаційний код, заяву з реквізитами з банку;
- заявку необхідно підписати власним електронним підписом (ЕЦП можна зробити за допомогою онлайн банкінгу).
У банківської картки закінчився термін дії
Також виникають проблематичні питання, коли закінчується строк дії банківської карти на яку здійснювались пенсійні надходження. У цьому випадку людина може спробувати відкрити віртуальну банківську карту та перевести пенсійні виплати на таку карту у спосіб, що наведений вище.
Якщо такої можливості не має, пенсійні виплати у будь-якому випадку будуть надходити та зберігатися до дня, коли людина зможе відновити банківську карту та надати реквізити рахунку для надходження пенсійних виплат.
Які зараз пенсії в Україні
У 2023 році 10,5 мільйона осіб проіндексують пенсії: хтось вже отримав більші виплати, а комусь треба зачекати до 1 квітня та 1 липня.
- Мінімально пенсія зросте на 100 гривень. Таку надбавку отримають новоспечені пенсіонери, які вийшли на пенсію у 2020 – 2022 роках.
- Інші можуть розраховувати на середню індексацію в розмірі 600 гривень, а максимальну – 1 500 гривень.
Загалом пенсії піднімуть на 19,7%. Але цю надбавку вираховуватимуть від базової пенсії. Тобто, якщо пенсіонер має пенсію 2 500 гривень і ще 500 гривень доплата, то індексацію застосують лише до 2 500 тисяч гривень.