На зміну коронавірусу і віспі мавп: Марбург, Ебола – хто наступний
На зміну коронавірусу і віспі мавп: Марбург, Ебола – хто наступний

На зміну коронавірусу і віспі мавп: Марбург, Ебола – хто наступний

Пандемія припинена, маски зірвані, антисептики - геть, вакцини - на смітник. Так хочеться думати хоча б про одну перемогу, яку ми дочекалися, пройшовши через карантинні табу, тяжкі хвороби та смерть близьких на апаратах ШВЛ. Тим часом епідеміологи застерігають: тріумф щодо капітуляції COVID-19 так само перебільшено, як три роки тому страхи перед ним.

До речі, не минуло й тижня після скасування пандемії "корони", як ВООЗ рішуче заявила, що і віспа мавп - вже не "жах-жах-жах" і скасувала введену у світі через цю хворобу надзвичайну ситуацію.

Що насправді відбувається, чи в силі імунопрофілактика і чи треба бути готовими до нових глобальних епідемій, з'ясовувала KP.UA.

Зараз загроза грипу набагато вища

На початку березня 2020 року вчені робили різні прогнози щодо розвитку пандемії. Оптимістичний сценарій передбачав 15 мільйонів смертей мешканців Землі, песимістичний - 68 мільйонів і більше. Якщо вірити офіційній статистиці, помилилися навіть оптимісти: на 700 мільйонів заражень припало близько 7 мільйонів летальних випадків, що становить лише 1%. Але за фактом, і цього не заперечують у ВООЗ, статистичні дані можна множити на три.

– Реальних прогнозів насправді не було. Епідеміологи спостерігали, як ситуація розгортається, і робили припущення. За офіційними даними, за три роки на коронавірус захворіли всього 8% жителів Землі. А за фактом – більше половини, - упевнений завідувач лабораторії імунореабілітології НДІ мікробіології та імунології ім. Мечнікова Андрій Волянський. – Наприклад, у Великобританії реальні дані – це 90% захворівшого населення.

У тому, що людство зуміло більш-менш порозумітися з коронавірусом, одні бачать успіхи вакцинації, інші – заслугу натуральної імунізації. Але залишається відкритим питання: зупиниться вірус, що спритно мутує, на відносно м'якому варіанті «Омікрон» чи шукатиме нові способи пробити поставлені бар'єри.

– Іспанка з 1918-го по 1920 рік забрала значно більше життів. Якщо ми зараз говоримо офіційно про 7 мільйонів людей, то там йшлося про 20-50 мільйонів летальних наслідків. Іспанка закінчилася, коли весь світ перехворів та став імунним. Зараз пандемія притихла, коли світ став імунним. Якщо говорити про грип, то ми знаємо приклади недавніх пандемій – "гонконгський", "свинячий" грип, але вони не мали високого ступеня важкості. COVID-19 продовжуватиме мутувати, але найближчим часом малоймовірне виникнення нової надзвичайної ситуації, - вважає імунолог.

На думку Андрія Волянського, імунізація населення вже фактично втратила своє значення, оскільки нинішні вакцини дають захист проти першого варіанта COVID-19. У розробці адаптацій до нових штамів також не бачить сенсу.

– Вакцини створюють проти важких інфекцій. Коронавірусна інфекція до таких не відноситься, якщо відкинути пандемічний варіант. Немає вакцин проти риновірусу, аденовірусу, РС-вірусу – суто сезонних інфекцій, які дуже рідко призводять до летальних наслідків. Теоретично їх можна створювати, але зараз загроза померти від наслідків грипу набагато вища.

Вакцинація продовжується

Карантин в Україні має завершитися 30 червня, а профілактична кампанія продовжуватиметься. Наразі у Києві працює 131 кабінет вакцинації, на вибір різні препарати.

- Тим, хто виступає проти вакцинації, я запропонував би порівняти статистику смертності на початку пандемії і зараз, – каже керівник Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Сергій Чумак. – За останній тиждень у столиці лабораторно підтверджено близько 500 хворих на COVID-19. Є, звичайно, і летальні наслідки, але вони поодинокі – у людей з тяжкими хронічними захворюваннями та найчастіше у тих, хто пізно звернувся за допомогою.

За словами медпрацівника, інфекція не відступила, і восени традиційно може бути спалах. Хоча катастрофи не передбачається.

– COVID-19 став звичайним збудником респіраторних захворювань. За три роки він адаптувався до людства і не викликає кисневої залежності, як раніше. Але важкі форми, як у будь-якої інфекційної хвороби, та смерті від ускладнень, звичайно, можливі, – зазначає вірусолог, доктор медичних наук Алла Мироненко.

Не було змоги адекватно відреагувати

Вакцинуватись чи не вакцинуватися - зараз вільний вибір кожного. З початку березня минулого року було скасовано, а точніше - призупинено до кінця військового стану, обмеження для робітників та держслужбовців. Через військові дії, повітряні тривоги, міграцію перестали діяти масковий режим та інші вимоги.

Ковіддиденти потирають руки: ми мали рацію, оголошення пандемії – це глобальна афера! Медики здебільшого відстоюють колишню позицію: усі заходи себе виправдали.

- Неправильно казати, що пандемію завершено. ВООЗ скасувала надзвичайну ситуацію, яка має світове значення. Пандемія продовжується, оскільки SARS-CoV-2 реєструється на всіх континентах. Інша річ, що з'явилися методи управління пандемічним процесом, які дозволили послабити деякі обмеження, – зауважує доктор меднаук, завкафедри епідеміології Харківського медичного університету Тетяна Чумаченко.

З багатьох респіраторних вірусних інфекцій до пандемії найтяжчі ускладнення і наслідки давав грип.

- З грипом полегшало, бо у Європі, особливо в західних її країнах, високе охоплення населення щепленням. Але справедливо кажуть, що природа не терпить порожнечі – місце грипу намагається зайняти SARS-CoV-2, і тут також допоможе система імунізації. Інша річ, що ми не мали можливості адекватно відреагувати на новий виклик, - каже професор.

За словами Тетяни Чумаченко, вакцинація ефективна, якщо 95% населення отримує імунітет у якнайкоротші терміни.

- Але людство не змогло цього забезпечити через суб'єктивні та об'єктивні причини. Коли йде позаімунна передача вірусу, він послідовно посилює свою вірулентність та агресивність. Тому з появою «британського» штаму і «Дельти» люди, які мали імунітет до варіанта «Альфа» або зробили щеплення, стали хворіти, але у легшій формі. З наростанням імунізації вірус почав втрачати агресивні властивості. Вакцинація насправді врятувала мільйони життів.

"Марбург", "Ебола"?

А на обрії вже нові страхи. У квітні цього року американське інформагентство Bloomberg повідомило, що найближчим десятиліттям світ вразить нова пандемія – така ж смертельно небезпечна. Раніше вчені різних країн називали кандидатами вірус "Марбург" (летальність 24 – 88%) чи віспу мавп (до 10%).

– Фахівці готувалися і продовжують готуватися до пандемій, – каже Тетяна Чумаченко. – Людина все глибше проникає у дику природу. Одних кажанів, які переносять різні віруси, безліч. Вчені створили цілі секції з вивчення таких патогенів, але поки що немає механізму моніторингу, щоб зрозуміти, звідки прийде і як виглядатиме небезпека.

За словами епідеміолога, вірус "Марбург" поки що  вдається стримувати, але з'явилась також ймовірність поширення лихоманки "Ебола", і це турбує світ. І треба враховувати, що люди не лише втручаються у природу, вони бажають її змінювати.

- Біологічна зброя – не сучасна вигадка. Ще під час колонізації Північної Америки європейці роздавали індіанцям ковдри, зняті з людей, що померли від віспи. Зараз генна інженерія здатна перетворити безпечний збудник на смертоносний і надати йому властивості передаватися незвичайним шляхом. Наприклад, не лише від тварини до людини, а й від людини до людини.

Вірусолог Алла Мироненко також підтверджує ймовірність нової пандемії:

- Населення Землі, міграційні процеси зростають. Людство почало готуватися до пандемій з 1997 року, коли стався спалах «пташиного грипу». Але ніхто точно не скаже, коли таке може повторитись. І як треба буде реагувати, – констатує Алла Мироненко.

Теги за темою
Коронавірус
Джерело матеріала
loader
loader