Помер нобелівський лауреат, завдяки якому створили вакцину для захисту від раку шийки матки
Помер нобелівський лауреат, завдяки якому створили вакцину для захисту від раку шийки матки

Помер нобелівський лауреат, завдяки якому створили вакцину для захисту від раку шийки матки

Помер нобелівський лауреат, завдяки якому створили вакцину для захисту від раку шийки матки

Цур Хаузен отримав Нобелівську премію за відкриття ролі папіломавірусів у розвитку раку шийки матки.

У Німеччині у віці 87 років помер вірусолог, нобелівський лауреат Харальд цур Хаузен, завдяки якому створили щеплення від вірусу папіломи людини (ВПЛ), які запобігають розвитку раку шийки матки та інших онкологічних захворювань. Про смерть вченого 28 травня повідомив Німецький центр дослідження раку, який він очолював упродовж 20 років, повідомляє прес-служба центру.

Харальд цур Хаузен продемонстрував у 1983 році, що рак шийки матки у людей викликається певними типами вірусів папіломи (віруси бородавок), гени яких вбудовані у ДНК клітин-господарів. Це відкриття дозволило розробити вакцину проти раку шийки матки, який був другим найпоширенішим пухлинним захворюванням у жінок. Дослідження Харальда цур Хаузена заклали основу для розробки вакцини проти вірусів папіломи людини, що викликають рак. Мільйони людей у всьому світі тепер користуються цим науковим досягненням.

Цур Хаузен — один із найвидатніших і найуспішніших піонерів у галузі вірусології пухлин. Ще в 1970 році він надав переконливі докази наявності ДНК вірусу Епштейна-Барра (ВЕБ) в пухлині Беркітта та в карциномі носоглотки. Це відкриття вважається однією з ранніх і найважливіших віх в історії вірусології пухлин людини. Оскільки тільки у частини людей, інфікованих ВЕБ, дійсно розвиваються ВЕБ-асоційовані пухлини, ці дані проклали шлях до розуміння ролі ДНК пухлинних вірусів у багатостадійному канцерогенезі і значення імунних механізмів на клітинному рівні і рівні всього організму.

Під час свого перебування у Фрайбурзі Цур Хаузен провів докладні дослідження регулювання ВЕБ, приділяючи особливу увагу дослідженням, спрямованим на з'ясування ролі папіломвірусів у розвитку пухлин. Ці зусилля мали успіх: його дослідження у Фрайбурзі дали докази існування першого вірусу папіломи людини, асоційованого з карциномою шийки матки (ВПЛ-16).

Епідеміологічні дослідження зрештою підтвердили значущість папіломавірусної інфекції та переваги її профілактики. Цур Хаузен завершив свою вражаючу роботу з цього питання, розробивши вакцину проти конкретних папіломавірусів і пухлин, що виникають внаслідок пов'язаних з ВПЛ.

Зазначимо, що більшість онкологічних захворювань мають хороший прогноз лікування при виявленні на ранній стадії. Міністерство охорони здоров'я та Національний інститут раку дали рекомендації, коли жінкам та чоловікам необхідно проходити онкоскринінг і як це зробити безкоштовно.

Джерело матеріала
loader
loader