Правляча партія ПАР хоче виходу країни з МКС на тлі ймовірного візиту Путіна
Правляча партія Південно-Африканської Республіки, Африканський національний конгрес, вирішила, що державі варто вийти з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду на тлі ймовірного візиту російського президента Владіміра Путіна на серпневий саміт БРІКС (групи найбільших за площею і населенням держав, що розвиваються), ордер на арешт якого видав МКС. Про це заявив президент ПАР Матамела Сиріл Рамафоса, пише Al Jazeera.
"Так, правляча партія… прийняла таке рішення, що було б розсудливо, якщо Південна Африка вийде з МКС", – сказав політик на прес-конференції.
Основною причиною цього Рамафоса назвав нібито “несправедливе ставлення” Міжнародного кримінального суду до певних держав, не уточнивши які країни має на увазі.
"Ми хотіли б, щоб це питання несправедливого ставлення було належним чином обговорено, але водночас, правляча партія знову вирішила, що варто провести вихід (з МКС – ред.)", – сказав президент.
Коментуючи ймовірність арешту Путіна в разі можливого візиту в ПАР, Рамафоса сказав: «Це питання розглядається».
Раніше уряд Південно-Африканської Республіки звернувся за юридичною консультацією щодо того, як країні реагувати на ордер Міжнародного кримінального суду щодо арешту президента РФ, якщо той вирішить взяти участь у засіданні БРІКС.
У 2015 році ПАР вже відмовилася виконувати ордер МКС на арешт колишнього президента Судану Омара аль-Башира, коли той приїздив на територію держави. У 2016-му президент Південної Африки пропонував вийти з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду, однак цей план не було реалізовано, бо його визнали неконституційним.
Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт путіна не на словах, а на практиці закріплює потужну дипломатичну ізоляцію росії і позбавляє її лідера можливості вільно пересуватися світом. Адже 123 держави — члени МКС за Римським статутом у зв’язку з цим ордером мають заарештувати президента країни-агресорки і передати його міжнародному правосуддю. Але що буде, коли якісь держави порушать свої зобов’язання? Які наслідки їх очікують? У цьому розбирався Ерік Кучеренко у статті "Удар по Кремлю: що загрожує тим країнам, які відмовляться заарештувати Путіна".