Вступити до НАТО або спалити Коран: навіщо Швеція «дражнить» Туреччину
Вступити до НАТО або спалити Коран: навіщо Швеція «дражнить» Туреччину

Вступити до НАТО або спалити Коран: навіщо Швеція «дражнить» Туреччину

На шляху до вступу Швеції до НАТО виникла велика загроза. Причому винні у цьому самі шведи. Шведський суд і поліція пішли на безпрецедентний крок і офіційно дали дозвіл спалити Коран біля мечеті у Стокгольмі 28 червня – у день початку триденного мусульманського свята Курбан-Байрам.

Спалення Корану не суперечить шведським законам

Заявник – 37-річний чоловік, чиї заявки на спалення Корану раніше було відхилено. Він наполягає, що спалення не пов'язане із заявкою Швеції на вступ до НАТО і не повинно розглядатися як акт ненависті проти мусульман, а метою є критика Корану та законів шаріату.

Поліція у дозволі на проведення акції попередила заявника про необхідність дотримуватись чинних правил щодо розпалювання вогню. Наразі у всьому регіоні Стокгольма діє заборона на розведення вогню через підвищений ризик лісових пожеж.

Зазначається, що цю акцію дозволили за два тижні після того, як шведський апеляційний суд відхилив заборону поліції на протести зі спаленням Корану після того, як мусульманську священну книгу спалили біля посольства Туреччини в січні.

Січневе спалення призвело до тижнів протестів мусульманської спільноти, закликів до бойкоту шведських товарів і ще більше загальмувало заявку Швеції на членство в НАТО. Туреччина останніми тижнями неодноразово виражала обурення антитурецькими акціями у Швеції. Тим часом, Швеція заявляє, що вважає спалення Священної книги мусульман свободою слова, яка закріплена в її Конституції.

Коран спалив мусульманин

Примітно, що спалення Корану у Швеції здійснив мусульманин – 37-річний іракський біженець Салван Моміка. “Я хочу протестувати перед великою мечеттю Стокгольма і хочу позначити свою позицію щодо Корану. Я його розірву та спалю”, - написав Моміка у своїй заявці до поліцейського департаменту.

Його мотиви поки що неясні, але, за його словами, він не хоче своїми діями нашкодити Швеції. У коментарі пресі він сказав, що не бажає саботувати процедуру вступу Швеції до НАТО, і навіть спочатку хотів почекати, поки це питання не буде вирішено.

Вперше він хотів провести акцію ще у квітні, але вирішив почекати. "Я не хочу нашкодити країні, яка мене прийняла і зберегла мою гідність", - сказав Салван Моміка, не пояснивши, однак, чому він все ж таки вирішив виконати задумане, незважаючи на те, що Швеція ще далека від залагодження питання з НАТО.

Туреччина знову може заблокувати вступ Швеції до НАТО

Туреччина засудила дозвіл на спалення Корану. Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що неприйнятно допускати антиісламські дії під приводом свободи слова. А такі дії не мають жодного відношення до демократичних свобод.

"Я засуджую мерзенні дії у Швеції проти нашої Священної книги, Корану, у перший день Курбан-Байрам! Неприйнятно, що ці дії допускаються під приводом свободи слова. Закривати на них очі - отже, брати участь", - сказав міністр.

Примітно, що спалення Корану відбулося тоді, коли генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг скликав зустріч чиновників Туреччини, Швеції та Фінляндії на 6 липня, щоб спробувати подолати заперечення Туреччини проти приєднання Швеції до Альянсу. І зараз, як і в січні, це може призвести до зриву переговорів із Туреччиною щодо членства в НАТО.

Адже на початку цього року президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вже заявляв, що якщо Швеція не виявлятиме поваги до Туреччини чи мусульман, він не підтримає заявку країни на вступ до НАТО. Це зауваження було зроблено після того, як ультраправий політик спалив у січні Коран у Стокгольмі біля посольства Туреччини, що загострило напруженість між двома країнами.

Законно, але недоцільно

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що не спекулюватиме про те, як цей протест може вплинути на процес приєднання Швеції до НАТО. "Це законно, але недоцільно", - сказав він, додавши, що рішення про притягнення до відповідальності за спалення Корану має приймати поліція.

У Держдепартаменті США вчинок Моміка засудили, проте додали, що він не повинен вплинути на процес приєднання Швеції до Північноатлантичного альянсу.

«Спалення релігійних текстів є неповагою та образливо. Те, що може бути законним, звичайно, не обов'язково прийнятним», - заявив журналістам на щоденному брифінгу заступник представника Державного департаменту США Ведант Патель.

Він вкотре закликав Туреччину та Угорщину невідкладно ратифікувати протокол про вступ Швеції до НАТО, оскільки ця країна виконала свої зобов'язання щодо тристороннього меморандуму.

Думка експерта

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:

- На жаль, ідіотів у світі, які під гаслом свободи готові щось спалювати та руйнувати, дуже багато. Але не це головне, що впливає на дозвіл Туреччини до вступу Швеції до НАТО. Туреччина й так уже заблокувала цей процес.

Туреччина розраховує максимально виторгувати собі преференції від вступу Швеції до НАТО від США. Анкара намагається максимально дорого продати свій голос на підтримку Стокгольму. І поки що це у них не виходить. Саме тому жодної підтримки від Туреччини для вступу до Альянсу Швеції не буде.

Теги за темою
НАТО
Джерело матеріала
loader
loader