Як росіяни зривали зернову угоду: ГУР опублікувало закриту доповідь для кремлівської верхівки
Як росіяни зривали зернову угоду: ГУР опублікувало закриту доповідь для кремлівської верхівки

Як росіяни зривали зернову угоду: ГУР опублікувало закриту доповідь для кремлівської верхівки

Як росіяни зривали зернову угоду: ГУР опублікувало закриту доповідь для кремлівської верхівки

Удари по портовій інфраструктурі України є лише черговим кроком у реалізації плану ворога.

Для вищого воєнно-політичного керівництва РФ підготовлено закриту підсумкову доповідь про роботу російської частини спільного координаційного центру в ході реалізації зернової ініціативи. Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Сам документ присвячений механізмам, які застосовувалися для перешкоджання реалізації роботи зернового коридору і, зрештою, призвели до остаточного розриву домовленостей.

Згідно з доповіддю, «спільний координаційний центр» своїм головним завданням бачив максимальне зменшення обсягів зерна, яке вивозилося в межах зернової угоди. 

“Якісна перевірка суден також була одним із ключових елементів стримування безконтрольного зростання експорту зерна з українських портів”, - йдеться у документі.   

При цьому діяльність інспекторів РФ була побудована відповідно до розроблених методичних документів з організації інспекції кораблів. 

“За результатами проведених інспекцій було обмежено участь в Ініціативі для 46 суден і обмежені в русі 303 судна на загальний строк 342 доби” - зазначається у звіті. 

Заходи зі зриву угоди розділялися на декілька етапів. На першому, за ініціативи глави Кремля було призупинено участь Росії в угоді з 29.10.22 по 03.11.22. У звіті йдеться, що це призвело до падіння обсягів вивезення зерна з 4,2 млн в жовтні до 2,6 у листопаді. 

Другий етап передбачав заходи з обмеження допуску кораблів у порт Південний, а також зменшення кількості інспекційних команд (не більше двох) і зупинки реєстрації зерновозів.

Це дозволило РФ “ефективно стримувати кількість суден, що прямували в українські порти і значно обмежити об’єм вивезення продовольства з України”. Згідно зі звітом. це загалом “призвело до неможливості Києвом експортувати близько 20 млн тонн вантажів.  

За підрахунками окупантів, найменша кількість продовольства, що експортувалась з українських портів 7,8 млн тонн припала на третій етап зернової ініціативи з 19 березня до 17 липня 2023 року.

Окрему увагу росіяни приділяли зриву поставок зерна за програмою Всесвітньої продовольчої програми.

У документі зазначається, що були “припинені спроби українців використати чорноморську ініціативу для продовження програми «Зерно з України» із залученням кораблів, зафрахтованих за лінією Всесвітньої продовольчої програми”. Реєстрація таких кораблів відбувалася лише після представлення письмових зобов’язань про неучасть у подібних акціях.

«Накопичений архів знань дозволить, при вирішенні подібних задач, досягнути високого рівня ефективності в найкоротші терміни», - йдеться у звіті загарбників.

ГУР прогнозує, що у випадку продовження зернової ініціативи РФ може використовувати весь накопичений «досвід» для ефективного зриву угоди.

Російський звіт свідчить, що всі дії зі зриву зернової ініціативи - це  частина єдиного заздалегідь розробленого плану ворога, а цілеспрямовані удари по портовій інфраструктурі України є лише черговим кроком у його реалізації, зазначає розвідка.

17 липня РФ повідомила, що не продовжить участь у зерновій угоді. Захід розкритикував дії Кремля. Путін заявляв, що Москва нібито розгляне можливість відновлення «зернової угоди» для експорту продовольства Чорним морем, якщо інші сторони погодяться на вимоги Росії

Наразі українська влада та союзники розробляють варіанти дій для продовження експорту зерна з України.

Урожай-2023 значно менший. Проте трейдерів цікавить максимальний експорт зерна. Аргумент — більш як сім мільйонів українців перебувають поза межами Батьківщини. Хоч би не вийшло так, як минулоріч, коли масово вивозили зерно за понад удвічі меншою за світову ціною. Ці питання порушує Лариса Гук у статті «Врожай-2023: чи вистачить Україні хліба і що не так із цінами».

Джерело матеріала
loader
loader