Фірми з Киргизстану та Казахстану допомагають Росії обходити санкції – розслідування
Фірми з Киргизстану та Казахстану допомагають Росії обходити санкції – розслідування

Фірми з Киргизстану та Казахстану допомагають Росії обходити санкції – розслідування

Фірми з Киргизстану та Казахстану допомагають Росії обходити санкції – розслідування

Російський імпорт товарів подвійного призначення з Казахстану та Киргизстану різко зріс після початку війни.

Росія отримує західне електронне обладнання для своєї військової техніки в обхід санкцій США та ЄС, використовуючи для цього посередників – компанії у Киргизстані та Казахстані, йдеться у розслідуванні проєкту «Схеми».

Журналісти дізнались, які компанії з цих двох країн постачають РФ електроніку в обхід санкцій.

В поставках задіяні фірми, частина з яких створені після 24 лютого 2022 року і мають російське коріння.

Автори розслідування знайшли докази постачання західних товарів подвійного призначення через ці країни до Росії, серед яких мікрочіпи, телекомунікаційне обладнання та інша електроніка, яку українські військові виявили, зокрема, в російських ракетах, танках, гелікоптерах, безпілотниках та радіосистемах. При цьому, масштаби цих поставок, порівняно із минулими роками, значно зросли.

Зокрема, йдеться про наступні фірми, які допомагають Росії обходити санкції:

  • «ЕлтексАлатау» (Казахстан) — поставляє чіпи американської компанії Analog Devices для приладів нічного бачення «Сосна-У», якими обладнані танки Т-72Б3М. Її офіційні партнери — російські «Элтекс-МСК» та «Элтекс» — співпрацюють із Міноборони та ФСБ РФ. У казахської компанії та «Элтекс» є спільний акціонер — російський бізнесмен Алєксєй Чєрніков.
  • Astaris — з травня по вересень 2022 року відправила «Новой электронной компании» у Смоленську десятки партій західних товарів подвійного призначення. Власник — підприємець білоруського походження Аляксандр Скоробогатий.
  • Elem Group —пов’язана з російською фірмою «Стрелой Е-Коммерц» компанія, яка належить бізнесменові Кірілу Тулякову. «Стрелой Е-Коммерц» постачала електроніку компаніям, які беруть участь у російських військово-промислових виставках.
  • «Компания Електронікс» — пов’язана з російською ITC, постачальником «НДІ автоматики ім. М. Л. Духова», де розробляються ядерні боєголовки. Для поставок фірма використовує литовського посередника — компанію OTK Group із росіянами в списку  акціонерів.
  • RM Design and Development (Киргизстан) — постачає російській фірмі «Микроприбор» операційні підсилювачі AD822 американської Analog Devices для БМП-1АМ «Басурманін». Засновники «Микроприбора» — бухгалтерка Лілія Ісмагілова та інструкторка з карате Марія Федорова, яка раніше працювала на Іжевському радіозаводі, що працює на збройні сили Росії. Електроніку від киргизької фірми отримують і пов’язані із російською оборонкою петербурзька «Регион-Проф» та «НДІ автоматики ім. М. Л. Духова». Засновник — киргизький бізнесмен Шакір Маров, бізнес-партнер Антона Ріппа, який має бізнес в Росії.

У нещодавньому розслідуванні Центра вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP), проєкту «Важные истории» та німецького журналу Der Spiegel, також йдеться про роль казахських компаній у придбанні РФ безпілотних літальних апаратів, чіпів та мікросхем на мільйони доларів. 

У березні Казахстан заявляв, що має намір посилити контроль за товарами, які проходять через країну для реекспорту, відстежуючи їх до кінцевого пункту призначення, на тлі прагнення Заходу не допустити, щоб іноземні компанії та приватні особи допомагали Росії обходити санкції. 

Як повідомляли ЗМІ, московська компанія «Промтехнологія», яка виробляє гвинтівки Orsis T-5000, та інша російська фірма «Тетіс», перебуваючи під санкціями, придбали сотні тисяч патронів, виготовлених американською компанією Hornady.

Джерело матеріала
loader
loader