Саміт НАТО у Вільнюсі – чи запросять Україну до Альянсу вже цього літа
Україна не отримає офіційного запрошення приєднатися до НАТО на саміті Альянсу, який відбудеться у Вільнюсі (Литва) 11-12 липня цьогоріч. Видання The Washington Post, посилаючись на анонімні джерела у офіційних колах Альянсу, пише, що серед 31 країни НАТО існує консенсус щодо цієї позиції.
Втім, цілковитої одностайності з приводу українського питання у північноатлантичній спільноті немає. Східноєвропейські країни наполягають на тому, що коли вже не запрошувати Україну до НАТО у Вільнюсі, то принаймні взяти на себе чіткі зобов’язання по строках вступу. Найпотужніші країни Альянсу – Сполучені Штати та кілька країн Західної Європи – не поспішають зголоситися навіть і на такий варіант. Вони воліють обмежитися подальшим розширенням технічної підтримки оборонного сектору України з боку НАТО.
Країни, що підтримують більш прискорені дії, кажуть, що не варто ставити членство України в НАТО в залежність від її здатності відбити російське вторгнення. Адже у цьому разі Путін фактично отримає право вето у цьому питанні. Щоб не допустити вступ України до Альянсу йому достатньо буде просто не припиняти свою агресію.
Прихильники якнайшвидшого вступу України до НАТО зауважують, що тільки реальне членство в Альянсі може стримати Росію від застосування сили. Одна лиш обіцянка такого членства не зупинила Росію ні 2008-го року у Грузії, ні 2014-го та 2022-го – в Україні.
Натомість Сполучені Штати та їхні найбільш могутні союзники у Західній Європі побоюються приймати до Україну до НАТО, доки вона перебуває у стані війни із Росією. Адже при цьому має автоматично спрацювати стаття НАТО про взаємну оборону. А це затягне Альянс у потужний конфлікт з великою ядерною державою. Тут також впирають на те, що швидкі кроки до вступу України в НАТО можуть призвести до ескалації російської агресії в Україні.
Очільниця місії України в НАТО Наталя Галібаренко заявила, що Вільнюський саміт не буде історичним без рішення про майбутнє України в Альянсі.
Раніше повідомлялося, що, як вважає президент України Володимир Зеленський, не існує жодної раціональної причини, чому наші воїни досі не в НАТО.