Подружжя на кріслах колісних із Бучі проводять специфічні тренінги, які перевертають світогляд людей
Подружжя на кріслах колісних із Бучі проводять специфічні тренінги, які перевертають світогляд людей

Подружжя на кріслах колісних із Бучі проводять специфічні тренінги, які перевертають світогляд людей

У червні вони планують запустити ще один реабілітаційний табір на Тернопільщині.

Через війну в Україні рівень інвалідизації суттєво зріс, серед травмованих чимало як військових, так і цивільних. Одним із найважчих уражень є травма спинного мозку. Тож, як ніколи на часі, саме фізична реабілітація. Рух активної реабілітації з лідерами Уляною та Віталієм Пчолкіних, які теж на кріслах колісних, вчить людей зі спінальними травмами повноцінно жити. Вишкіл проводять у спеціальних таборах, а ще консультують реабілітологів, як взаємодіяти з такими пацієнтами, йдеться  в ТСН. 

У столичній лікарні проводять тренінг для фізичних терапевтів, і аби краще розуміти потреби своїх пацієнтів, вони на день пересіли на крісла колісні і вчаться долати бар’єри. Керує процесом активістка Уляна Пчолкіна. Кількадесят метрів вулицею і медпрацівників зустрічає перша серйозна перешкода –  занадто високий бордюр, тож без допомоги не обійтися. Дехто починає скаржитися, що від навантажень болять руки. “Коли ти сідаєш у візок, ти себе відчуваєш уже не таким як всі. А коли ти на ньому проїдешся і побачиш оці всі погляди…”, - каже Євгеній – лікар-реабілітолог з 19-річним стажем, який на таких тренінгах не вперше. 

Ініціатори заходу – подружжя Пчолкіних, які і самі у кріслах колісних через травми спинного мозку. Та це не завадило парі створити сім’ю і стати лідерами руху активної реабілітації.  Навчання люди з інвалідністю проходять у спеціальних таборах. Аеробіка, плавання, волейбол та стрільба з лука – такі заняття проводять тричі на день. Викладають дисципліни інструктори з такими ж травмами, щоб на власному прикладі показати, що повноцінне життя можливе. “Для цього ми у таборах вчимо пересідати, одягатися, чистити зуби, їсти – залежить від травми. Вірити в себе. Ми даємо знання з юридичних питань”, - розповідає Уляна. 

А ще – як користуватися кріслом колісним, долати сходи та брівки. У програму внесли й питання щодо облаштування житла, бо ж доступна забудова в Україні, каже Уляна, нині не норма, а  – розкіш. “Дуже багато людей, які проходять табори активної реабілітації, повертаються і стають активістами, бо їх вже не влаштовує сидіти на поверсі. Їх не влаштовує недоступна відбудова”, - каже жінка. 

Повномасштабне вторгнення Росії застало родину Пчолкіних удома, в Бучі. Залишити повністю облаштовану під свої потреби квартиру подружжя наважилося не одразу, але й у підвал спускатися було майже неможливо. Розповідають, виїхали лиш через два тижні, коли температура в квартирі опустилася до 10 градусів. Діставшись до Львова, Уляна з чоловіком одразу стали до волонтерської роботи. Спершу створили анкету для людей з інвалідністю, де ті могли написати свої потреби. Ліки, засоби гігієни та крісла колісні пакували і розсилали за адресами по всій країні, а ще - створили справжній транзитний хаб для біженців зі спінальними травмами. “У нас, на щастя, з’явились партнери. Вони орендували геріатричний пансіонат на кордоні з Польщею, і ми змогли організувати швидкий шлях доставки людей туди”, - розповідає Віталій. 

Нині Віталій з Уляною повернулися до Бучі та узялися за проєкти, якими займалися ще до великої війни. “Ми, звісно, знаходили формати - це робити онлайн, але тут важлива саме складова фізично це робити. Допомогти, підтримати, спробувати”, - переконують активісти. 

У червні вони планують запустити ще один реабілітаційний табір на Тернопільщині. Поки ж проводять тренінги для лікарів-реабілітологів і публічно дискутують про доступне житло для людей з інвалідністю. На питання – про що мрієте, відповідають. “Вижити б. Знаєте, щоб були сили заробляти і донатити. Але глобально, як лідери громадського руху, ми мріємо про великий центр, який буде працювати для людей з травмами спинного мозку і для фахівців, які працюють в цій царині. Ну, й звісно, наша перемога…”, - додає Уляна. 

Родина лише за рік змогла поховати загиблого на "Азовсталі" бійця: ворог скинув на бункер вакуумну бомбу

Через загибель української дитини в Німеччині поліція перевіряє версію підпалу гуртожитку з біженцями

Врятував сина й осколки прийняв на себе: історія сім’ї з Дніпропетровщини, яка втратила дім через “Іскандер”

Джерело матеріала