КИЇВ. 21 березня. УНН. Дослідники з Центру контролю та профілактики захворювань США повідомили, що смертоносний грибок Candida auris, почав поширюватися та отримав ще більшу стійкість до ліків під час пандемії COVID-19. Його віднесли до категорії "невідкладної загрози", пише УНН з посиланням на arsTechnica.
Цитата
"Швидке зростання та географічне поширення випадків викликають занепокоєння та підкреслюють необхідність постійного спостереження, розширення потужностей лабораторії, швидших діагностичних тестів і дотримання перевірених заходів профілактики та контролю інфекцій", - заявила провідний автор дослідження, епідеміолог CDC Меган Лайман.
Деталі
Зазначається, що Candida auris вважаються "невідкладною загрозою", що є найвищим рівнем занепокоєння CDC, відтоді, як про них вперше було повідомлено в США у 2016 році. Грибок ховається в медичних закладах і "полює" на вразливих пацієнтів, викликаючи інвазивні інфекції зі смертельним результатом від 30 до 60 відсотків.
У 2019 році, до початку пандемії, 17 штатів і Вашингтон повідомили про 476 клінічних випадків. У 2021-му грибок виявили у 28 штатах, а кількість клінічних випадків майже подвоїлася до 1471. Безсимптомні випадки, виявлені під час скринінгу пацієнтів, також підскочили на тлі пандемії, потроївшись з 1310 випадків у 2020 році до 4041 випадку у 2021-му, свідчать дані Annals of Internal Medicine.
За словами дослідників, поширення Candida auris було не єдиним тривожним аспектом епідемії грибка. Він також став більш стійким до ліків. Так, до пандемії було лише чотири повідомлення про панрезистентні інфекції, тобто грибок був стійкий до всіх доступних препаратів. У 2021 році пацієнтів із панрезистентними інфекціями було семеро.
До пандемії випадки резистентності до ехінокандінів і панрезистентності розвивалися незалежно у пацієнтів під час тривалого лікування, іншими словами, це були окремі випадки, які не виникли шляхом передачі від людини до людини. Але у 2021 році були докази двох спалахів ехінокандінорезистентних і панрезистентних штамів із передачею від людини до людини.
"Терміни цього посиленого поширення C. auris і результати досліджень у сфері охорони здоров’я свідчать про те, що це могло посилитися пов’язаним із пандемією напруженням системи охорони здоров’я та охорони здоров’я", - підсумували Лайман та її колеги в дослідженні.
Дослідники CDC підозрюють, що причиною проблеми могла стати нестача персоналу та засобів індивідуального захисту, а також зміни в пересуванні пацієнтів і збільшення використання антимікробних препаратів. Вони також припустили, що в той час, як певні заходи контролю за інфекцією були посилені під час пандемії, інші, можливо, залишилися на узбіччі, наприклад дезінфекція навколишнього середовища, яка могла посилити поширення. Вони закликали до відновлення зусиль для обмеження передачі.
Нагадаємо
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) схвалило довгоочікуваний новий препарат, призначений для уповільнення зниження когнітивних функцій у пацієнтів з хворобою Альцгеймера.