Галущенко заявив, що з 2024 року Україна припинить прокачування російського газу в Європу
Галущенко заявив, що з 2024 року Україна припинить прокачування російського газу в Європу

Галущенко заявив, що з 2024 року Україна припинить прокачування російського газу в Європу

Скоріше за все Україна не буде продовжувати контракт на прокачування російського газу в Європу, строк якого закінчується в наступному році. Про це міністр енергетики України Герман Галущенко розповів в інтерв'ю Financial Times. 

За словами міністра, українська газотранспортна система є однією з «останніх артерій», якими російський газ надходить до Європи. І шанси Києва і Москви домовитися про продовження п'ятирічного транзитного контракту, підписаного в 2019 році, невеликі.

- Я дійсно не можу уявити, як це може бути на двосторонній основі. Я можу сказати вам, що ми готуємо нашу систему до скорочення поставок, - наголосив Галущенко, якого цитує «УНІАН». 

Наразі найбільш залежними від російського газу країнами є Словаччина (95%) і Австрія (близько 50%). За його словами, Європа матиме можливість підготуватися до скорочення поставок через Україну, бо раніше вона вже змогла пристосуватися до аналогічних скорочень поставок за іншими маршрутами.

Галущенко допускає, що Європа може спробувати виступити в ролі посередника в переговорах, як це вже було в 2019 році. Однак аналітики вважають цей варіант малоймовірним, враховуючи складність переговорів з Москвою.

- Втрата навіть невеликого відсотка поставок може призвести до зростання цін на всьому континенті, враховуючи обмеженість світових газових ринків, хоча очікується, що поставки СПГ будуть швидко рости з 2025 року з запуском великих проектів в Катарі і США, – наголошується в Financial Times.

Нинішній контракт передбачає, що "Газпром" повинен прокачувати через Україну 40 млрд кубометрів газу на рік, виплачуючи за це по 7 млрд доларів. Але фактично Росія прокачує тільки 12 мільярдів кубометрів на рік. Причому, за даними Києва, не доплачує за користування трубою, хоча контракт передбачає повну оплату транзитних послуг незалежно від фактичних обсягів прокачування.

Якщо ж контракт не буде продовжений, "Газпром" все одно зможе користуватися українською ГТС, бронюючи потужності прокачування на аукціоні за загальноєвропейськими правилами.

Теги за темою
газ
Джерело матеріала
loader