НБУ заборонив обмінникам не приймати зношені купюри
НБУ заборонив обмінникам не приймати зношені купюри

НБУ заборонив обмінникам не приймати зношені купюри

НБУ намагається розв'язувати проблему з відмовою деяких банків та небанківських установ обмінювати зношені чи пошкоджені банкноти іноземної валюти. Для цього НБУ скасував перелік ознак незначного зношення банкнот, а для банкнот з ознаками значного зношення мають здійснюватися операції інкасо за тарифами банків та небанківських фінансових установ.

«Всі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні прийматися до обміну. Це виключає вплив “людського фактору” на визначення ступеня зношеності банкноти», - повідомляє НБУ.

Також регулятор заборонив банкам та небанківським установам «відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків, та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання».

Приймати банкноти зі значними ознаками зношення (перелік внизу новини), можуть не всі банки та небанківські установи. Але ті, які їх проводять, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот та свої тарифи інкасо.

Також в НБУ наголосили, що не можуть бути встановлені обмеження щодо номіналу та року випуску банкнот іноземної валюти, якщо вони ще приймаються на території відповідної іноземної держави. Крім того, «нормативно-правовими актами НБУ прямо заборонено банкам та небанківським фінансовим установам встановлювати будь-які подібні обмеження».

За порушення цих вимог банки можуть оштрафувати на суму до 400 000 гривень, а небанківські фінансові установи – у розмірі до 5% від розміру власного капіталу установи. Якщо клієнту відмовляють в обміні банкнот - він може спочатку написати скаргу до керівництва такого банку чи небанківської фінансової установи. А Якщо немає реакції з боку керівництва, то слід звернутися до НБУ.  Деталі за посиланням.

Банкнотами зі значними ознаками зношення вважаються ті що відповідають одному чи кільком з пунктів нижче:

  • розірвані (розрізані) на частини;
  • з пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
  • зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
  • з локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
  • із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
  • обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
  • мають явні друкарські недоліки.
Теги за темою
Гроші Нацбанк Економіка курс валют Банк
Джерело матеріала
loader
loader