ФСБ навчилася відстежувати приватне листування у Signal, Telegram та WhatsApp – NYT
ФСБ навчилася відстежувати приватне листування у Signal, Telegram та WhatsApp – NYT

ФСБ навчилася відстежувати приватне листування у Signal, Telegram та WhatsApp – NYT

ФСБ навчилася відстежувати приватне листування у Signal, Telegram та WhatsApp – NYT

Прочитати окремі повідомлення все ще не можна, але відстежити зв'язок між користувачами - можна.

Російська Федеральна служба безпеки (ФСБ) навчилася відстежувати приватне листування користувачів у популярних месенджерах, таких як Signal, Telegram та WhatsApp. Про це пише The New York Times з посиланням на документи постачальників таких технологій, а також на експертів з кібербезпеки, цифрових активістів та на людину, залучену до операції цифрового стеження в країні.

За даними видання, спецслужбі доступне просте програмне забезпечення, яке підключається безпосередньо до телекомунікаційної інфраструктури. Видання отримало від джерела записи, близько 40 з яких описують інструменти стеження.

Так, одна з програм дозволяє визначити, коли користувачі здійснюють аудіодзвінки в Telegram, Signal та WhatsApp. Окремі повідомлення перехопити ще не можна, але програма дозволяє визначити, чи використовує користувач кілька телефонів, скласти карту мережі їхніх зв'язків, відстежуючи спілкування з іншими людьми, і визначати, які телефони знаходилися у певних місцях у певний день. Інше програмне забезпечення дозволяє визначити паролі, які вводяться на незашифрованих сайтах.

За даними видання, ФСБ також може відстежувати розташування телефонів, ідентифікувати анонімних користувачів соцмереж та зламувати акаунти.

Розробкою систем відстеження активності у месенджерах займається група відносно невідомих російських фірм. Багато хто з них належать Citadel Group, яка частково контролювалася Алішером Усмановим, «улюбленим олігархом» Владіміра Путіна.

Компанії "МФІ Софт", "Вас-Експерти" та "Протей" спочатку займалися створенням систем прослуховування, перш ніж перейти до розробки більш просунутих інструментів стеження в інтернеті.

Система стеження від однієї з дочірніх компаній Citadel – компанії «МФІ-Софт» – допомагає відображати інформацію про абонентів зв'язку, а також статистичну розбивку їхнього інтернет-трафіку на спеціалізованому пульті управління для використання регіональними співробітниками ФСБ.

Інший інструмент «МФІ-Софт», NetBeholder, може відображати розташування двох телефонів протягом дня, щоб визначити, чи будуть вони в одному місці одночасно, що вказує на потенційну зустріч між людьми.

Компанія «Протей» розробила інструмент, який дозволяє переводити аудіоповідомлення в текст для перехоплених телефонних дзвінків, а також інструменти виявлення «підозрілої» поведінки.

Ці інструменти стеження почали поширюватися за межі Росії. Виробники намагаються продавати свої продукти у Східній Європі, Центральній Азії, Африці, на Близькому Сході та у Південній Америці. За даними Citizen Lab, російські розробки вже використовуються в Ірані та тимчасово окупованих регіонах України.

Нагадаємо, раніше начальник відділу протидії злочинам у сфері комп'ютерних систем Департаменту кіберполіції Національної поліції Євген Дороганов розповів, як не потрапити на гачок російських спецслужб у месенджерах і чи можна використовувати TikTok.

Джерело матеріала
loader
loader