У разі смерті президента Білорусі Олександра Лукашенка можливі два сценарії розвитку подій.
Про це в ефірі Єдиних новин заявив білоруський політичний аналітик Артем Шрайбман.
– Білорусь ніколи не була в цій ситуації, напевно, від часів Сталіна, який помер, а його соратники якийсь час це приховували. Якщо подивимося на досвід інших країн, то багато залежить від того, чи справді це відбувається таємно, чи правляча еліта немає часу, щоб передмовитися, – каже він.
У другому випадку за чинною у Білорусі Конституцією влада переходить до голови Верхньої палати парламенту Наталії Кочанової, яка є однією з найвідданіших Лукашенку чиновниць.
– Від неї та сил, які здатні на неї впливати, залежатиме майбутнє Білорусі. Очевидно, що цим користуватиметься Росія. У перші дні чи години Росія спробує нав’язувати свої сценарії. Думаю, що в сьогоднішній білоруській правлячій верхівці немає людей, які намагалися б цьому чинити опір, тобто якийсь консенсус з Росією вони знайдуть про те, що буде далі, – каже аналітик.
При цьому тимчасовий лідер має протягом двох місяців провести нові президентські вибори.
Однак, якщо в правлячих колах буде час домовитись, а не одразу доведеться сповіщати білорусів про смерть Лукашенка, то вступає інший сценарій.
– Еліта збирається за зачиненими дверима, поки всі не знають, що з президентом і домовляються, що буде далі. І ось в Узбекистані вдалося людину, якій мала перейти влада, швидко відсунути і передати владу сьогоднішньому президенту. Очевидно, що перша постлукашенківська влада у такому сценарії складатиметься із сьогоднішньої правлячої верхівки, – сказав Шрайбман.