Під час свого перебування в Північній Кореї міністр оборони Росії Сергій Шойгу та лідер КНДР Кім Чен Ин оглянули «Виставку озброєнь-2023» та представлені на ній нові зразки зброї та техніки цієї країни. І на це звернули особливу увагу у США.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі заявив, що міністр оборони РФ Сергій Шойгу відвідав Північну Корею якраз на тлі труднощів із придбанням озброєнь, які переживає Кремль.
"Це не секрет. Путін звертається до інших країн за допомогою та підтримкою у веденні війни в Україні. І це, як ми знаємо, включає деякі контакти з Північною Кореєю", - підкреслив Кірбі. Отже, яку ж зброю Пхеньян може надати Москві?
Як розповів колишній координатор групи експертів ООН, незалежний консультант із санкцій Х'ю Гріффітс, Північна Корея має величезний запас артилерійських і реактивних снарядів радянської епохи, які відносяться до 1950-х років. За його словами, ці снаряди для досить примітивних артилерійських та ракетних систем з аналогічним типом та калібром, якими росіяни обстрілюють українські міста.
Північна Корея може постачати Росії 107-мм ракети "Катюша", 122-мм ракетні установки, 155-мм або 122-мм артилерійські снаряди або інші боєприпаси для стрілецької зброї, кулеметів або автоматичних гвинтівок. Раніше повідомлялося, що, за даними американської розвідки, Росія купує мільйони артилерійських снарядів та ракет саме у Північної Кореї.
Північна Корея «може бути єдиним найбільшим джерелом сумісних артилерійських боєприпасів старого зразка за межами Росії, включаючи внутрішні виробничі потужності для подальших поставок», – сказав Джозеф Демпсі, науковий співробітник з питань оборони та військового аналізу Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).
Згідно з оцінкою IISS, Північна Корея має на озброєнні близько 20 000 артилерійських знарядь, включаючи реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), що, за словами Демпсі, значно більше, ніж у будь-якої іншої країни у світі.
При цьому малоймовірно, що Північна Корея надасть Росії балістичні ракети, які вона розглядає як невід'ємну частину своєї військової стратегії щодо США та Південної Кореї. Крім цього, КНДР не може постачати свою сучасну зброю, бо ще сама не розпочала серійне виробництво таких ракет.
А якщо Північна Корея таки вирішить постачати ракети до Росії, їй доведеться відправити і пускові установки, оскільки Росія не має пускових установок для «Скадів» та інших ракет.