Вчені припустили появу потоків води у майбутньому Марса
Вчені припустили появу потоків води у майбутньому Марса

Вчені припустили появу потоків води у майбутньому Марса

Вчені припустили появу потоків води у майбутньому Марса

Дослідники змоделювали появу ярів на Червоній планеті.

Вчені заявили про те, що в майбутньому Марсом знову можуть текти потоки води. На це вказує моделювання появи незвичайних ярів на Червоній планеті, яку провели вчені, повідомляє Science alert.

Зазначається, що поява каналів, схожих на яри, на Марсі давно спантеличувала дослідників. Вони виглядають як яри в Антарктиді, які з'являються внаслідок танення льодовиків. Але багато з них перебувають у локаціях, у яких вчені не очікували виявити талу воду.

Як альтернативну гіпотезу утворення таких ярів вчені висунули сублімацію льоду з вуглекислого газу. Але нове моделювання, проведене вченими, показало, що за певних умов рідка вода справді може спричинити утворення таких ярів. І що щось подібне сталося зовсім недавно за геологічними мірками, близько 630 тисяч років тому.

Ключем до розгадки таємниці появи ярів є кут нахилу осі планети. Нове моделювання температури та циркуляції показує, що коли цей нахил досягає 35 градусів, щільність атмосфери призводить до короткочасного нагрівання поверхні вище за точку замерзання. І цього достатньо, щоб розтопити частину снігу та льоду, які все ще є на Марсі.

«З багатьох наших досліджень і досліджень інших людей ми знаємо, що на початку історії Марса на поверхні була проточна вода з мережею долин і озерами. Близько трьох мільярдів років тому вся ця рідка вода була втрачена, і Марс став тим, що ми називаємо надсушливою чи полярною пустелею», - розповів планетолог з Університету Брауна Джим Хед.

Розрахунки, які провели дослідники, проливають більше світла на те, як з'являються такі яри, яку викликають ерозію, і як далеко можуть простягатися. Вчені також зіставили своє моделювання з даними про марсіанську область Terra Sirenum, зіставивши її з періодами, коли вважалося, що яри у цьому районі швидко розширювалися.

Вчені розглянули два сценарії. Перший - сценарій утворення подвійних ярів, в якому канали, створені таненням льоду, потім піддаються подальшій ерозії через випаровування паморозі CO2. У цих місцях, швидше за все, ще є запаси льоду, що застрягли під поверхнею, і в минулому їх було значно більше.

Але особливостям марсіанського ландшафту краще відповідає проточна водна ерозія, ніж ерозія вуглекислим газом.

«Наше дослідження показує, що глобальне поширення ярів краще пояснюється існуванням рідкої води останнім мільйоном років. Вода пояснює розподіл ярів за висотою так, як CO2 не може. Це означає, що Марс зміг створити рідку воду в достатньому обсязі, щоб зруйнувати канали протягом останнього мільйона років, що зовсім недавно за шкалою геологічної історії Марса», — каже планетолог Джей Діксон із Каліфорнійського технологічного інституту.

Відомо, що нахил осі Червоної планети поступово змінюється, хоча на це й потрібні сотні тисяч років. Цей рух пов'язували з льодовиковими періодами на Марсі. Через якийсь час кут нахилу осі планети знову сягне 35 градусів, що може призвести до появи нових потоків води на Марсі.

Раніше китайський марсохід Zhurong виявив свідчення існування рідкої води в низьких широтах Марса. Це дозволяє позначити потенційно населені зони Червоної планети.

Джерело матеріала