Пом’якшення валютних обмежень від НБУ пришвидшить ріст інфляції в Україні – експерт
Пом’якшення валютних обмежень від НБУ пришвидшить ріст інфляції в Україні – експерт

Пом’якшення валютних обмежень від НБУ пришвидшить ріст інфляції в Україні – експерт

Рішення Національного банку України затвердити Стратегію пом’якшення валютних обмежень та почати перехід до більшої гнучкості обмінного курсу з поверненням до інфляційного таргетування може призвести до витоку капіталу та девальвації гривні.

Про це у коментарів Фактам ICTV повідомив голова Комітету економістів України Андрій Новак, коментуючи дії НБУ.

У рішенні Нацбанку України від 29 червня, вказується, що йдучи на такі заходи, регулятор виконує один зі структурних маяків програми EFF з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Зазначалось, що до 7 липня має бути оприлюднена версія Стратегії з пом’якшення валютних обмежень Нацбанком.

– Кроки з реалізації стратегії прив’язуватимуться не до конкретних дат, а до формування зумовлених нею передумов… Курсова стійкість залишатиметься важливим елементом досягнення цілей… Публічну версію Стратегії Національному банку оприлюднять… до 7 липня 2023 року, – вказав регулятор на своєму сайті.

Стратегія Нацбанку передбачає три основних напрямів:

  • пом’якшення валютних обмежень;
  • перехід до більшої гнучкості курсу;
  • повернення до принципів інфляційного таргетування.

– Кожен напрямок містить загальний опис послідовності етапів, ключових пріоритетів, принципів і належних передумов реалізації стратегії, – йдеться у релізі.

У Нацбанку підкреслили, що будуть запроваджувати стратегію послідовно та поступово, спираючись на наявність необхідних передумов.

Водночас голова Комітету економістів України Андрій Новак каже, що це призведе до витоку капіталу з українських ринків та подальшої девальвації національної валюти.

– Ініціативи з боку лібералізації хвилями, час від часу здійснюються. Я думаю, що зараз це дуже невчасно, бо досі триває війна, а це для фінансового світу форс-мажор найвищого ступеня. В цих умовах проводити лібералізацію валютних операцій та переходити до плаваючого курсу національної грошової одиниці (гривні, – Ред.), це десть тільки одне – додатковий витік капіталу та нову хвилю девальвації гривні, – каже він.

На думку експерта, ці заходи потрібні, але не в тих умовах, в яких перебуває українська економіка.

За його словами, кроки в бік лібералізації валютних операцій потрібно робити після завершення правового статусу воєнного стану та після початку реального економічного відновлення.

– Зараз ці заходи дадуть лише негативні результати. Зараз, коли досягнута відносна економічна і фінансова стабільність, запроваджувати лібералізацію означатиме струсонути фінансовий ринок, – каже експерт.

Водночас Андрій Новак заявив, що те, що Нацбанк пояснює свої дії вимогами МВФ, часте явище.

– У нас дуже часто свої погані дії пояснюють, що “Це не ми, це вимоги МВФ”. Насправді це не так. Особливо зараз, коли МВФ підписав з Україною програму підтримки на $15,6 млрд на 4 роки. І МВФ і всі наші партнери чудово розуміють, в якій ситуації знаходиться наша країна, в якій ситуації фінансовий сектор. Тому те, що під час війни і воєнного стану досягнуто відносної стабільності, це треба зберігати, а не запроваджувати зміни, які дадуть лише негативний результат, – впевнений він.

На думку голови Комітету економістів України, цей етап, навіть якщо він є вимогою МВФ, “треба оминути”, аргументуючи це тим, що це для української економіки є недоречним.

Прогнозувати, як саме вплинуть такі дії з боку НБУ на українську економіку, Андрій Новак відмовився, втім зауважив, що через девальвацію гривні, яка буде викликана лібералізацією, зросте й інфляція.

– Це вплине на два основних напрямки: по-перше, податковий відхід капіталу з країни, а, по-друге, девальвація гривні. Девальвація гривні ланцюговою реакцією потягне за собою підвищення темпів інфляції, – сказав він.

Примітно, що у релізі Нацбанку за 29 червня вказується, що завдяки поступовому впровадженню лібералізації щодо валютних операцій, “повернення в перспективі до інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом відбуватиметься у впорядкований, консистентний спосіб, що дасть змогу мінімізувати ризики для цінової та фінансової стабільності та максимізувати потенціал для стійкого економічного відновлення”.

У НБУ також запевнюють, що і надалі зберігатимуть жорсткі монетарні умови шляхом “підтримання достатньо високого рівня процентних ставок у реальному вимірі”. Це, на думку регулятора, забезпечуватиме високу привабливість гривневих активів і, таким чином, дасть змогу мінімізувати ризики для курсової стійкості.

Теги за темою
Нацбанк долар Гривня
Джерело матеріала
loader
loader