У США заявили, що не просувають свого кандидата на пост генсека НАТО
Сполучені Штати не просувають свого кандидата на пост генерального секретаря НАТО, який восени має залишити Єнс Столтенберг, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з британським міністром закордонних справ Джеймсом Клеверлі 20 червня.
«Ми не тиснемо, не просуваємо якогось конкретного кандидата. Ми дуже тісно консультуємося з нашими союзниками та партнерами, щоб визначити, куди ми хочемо рухатися з НАТО та його керівництвом», – сказав Блінкен, передає «Голос Америки».
Нагадаємо, що британський міністр оборони Бен Воллес зацікавлений у тому, щоб стати наступником Столтенберга. Про це він заявив у травні, а вже у червні з’явилася інформація, що президент Франції Еммануель Макрон намагається завадити Воллесу, бо хоче, щоб Альянс очолив представник Євросоюзу. Цей крок є частиною зусиль Франції, спрямованих на те, щоб зробити ЄС більш незалежним у військовому плані і менш залежним від Вашингтона у питаннях безпеки.
За даними The Telegraph, Макрона підтримує Німеччина і більшість країн ЄС, які також є членами НАТО. Нідерланди і Польща можуть підтримати британського кандидата.
Через відсутність консенсусу серед членів Альянсу щодо кандидатури нового генсека, в адміністрації президента США схиляються до думки переконати Столтенберга залишитися на посаді ще на один рік.
У листопаді 2022 року New York Times повідомляло про п’ять можливих кандидатів на посаду генсека. У списку був Волес та чотири жінки: віце-прем'єр Канади з українським корінням Христя Фріланд, прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Словаччини Зузана Чапутова та і Колінда Грабар-Кітарович, яка була президентом Хорватії.
Пізніше до списку потенційних кандидатів доєдналися прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Наразі аналітики багато уваги приділяють саме кандидатурі Фредеріксен.