Днями засновниця магазину спортивного одягу киянка Ірина Красиловська та її подруги, які разом відпочивали у єгипетському Шарм-Ель-Шейху, стали жертвами нападу російських громадян. Місцем, де трапився інцидент, був готель Grand Oasis.
Гід переклав відповідальність на готель, готель - на гіда
- Ми, троє дівчат та троє дітей, поїхали у відпустку в Єгипет. В один із днів, коли ми на пляжі зайняли вільні шезлонги в тіні, чоловік та жінка, які відпочивали поруч, сказали, щоб ми ці місця не займали, бо вони потім захочуть на них пересісти. Ми відмовились, бо шезлонги були вільними, - розповідає Ірина Красиловська. - І цей чоловік підійшов і просто пересунув парасольку вагою в 40-50 кг до свого місця. Прохання повернути все, як було, він проігнорував.
Далі Ірина сіла на його місце, тримаючи в руках однорічну дитину.
- Я б, звичайно, повернулася на своє місце, якби чоловік повернув парасолю. Після кількох словесних перепалок жінка підійшла ззаду до мене і почала тягнути за волосся. Однією рукою я тримала дитину, іншою рукою пробувала захиститися і схопила за ланцюжок в неї на шиї. Чоловік схопив мене за іншу руку, моя подруга почала тягнути за волосся жінку, і кілька секунд тривало щось страшне, - згадує наша співрозмовниця.
Бійку припинила місцева охорона. Українкам принесли іншу парасольку, тож вони нарешті відсіли від росіян. Адміністрація готелю тим часом просила не викликати поліцію.
- За кілька годин ця пара знову підійшла до моєї подруги. Подруга, підійшла на ресепшен і вимагала викликати поліцію. Адміністратор звернувся до нашого гіда, який обіцяв уладнати ситуацію. Наступного ранку росіяни поїхали. Від гіда не було ніякої реакції. Потім вже я підійшла до адміністратора з вимогою надати мені інформацію щодо пари, яка на мене напала. Все було марним. Я вимагала викликати поліцію від готелю. Відповіли, що нехай гід це робить. Він мав бути у нас того ж вечора. Ми зустрілися. Гід перекладав відповідальність на готель. Готель - на гіда, - каже Ірина Красиловська.
Вранці українки поїхали додому.
В бійку влізла і росіянка. Фото: архів Ірини Красиловської
В Єгипті була вперше
Для Ірини це був перший досвід поїздки до Єгипту. На морально-психологічному рівні дівчина розуміла, що можуть бути ризики втрапити в конфлікт з росіянами, бо зараз їх там чимало.
- В Єгипті я була вперше і морально себе готувала до такої чисто гіпотетичної ситуації, що може статися бійка. Та я не могла уявити, що там настільки багато руських. На багатьох готелях висить російський прапор, - обурюється наша співрозмовниця. - Я щиро раджу не їхати в Єгипет українцям. Бо ковтати образи в свою сторону - це не по-українськи. А вступати в бійки - це свідоме завдання шкоди власному тілу. Тим паче, що подорожувати можуть зараз тільки жінки. Раджу враховувати оточення, в якому люди будуть знаходитися на період відпустки, - чи є там росіяни, скільки їх, як населення ставиться до війни. Це важливо.
Щодо поведінки інших росіян, то не всі з них були налаштовані так агресивно.
- До нас підходило кілька людей з Росії та висловлювали слова підтримки. І говорили, що вони проти війни, - каже дівчина.
Після пережитого Ірина радить, якщо така ситуація склалася, викликати правоохоронні органи, причому негайно, одразу після інциденту. Щоб не було шляху назад.
Здоровенний російський амбал напав на удвічі меншу за нього жінку з дитиною. Фото: архів Ірини Красиловської
Єгипет - проросійський, тому захисту чекати там не варто
- Щодо Єгипту, то Єгипет - проросійський. З цим нічого не поробиш. Всі, хто від нашого агентства відпочивали в Єгипті, це знають. Є одна наша туристка, яка відпочивала постійно в Єгипті, дуже патріотична, вдягала патріотичний одяг, вишиванки, рушники у неї були жовто-блакитні, і вона каже, що росіяни, які там були, вели себе тихо. Хоча вона чула, що їх там відпочиває немало. Вони навіть старались бути на пляжі якомога далі від неї. Але вона їх не провокувала, розуміла, що Єгипет - проросійський - каже Лариса Педченко із туристичного агентства Coral Travel.
Виявляється, відсутність реакції адміністрації готелей на подібні інциденти у Єгипті є доволі частим явищем, оскільки місцеві більше орієнтовані саме на росіян.
- І те, що наші дівчата звернулись, а їм не допомогли – це правда, це є. Там їм ніхто не допоможе. Єдиний вихід – не провокувати. Якщо хочеш відпочити, то просто відпочивай і не чіпай їх. В Туреччині ситуація зовсім інша. Там росіяни якщо й є, то ведуть себе дуже скромно, відходять, якщо чують, що це українці, тихенько себе ведуть. Вже не дебоширять так, як це було раніше, - каже Лариса Педченко.
Якщо ж ви все ж таки втрапили в якийсь конфлікт, то обов’язково треба звертатись до поліції і консульства. Також можна телефонувати приймаючій стороні. Але саме поліція і консульство є пріоритетними у подібних ситуаціях.
Готелі в Єгипті, на жаль, біль орієнтовані на російського туриста, хоч і сам персонал часто від них потерпає. Фото: booking.com