ЗМІ: Після бунту Пригожина в Росії арештували генерала Суровікіна
ЗМІ: Після бунту Пригожина в Росії арештували генерала Суровікіна

ЗМІ: Після бунту Пригожина в Росії арештували генерала Суровікіна

Про арешт віцекомандувача російських сил в Україні повідомили два ЗМІ з посиланням на джерела. За однією з версій, він знав і підтримував заколот «Вагнера».

Російські незалежні ЗМІ повідомили, що заступника командувача російського угруповання в Україні генерала Сергія Суровікіна заарештували після невдалого заколоту ватажка «ПВК Вагнер». Про це пишуть видання The Moscow Times із посиланням на два джерела, близькі до Міноборони, та Insider.

За словами одного з джерел видання, арешт Суровікіна відбувся «у контексті Пригожина». За його версією, Суровікін міг обрати сторону ватажка «вагнерівців» і «його за яйця схопили»,

На запитання про те, де зараз перебуває Суровікін, він відповів, що «цю інформацію у нас навіть внутрішніми каналами не коментують».

Інше джерело причину арешту прокоментувало так: «Там історія з ним була не ОК. Для влади. Більше нічого не можу говорити».

Вперше повідомлення про можливий арешт Суровікіна з'явилося в телеграм-каналі блогера-пропагандиста Володимира Романова. За його інформацією, Суровікіна заарештували ще 25 червня — відразу після заколоту «Вагнера». Романов стверджував, що Суровікін перебуває в СІЗО «Лефортово». Insider зазначає, що невідомо, звідки в нього ця інформація.

За словами джерела The Moscow Times, не зовсім зрозуміло, чи був Суровікін у курсі заколоту Пригожина. Співрозмовник видання заявив, що Суровікін нібито «повівся не особливо покірно, коли поставили завдання читати текст на камеру і розрулювати, надто грубіянив керівництву». Мовляв, через це могло скластися враження, що Суровікін входить у «пригожинську коаліцію».

Колишній головний редактор «Эха Москвы» Олексій Венедиктов повідомляв, що Суровікін «три дні не виходить на зв'язок зі своєю сім'єю» і що його охорона також не відповідає.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що арешт Суровікіна може свідчити про те, що Кремль має намір очистити міноборони РФ від осіб, яких вважає нелояльними.

«Якщо російська влада справді заарештувала Суровікіна, то Кремль, швидше за все, використає Суровікіна та його філії як «цапів відбувайлів», щоб публічно пояснити, чому російські військові та російські органи внутрішньої безпеки погано відреагували на заколот, і виправдати потенційну перебудову російського військового керівництва», – кажуть аналітики.

ISW каже, що вже раніше повідомляв про помітну прихильність та ймовірну підтримку Суровікіним «Вагнера», і що він є головним кандидатом на посаду «цапа відбувайла», незалежно від фактичного рівня підтримки, яку він надав бунтівникам.

В ISW, посилаючись на російських військових блогерів, кажуть, що «атмосфера підозри огорнула Генштаб РФ».

Раніше видання The New York Times із посиланням на чиновників США, знайомих із розвідданими, написало, що Суровікін заздалегідь знав про плани Пригожина почати збройний заколот проти військового керівництва Росії. Тепер влада США намагається з'ясувати, чи не допомагав Суровікін планувати заколот. Сам Суровікін у суботу знявся у відеоролику, засудивши заколот Пригожина і закликавши «вагнерівців» зупинитися.

Зранку 24 червня російський президент Володимир Путін у своєму відеозверненні заявив, що в країні намагаються «організувати заколот», а РФ веде «боротьбу за виживання». Він назвав дії Пригожина зрадою Росії. Проти очільника ПВК «Вагнер» порушили кримінальну справу про заклик до збройного заколоту. Йому загрожувало до 20 років ув'язнення. 

Невдовзі російські ресурси повідомили, що провайдери та соціальні мережі почали блокувати доступ до новин із заявами Пригожина. З російськомовної вікіпедії прибрали статтю про промову Путіна щодо «придушення воєнного заколоту», як тільки вона з'явилась. При цьому статтю в російськомовній вікіпедії про заколот Пригожина в РФ 24 червня переглянули 920 тисяч разів. 

Того ж дня в соцмережах почали поширювати фото бронетехніки на вулицях Ростова-на-Дону. Згодом з’явилися повідомлення, що «вагнерівці» взяли під контроль деякі військові об’єкти в Ростові та Воронежі і вирушили колоною в напрямку Москви. Дорогою вони збили декілька гвинтокрилів та літак ВПС Росії. На території Москви та декількох областей РФ було введено режим контртерористичної операції.

Ввечері 24 червня з Пригожиним провів переговори від імені Кремля самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Після цього Пригожин оголосив, що зупиняє «марш» на Москву і розвертає своїх бойовиків до польових таборів. Згодом стало відомо, що він зобов’язався переміститись до Білорусі, взамін йому пообіцяли закрити кримінальну справу проти нього та змінити керівництво Міноборони РФ, бойовикам «Вагнера» обіцяли амністію за заколот. У вівторок Лукашенко повідомив, що Пригожин начебто прибув до Білорусі, хоча досі чітких підтверджень цьому не було.

Фото: Getty Images

Теги за темою
Росія арешт
Джерело матеріала
loader
loader