"Розкол" у командуванні РФ наростає: в ISW пояснили, що стоїть за звільненням генерала Попова, який скаржився на втрати в Україні
"Розкол" у командуванні РФ наростає: в ISW пояснили, що стоїть за звільненням генерала Попова, який скаржився на втрати в Україні

"Розкол" у командуванні РФ наростає: в ISW пояснили, що стоїть за звільненням генерала Попова, який скаржився на втрати в Україні

Опальний російський генерал Іван Попов, якого раніше усунули від командування 58 загальновійськовою армією РФ, намагався безпосередньо звернутися до президента РФ Володимира Путіна зі скаргами на начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова та проблеми російської армії на фронті в Україні. Його аудіозвернення до військових, що просочилося в мережу, стало ще одним прецедентом порушення субординації в збройних силах РФ і послабить російську армію.

Оприлюднені Поповим факти свідчать про проблеми з командуванням та розкривають реальні глибокі проблеми окупантів в Україні і слабкість їхньої оборони. Про це йдеться у новому аналітичному матеріалі Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики ISW зазначили, що депутат Держдуми РФ Андрій Гурульов, який раніше був заступником командувача військ Південного військового округу, оприлюднив аудіозвернення російського генерал-майора Івана Попова. Раніше міністр оборони РФ Сергій Шойгу усунув його з посади командувача 58 загальновійськової армії, замінивши на генерал-лейтенанта Дениса Ляміна.

В аудіозверненні сам Попов запевнив, що був звільнений за висловлення невдоволення відсутністю підтримки російських військ та проблемами росіян на лінії фронту у Запорізькій області.

Зокрема, за твердженням Попова, він висловлював занепокоєння "вищому рівню" російського командування з приводу відсутності в Росії засобів контрбатарейної війни, постів артилерійської розвідки, значних втрат росіян від вогню української артилерії та інших питань. Опальний військовий також заявив, що Шойгу звільнив його за те, що озвучення ним різноманітних проблем у російській армії становило загрозу для російського командування.

Попов також заявив, що вважав за краще "називати речі своїми іменами" в ім'я своїх загиблих товаришів замість того, щоб "залишитися в мовчазному боягузстві".

Російські джерела раніше стверджували, що начальник Генштабу Росії генерал армії Валерій Герасимов звільнив Попова за висловлення стурбованості щодо необхідності ротації військ у західній частині Запорізької області на тлі українських контрнаступних операцій.

В ISW зазначили, що, з високою ймовірністю, Попов знав, що його аудіозвернення, адресоване командирам, особовому складу та ветеранам 58 загальновійськової армії, буде злите у мережу.

"Гурульов, колишній начальник штабу 58-ї загальновійськової армії, 12 липня розмістив запис у своєму Telegram-каналі, після чого деякі відомі представники російської ультранаціоналістичної спільноти розкритикували Гурулєва за порушення недоторканності приватного чату. Вони звинуватили Гурульова в тому, що він злив аудіозапис, аби політизувати ситуацію та підвищити свою суспільну привабливість", – пише ISW.

При цьому аналітики зазначили, що публікуючи своє аудіозвернення у чаті, Попов не міг не усвідомлювати ризики використання таких незахищених каналів і того, що воно може стати доступним для значно ширшої аудиторії, ніж аудиторія чату. Отже, припускають експерти, він міг хотіти, щоб хтось із чату злив цей запис.

І Гурульов, який раніше неодноразово критикував дії та рішення МО РФ з приводу війни в Україні, став такою людиною.

"Один із військових блогерів стверджував, що Попов навмисно випустив аудіо, щоб продемонструвати, що не боїться гніву російського військового командування. Російське джерело злило скарги Попова та повідомлення про його звільнення 11 липня до витоку запису, що може свідчити про те, що Попов міг погодити час витоку 12 липня", – зазначено у статті ISW.

У злитому аудіозаписі Попов прирівнював себе до "лідера повстання" на тлі короткого заколоту ПВК "Вагнер", що стався менше місяця тому. Він називав себе "Спартаком" (його позивний), а своїх підлеглих – "гладіаторами", ймовірно, натякаючи на повстання рабів під проводом Спартака.

"Попов, можливо, використав це порівняння, щоб дистанціюватися від невмілого російського військового командування, що активно завдає шкоди, Попов заявив, що "найвищий [військовий] командувач" Росії (ймовірно, маючи на увазі Герасимова) атакує російські війська з тилу, коли вони захищаються від українського контрнаступу на передовій, і що він вважає себе морально зобов'язаним висловити свої побоювання російському військовому командуванню", – наголосили в ISW, зазначивши, що риторика опального генерала схожа на риторику власника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина до і під час збройного бунту, хоча публічних даних про зв'язки цих двох персонажів немає.

В ISW припустили, що Попов намагався звернутися до Кремля з проханням частково або повністю позбавити Герасимова командування операціями в Україні. Вказівки Попова на те, що вище російське командування несе відповідальність за оперативні рішення, проти яких він виступав, та відсутність у полеміці командувача Південного військового округу генерал-полковника Сергія Кузовлєва можуть свідчити про те, що Герасимов відіграє більш активну роль у нагляді за операціями у західній частині Запорізької області.

Нещодавно з'явилася інформація про усунення Герасимова від командування російським вторгненням в Україну і заміна його на генерал генерал-полковника Михайла Теплинського, однак її  в ISW підтвердити не змогли.

"Навіть якщо Герасимов не відповідає безпосередньо за російські оборонні операції на півдні України, претензії Попова до російського військового командування дозволяють припустити, що Герасимов, як і раніше, має значну владу над ухваленням оперативних рішень в Україні. Таким чином, Попов, ймовірно, прагнув обійти Герасимова як головного командувача театром військових дій, безпосередньо попросивши Путіна скасувати рішення Герасимова, хоча незрозуміло, як Попов прагнув позбавити Герасимова його повноважень ", – пишуть аналітики.

Вони припустили, що Попов розраховував домогтися розмови з Путіним, коли ж це йому не вдалося, він записав своє звернення.

"Попов, можливо, більш амбітно прагнув вловити можливі побоювання Кремля щодо широко поширеної зневаги до Герасимова, щоб підняти свій власний авторитет у дусі передбачуваного підвищення Теплинського до заступника начальника театру воєнних дій. Герасимов, можливо, намагався захистити Путіна від небажаної критики, щоб підтримати путінське незнання, звільнивши Попова до того, як він зміг звернутися безпосередньо до Кремля", – зазначають аналітики, додаючи, що Путін відмовляється чути про проблеми та негаразди в своїй армії.

Вони також процитували повідомлення пов'язаного з російськими спецслужбами джерела, яке констатувало, що Попов заявляв, що звернеться до Путіна до того, як Герасимов звільнить його з посади – і начальник ГШ РФ встиг відповісти на погрозу першим.

"ISW раніше зазначала, що Путін ігнорував скарги російських офіційних осіб, які виступали від імені російських військовослужбовців, — ймовірно, щоб дистанціюватися від російських військових невдач... Путін, можливо, доручив Герасимову запобігати і вирішувати подібні компрометуючі ситуації до того, як ці інциденти до Кремля", - пише ISW.

На думку аналітиків, спроба Попова безпосередньо звернутися до Путіна за підтримкою та його непідпорядкування командуванню Герасимова свідчить про модель агресивної поведінки, яка склалася у російському командуванні та російських військах, що воюють в Україні. Спроби Попова і Теплинського (він раніше звертався до Путіна після того, як пішов у відставку в січні через конфлікт з Герасимовим з приводу використання сил ПДВ як піхоти під Соледаром) "нагадують заколот Пригожина 24 червня, під час якого сили Вагнера намагалися змусити Путіна змістити Герасимова та Шойгу".

"Три помітних  діяча російських військових дій в Україні (Теплинський, Пригожин і Попов) тепер спробували послабити авторитет Герасимова і Шойгу через глибоке занепокоєння виснаженням їх сил і спробували використати свою відповідальність на ключових ділянках фронту, вийти з субординації, щоб змусити Кремль діяти в свою користь.ISW раніше оцінювала, що публічні розбіжності між російськими військами в Україні щодо постачання та бойових завдань, а також очевидна необхідність міноборони Росії вести переговори з підлеглими командирами з цих питань передбачають наявність серйозних проблем із ланцюжком командування", – зазначили аналітики.

Нові прецеденти прямого непокори командирів Герасимову через бажання досягти своїх цілей можуть стимулювати й інших російських військових порушувати субординацію. Представники вищого командування у такий спосіб можуть дедалі частіше протидіяти явній нездатності російського міноборони вирішити проблеми армії РФ в Україні.

"Все тендітніший російський ланцюжок командування може призвести до критичної командно-адміністративної кризи в майбутньому, коли підтримка польовими командирами російського військового командування може стати все більш безпідставною", – зазначили в ISW.

При цьому один із російських "військоров" прямо заявив, що неефективний контрбатарейний вогонь та артилерійська розвідка призводять до втрат серед окупантів, що знижує здатність російських військ у довгостроковій перспективі утримувати оборонні позиції.

"ISW зазначає, що 19-а та 42-а мотострілкові дивізії 58-ї загальновійськової армії беруть активну участь у захисті від українських контрнаступальних операцій у західній частині Запорізької області. Раптовий "демарш" Попова може тимчасово підірвати російське командування та контроль у цих районах та погіршити бойовий дух росіян з огляду на широку підтримку Попова серед російських військовослужбовців 58-ї армії. Ці удари, швидше за все, будуть незначними, і ISW продовжує вважати, що російські сили в цьому районі проводять надійну доктринальну оборону", – пише ISW.

Аналітики додали, що звільнення Попова через втрати серед росіян та повідомлення про скарги на відсутність ротації військ ще раз підтверджують оцінку ISW про те, що російська оборона в Україні, ймовірно, слабка.Раніше ISW підрахувала, що російські сили не мають резервів для ротації передових частин і що без оперативних резервів російські сили повинні будуть відступити на підготовлені оборонні позиції без суттєвої підтримки у разі прориву України.

"Скарга Попова на російські втрати в результаті артилерійського вогню, ймовірно, вказує на те, що російські сили потребують ротацій і підкріплень для підтримки своєї оборони в західній частині Запорізької області. Нестача резервів у Росії, ймовірно, не дозволила Герасимову серйозно розглянути апеляцію Попова а звільнення Попова ще раз продемонструвало, що російські сили не можуть проводити ротацію сил. Очевидна відсутність ротації військ на театрі військових дій передбачає, що російським силам доведеться покладатися на сили, що вже деградували, у разі будь-якого прориву України", – зазначили аналітики.

Вони додали, що скарги Попова на погані контрбатарейні можливості російських військ та значні втрати росіян внаслідок вогню української артилерії, ймовірно, є наслідком спроб України підірвати російські сили, що обороняються на півдні України.

Нагадаємо, раніше в ISW оцінили хід контрнаступних операцій та назвали ключові напрямки. Аналітики констатували просування українських військ у Донецькій та Запорізькій областях.

Також повідомлялося, що ПВК "Вагнер" майже повністю передала міноборони РФ озброєння та техніку. Аналітики вбачають у цьому частину широкої пропагандистської спроби Кремля зобразити себе як того, хто "контролює ситуацію", а повстання ватажка ПВК Євгена Пригожина – як вирішену справу.

Джерело матеріала
loader
loader