РосЗМІ є співучасниками злочинної депортації українських дітей — звіт Нацради
РосЗМІ є співучасниками злочинної депортації українських дітей — звіт Нацради

РосЗМІ є співучасниками злочинної депортації українських дітей — звіт Нацради

За даними Офісу генпрокурора, кількість українських дітей, яких депортувала Росія, на даний момент налічує понад 19,5 тисяч.

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення опублікувала на своєму сайті звіт щодо того, яку відповідальність російські ЗМІ несуть за депортацію українських дітей.

Нацрада повідомляє, що з лютого 2022 року регулярно моніторить російські федеральні телеканали щодо виявлення ворожої і особливо небезпечної риторики на адресу України.

Моніторинг Нацради охопив російські державні телеканали («Планета РТР», «Россия 24», «НТВ-Мир», «360»), онлайн-медіа («Известия», «Московский комсомолец», «vesti.ru», «РИА», «Радио Sputnik», «Ведомости», «Парламентская газета», «АиФ», «КоммерсантЪ», «Lenta.ru», «ТАСС», «SM.News», «bloknot.ru», «Общественная Служба Новостей») і онлайн-версію радіостанції «Радио Sputnik» за період від початку повномасштабного вторгнення до травня 2023 року. 

Депортація або насильницьке переміщення населення є однією зі складових геноциду відповідно до п.1 статті 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, нагадують автори звіту. Факт депортації українських дітей Росією був визнаний Резолюцією Європарламенту від 15 вересня 2022 року. Крім того, ПАРЄ і ОБСЄ також визнали, що депортація Росією українських дітей насправді відбувалася і продовжує відбуватися й сьогодні.

Перше повідомлення про те, як Росія вивозить на свою територію українських дітей, з’явилося в російських ЗМІ 21 лютого 2022 року. Далі такі повідомлення про «евакуацію», оздоровлення, усиновлення або «оформлення» українських дітей в російські сім’ї, їх виховання (а фактично перевиховання) регулярно звучать в російських медіа.

В результаті аналізу контенту росЗМІ Нацрада виокремила закономірності у повідомленнях російських медіа в контексті депортації українських дітей: як і російські посадовці, так і росЗМІ виправдовують неправомірні дії РФ, дискредитиують Україну, а також наших західних партнерів.

Російські медіа формують наративи для виправдання політики РФ і формування лояльного ставлення росіян до депортації українських дітей і будь-яких дій російського уряду щодо цього, зазначає Нацрада у своєму звіті. Тому російські ЗМІ є співучасниками злочинної діяльності РФ у контексті депортації дітей.

За результатами проведеного моніторингу та аналізу матеріалів російських ЗМІ Національна рада дійшла таких висновків:

  • Оскільки джерелами наративів і дезінформації щодо реальних обставин протиправного злочинного вивезення українських дітей на територію РФ є російські чиновники та високопосадовці, які висловлюються про це відкрито, публічно і офіційно як в Росії, так і в рамках міжнародних організацій, це може свідчити про організовану і координовану на вищому державному рівні кампанію з депортації українських дітей та пропаганди такої депортації, у якій беруть участь російські державні і недержавні медіа.
  • Поширювана російськими посадовими особами та медіа інформація є переважно дезінформацією, яка у всіх випадках або дискредитує Україну та її союзників, або виправдовує дії Росії у контексті депортації дітей, або вдається до цих двох прийомів одночасно. Наявний у російському інформаційному середовищі у темі українських дітей прийом дихотомії «ми-вони» є типовим для розпалювання ворожнечі і пропаганди війни.
  • Російські медіа утворюють ізольоване від об’єктивної реальності інформаційне середовище, в якому Росія відіграє роль держави, яка «рятує» і чинить добро, а Україна та західні країни, які протистоять Росії, — це зло. Це перешкоджає доступу громадян РФ до достовірної інформації, заохочує цивільне населення та армію РФ вчиняти ще більш жорстокі злодіяння проти українців, вводить в оману інших споживачів російських медіа на територіях за кордоном, де доступний сигнал російських ЗМІ.
  • Виправдання депортації українських дітей російськими медіа є подальшим заохоченням геноциду українського народу, що вказує на причетність юридичних (медіа) та фізичних медійних осіб до злочинів, скоєних державою-агресором, зокрема до геноциду.

Звіт за результатами проведеного аналізу матеріалів російських ЗМІ з урахуванням норм міжнародного права Нацрада надішле до Міністерства закордонних справ, Уповноваженого ВРУ з прав  людини, радниці – уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, міжнародних організацій.

Раніше Комітет Сенату США із міжнародних відносин підтримав резолюцію щодо визнання дій Росії у війні проти України геноцидом проти українського народу.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки збирає базу даних геноцидальної риторики російських посадовців та пропагандистів. 

Генеральний прокурор Андрій Костін повідомив, що правоохоронці в контексті російської агресії розслідують п'ять кримінальних проваджень щодо геноциду. У провадженні щодо геноциду українського народу фігурують російські пропагандисти.

Американський історик Тімоті Снайдер виокремив шість головних ознак геноциду в діях Росії проти України. За його словами, «у ситуації з Росією ми маємо не брак, а надлишок доказів політики геноциду».

27 лютого 2023-го Європейська комісія та Польща запускають ініціативу з пошуку українських дітей, яких росіяни викрадають на тимчасово окупованих територіях України.

У лютому, за офіційними даними України, було зафіксовано понад 16 тисяч українських дітей, яких депортували російські окупанти. У нинішньому звіті Нацрада, посилаючись на дані Офісу генпрокурора, вказує, що кількість депортованих українських дітей — понад 19,5 тисяч.

У квітні 2023-го президент Росії Володимир Путін підписав указ, що передбачає після 1 липня 2024 року депортацію з окупованих Росією територій українців, які збережуть українське громадянство.

Фото: слайд зі звіту Нацради

Теги за темою
Діти російська агресія
Джерело матеріала
loader
loader