Нардеп Шахов хоче монополізувати ринок систем оповіщення, а його соратник має зв'язки з РФ – ЗМІ
Нардеп Шахов хоче монополізувати ринок систем оповіщення, а його соратник має зв'язки з РФ – ЗМІ

Нардеп Шахов хоче монополізувати ринок систем оповіщення, а його соратник має зв'язки з РФ – ЗМІ

Як лунає сигнал повітряної тривоги, нині знають всі українці. Системи оповіщення встановлені по всій країні, і вони реально рятують життя. Але для когось це просто ринок, на якому можна заробити, а якщо його монополізувати, то ще й дуже багато. Народний депутат від групи "Довіра" Сергій Шахов зацікавився ринком систем оповіщення.

Про це пише "Громадське". Видання повідомило, що провело розслідування та виявило приховані мотиви Шахова і зв’язки його соратника з Росією.

Депутат Сергій Шахов зараз перебуває за межами України. НАБУ і САП підозрюють його у приховуванні майна на загальну суму 88 мільйонів гривень у декларації. Йдеться, зокрема, про 13 квартир у центрі столиці, 8 паркомісць, котеджі під Києвом та земельні ділянки загальною площею 115 гектарів. Справу нині розглядає Вищий антикорупційний суд. Однак уже понад пів року Шахов на засідання не ходить. Через це його оголосили в розшук.

Адвокатка Шахова стверджує, що парламентар лікується в Киргизстані. Однак це не заважає йому працювати у міжфракційному депутатському об’єднанні, яке сам він і очолює.

З-за кордону "розшукуваний" Антикорупційним судом нардеп намагається впровадити нові системи оповіщення. Для цього бомбардує зверненнями різні державні органи.

Редакція hromadske стверджує, що отримала від двох незалежних одне від одного джерел його депутатські звернення до прем’єр-міністра. В одному парламентар пише, що за 5-7 років планує встановити близько 150 тисяч гучномовців різних моделей по всій Україні. І просить на це гроші міжнародних партнерів. Лише на 2023 рік, за його розрахунками, потрібно 500 мільйонів доларів. Таку суму запросили в урядів західних країн. Ініціатива Шахова із залучення грошей від іноземців отримала підтримку українського МЗС. Принаймні про це пише сам Шахов у своєму зверненні до Дениса Шмигаля.

Народний депутат пропонує купувати продукцію західного виробництва компаній Telegrafia та Digitex, дистриб'ютором останньої в Україні є компанія "Укрзалізничавтоматика".

У своєму листі до очільника уряду Шахов пояснює, що нові системи вкрай потрібні, бо старі не справляються. І як доказ наводить приклад трагедії на Краматорському залізничному вокзалі, що сталася 8 квітня 2022 року.

Нардеп Шахов хоче монополізувати ринок систем оповіщення, а його соратник має зв'язки з РФ  – ЗМІ

Тоді 61 людина загинула і понад 120 зазнали поранень. У своєму зверненні нардеп наголошує: жертв так багато через те, що людей вчасно не проінформували про небезпеку.

Нардеп Шахов хоче монополізувати ринок систем оповіщення, а його соратник має зв'язки з РФ  – ЗМІ

Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко в коментарі hromadske цю інформацію спростовує. За його словами, система працювала справно. Так, сигнал тривоги на момент прильоту справді не лунав, але все тому, що не було відповідного наказу від військових.

Ракета, яку використали окупанти для теракту, — балістична "Точка-У". Від моменту її виявлення до влучання в ціль украй мало часу, пояснює речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат: "Максимальна дальність ракети — 120 кілометрів, які вона пролітає за кілька хвилин. Усе було занадто швидко, щоб відреагувати".

Крім того, Шахов у тому ж зверненні до прем’єр-міністра зазначає, що в Україні нібито відсутні вітчизняні виробники належних систем оповіщення. Хоча, як з’ясувало hromadske, щонайменше дві компанії на ринку мають повний цикл виробництва такої продукції: НВП "Електроприлад" та НВП "Озон-С".

Ще один приклад, який наводить депутат в іншому своєму зверненні до Шмигаля: у Києві під час відсутності світла в деяких районах не вмикалися сирени. У КМДА проблему визнали, проте пояснили, що не працювала стара система аналогового оповіщення. Натомість нові, цифрові системи, на які поступово переходить Київ, працюють безперебійно.

Тож виникає сумнів, чи справді Сергій Шахов занепокоєний життям і здоров’ям українців, якщо, схоже, не до кінця розібрався в цих питаннях? Чи, можливо, є ще й прихований інтерес?

"Права рука" Шахова

Секретарем у депутатському об’єднанні Шахова, від якого нардеп надсилає свої звернення, працює його радник на громадських засадах — Микола Самбожук. На фото нижче він сидить праворуч від парламентаря. У коментарі hromadske Самбожук підтвердив, що був присутній і на останніх засіданнях групи.

Для нього тема систем оповіщення не нова. hromadske виявило, що раніше Самбожук мав подібний бізнес у росії. Одна з його російських компаній — ООО "Системы Техногенной Безопасности Мониторинга Чрезвычайных Ситуаций", яку ліквідували 2016 року. Вона займалася тим самим, що й "Укрзалізничавтоматика" — впроваджувала і забезпечувала системи оповіщення.

"Громадське" вирішило перевірити, чи має Самбожук російські документи. У своє розпорядження редакція hromadske із двох незалежних одне від одного джерел отримала витяг з реєстру "російський паспорт". Згідно з ним, Самбожук у 2007 році отримав два російських паспорти, а пізніше ще й закордонний.

Витяг з системи "Роспаспорт", який свідчить про отримання громадянства рф Миколою Самбожуком

Система підтягує дві заяви Самбожука на отримання документів. Остання показує, що паспорт виданий на підставі досягнення 45-річного віку.

На сьогодні всі російські паспорти згідно з реєстром "роспаспорта" вже недійсні. Та слід зауважити, що недійсність російського паспорта необов’язково дорівнює втраті громадянства рф.

Якщо внести дані паспорта Миколи Самбожука в офіційний реєстр федеральної податкової служби рф, можна побачити його індивідуальний податковий номер, який досі актуальний.

Крім того, у Самбожука залишився несплачений податок у росії за користування транспортом.

Ми запитали Миколу Самбожука, чи має він російське громадянство і чому його паспорти нині недійсні.

— Можна фотографію вставити в будь-який російський паспорт і сказати, що він російський. Я можу написати в інтернеті все що завгодно. Навіть про те, що Байден має російське громадянство. Я ніколи не мав російського громадянства. Те, що ви розказуєте про паспорти, — нісенітниця, — відповів Самбожук.

— У вас також є заборгованість за транспортний податок.

— У кого, в мене?

— У “Самбожука Николая Владимировича".

— А я Самбожук Микола Володимирович".

— Це переклад. Також існували російські компанії, що мали той самий напрямок, яким ви зараз займаєтеся (впровадження систем оповіщення — ред.).

— Ніколи не чув про такі російські компанії й не мав до них стосунку.

Попри недійсність своїх документів, Самбожук від них не відмовився, а навіть використовував. За інформацією наших джерел у правоохоронних органах, 27 березня 2020 року з Борисполя до Франкфурта Микола Самбожук літав за російським закордонним паспортом, серія та номер якого збігаються з його закордонним паспортом у системі "роспаспорт". На той час він уже був радником нардепа Шахова та секретарем депутатського об’єднання.

У Німеччині проживає його син Нікіта. До слова, разом із батьком вони значаться серед засновників російської громадської організації "Центр содействия предотвращению и мониторингу чрезвычайных ситуаций".

Засновники російської ГО “Центр содействия предотвращению и мониторингу чрезвычайных ситуаций"

Парламентський радник також користувався автівками з російською реєстрацією. За інформацією наших джерел, на одній з них 18 травня 2019 року Самбожук із пункту перетину "Нові Яриловичі" виїхав до Білорусі. Це була BMW 740Li xDRIVE.

Зв’язки Самбожука з бізнесом в Україні

Digitex — польська компанія, яка виробляє системи оповіщення. Її Шахов неодноразово згадує у своїх депутатських зверненнях. Однак вона не постачає системи напряму в Україну. Ексклюзивний контракт на реалізацію її товару отримала "Укрзалізничавтоматика".

"Ми як незалежна компанія хочемо заробляти та збільшувати продажі. Для того, щоб отримати ексклюзивний контракт, потрібно взяти на себе певний обсяг купівель і продажів. Вони ("Укрзалізничавтоматика" — ред.) зобов'язалися купувати на серйозну суму", — розповідає спеціаліст відділу експорту Digitex Павло Білецький.

Деталі контракту між Digitex та "Укрзалізничавтоматикою" Білецький не розголошує з огляду на комерційну таємницю.

Наш аналіз виявив, що Самбожук через певних людей пов’язаний з цією українською компанією, інтереси якої просуває на ринку разом із Шаховим. Так, "Укрзалізничавтоматикою" через ТОВ "Нафтогазові технології" володіє Олексій Колесник, який має ще одну фірму — "Трансзалізничсервіс". Цією фірмою через ТОВ "Промислово-інноваційний союз" разом із Колесником володіє Зуріко Магамедов. Він був директором у російській фірмі Самбожука "Нью перспектив системс". Компанія була ліквідована у 2017 році.

Зв'язок Миколи Самбожука з ТОВ "Укрзалізничавтоматика"

Про те, що Самбожук із Магамедовим щонайменше знайомі, свідчить той факт, що 14 травня 2016 року вони разом їхали в бік Білорусі. Джерела у правоохоронних органах надали нам інформацію, що цього дня поліція зупинила автомобіль Mersedes GL 450.

Ми запитали у Самбожука, чи спілкувався він колись із Зуріко Магамедовим. "Ви у прокуратурі працюєте, щоб я вам відповідав на ці питання? Я спілкуюся багато з ким. Не хочу відповідати", — сказав він.

2014 року Микола Самбожук балотувався до парламенту в 98 одномандатному окрузі. Тоді він зазначав, що працює заступником директора ТОВ "Транспортні автоматизовані системи". Засновником цієї компанії був Юрій Марущенко, який також значився серед засновників "Укрзалізничавтоматики".

Ми запитали в Центрі протидії корупції, чи немає ознак того, що нардеп використовує свій мандат і просуває близьку йому компанію.

"Ми вбачаємо ознаки конфлікту інтересів. Виглядає так, що через бізнес-партнерів компанія пов’язана з радником народного депутата, і сам депутат може мати власний інтерес у тому, щоб саме вона використовувалась для надання цих послуг. Проте фактично конфлікт інтересів має встановити НАЗК. До того ж сама компанія не зовсім успішна фінансово: у 2022 році вона не отримала жодних доходів від реалізації свого продукту", — зазначає керівниця аналітичного департаменту Центру протидії корупції Антоніна Волкотруб.

Державна таємниця

Фірми, які постачають і обслуговують системи оповіщення, можуть безпосередньо впливати на роботу сирен. Найбільша небезпека криється у можливості отримати віддалений доступ до пультів керування.

"Якщо мати ключі доступу до системи, то в неї можна проникнути. Люди, які встановлюють такі системи, знають їхні слабкі місця. Тут уже політ фантазії безмежний. Можна не вмикати тривогу, коли це потрібно, або навпаки (надсилати неправдиві повідомлення — ред.). Тому зазвичай усі компанії, дотичні до цієї теми, проходять прискіпливу перевірку", — розповідає директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук.

Функція віддаленого доступу передбачена у продукції польської компанії Digitex. Уже зараз директор "Укрзалізничавтоматики", яка є дистриб’ютором поляків, посилаючись на доручення прем’єр-міністра, розсилає листи до ВЦА та міських голів з пропозицією встановити їхню продукцію та наводить схеми можливого розміщення сирен. Два таких листи опинилися у розпорядженні hromadske.

Для чого Шахову архіви оповіщення?

Окрім листів до прем’єра депутат Шахов пише запити й до Держаудитслужби. Просить, щоб аудитори провели перевірку виробників систем оповіщення Як наслідок ті витребовують копії архіву, де можуть міститися персональні дані посадовців, які ухвалюють рішення на місцях.

Також нардеп запитує інформацію про роботу і впровадження систем оповіщення у місцевих органів влади за сприяння прем’єр-міністра Шмигаля. Спочатку Шахов адресує звернення до нього, а той перенаправляє далі.

"До нас надійшло щонайменше 7 звернень від Шахова. Він вимагає від нас інформацію щодо нашої системи (оповіщення — ред.). Ми відповідаємо, що це закрита інформація", — розповідає директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук.

"Тут питання в тому, який саме інтерес мають Самбожук і Шахов: чи це просто відкат, умовна подяка, чи частка у бізнесі? Або злив інформації в росію, що є гіршим сценарієм для України?" — риторично запитує аналітикиня ЦПК Антоніна Волкотруб.

Вона додає: якщо народний депутат знав, що Самбожук мав російський паспорт, він мав би позбавити його статусу помічника на громадських засадах.

"Громадське" звернулося до народного депутата по коментар щодо його діяльності у межах міжфракційного депутатського об’єднання. Проте на наші повідомлення та дзвінки він не відповів.

Витиснути опонентів з ринку

Після депутатських звернень Шахова Державна аудитслужба почала масові перевірки закупівель систем оповіщення. Щонайменше дві прокуратури — Дніпропетровська та Херсонська — відкрили кримінальні провадження. Розслідують нецільове використання бюджетних коштів посадовцями, які причетні до закупівель обладнання у фірм-конкурентів "Укрзалізничавтоматики".

"Це тиск не тільки на посадовців, але й на нас як гравців ринку. Адже тепер представники влади не хочуть із нами співпрацювати", — каже один з бізнесменів, який працює у цій сфері.

Але Шахов на цьому не зупиняється. Згідно з протоколом закритого засідання депутатського об’єднання, який опинився у розпорядженні hromadske, нардеп пропонує внести зміни у Наказ МВС, у якому прописані технічні вимоги для систем оповіщення.

Значна частина доповнень від Шахова резонує з характеристиками продукції компанії, у якої купує обладнання "Укрзалізничавтоматика".

"Якщо такі вимоги будуть ухвалені, фактично це може призвести до монополізації сфери систем оповіщення. Антиконкурентні дії органів влади та ухвалення будь-яких рішень, які призвели б чи можуть призвести до усунення конкуренції, є підставою для перевірки Антимонопольним комітетом. Отже, народний депутат Сергій Шахов може використовувати свій депутатський мандат та інструмент депутатських звернень для просування інтересів приватної компанії, з якою пов’язана людина з оточення нардепа", — каже юрист і голова ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик.

У цьому можуть бути ознаки порушення вимог статті 8 закону України "Про статус народного депутата", яка передбачає, що депутат не може послуговуватися своїми повноваженнями в корисливих цілях, зазначає Миткалик.

Зрештою, йдеться про значно більшу загрозу, ніж просто вигода. Якщо плани Шахова реалізуються, то компанія "Укрзалізничавтоматика", до якої має стосунок людина, що отримувала паспорт громадянина рф, стане монополістом на українському ринку оповіщення.

Джерело матеріала
loader