Майбутнє криптовалюти в Україні: відповіді на 7 найпопулярніших запитів в Google
Майбутнє криптовалюти в Україні: відповіді на 7 найпопулярніших запитів в Google

Майбутнє криптовалюти в Україні: відповіді на 7 найпопулярніших запитів в Google

Українці добре знайомі з криптовалютою, та в них все ще лишається чимало запитань. Тому OBOZREVATEL звернувся до представників влади, що беруть безпосередню участь у розробці законодавчих норм щодо легалізації криптоіндустрії, а також до лідерів галузі, аби вони відповіли на сім найпоширеніших пошукових запитів у Google щодо перспектив криптовалюти в Україні.

Свої відповіді нам дали заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков, народний депутат, член Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації Антон Швачко та CEO однієї з найбільших європейських централізованих криптобірж з українським корінням WhiteBIT Володимир Носов.

Українців цікавить, чи законна в Україні криптовалюта

По-перше, багатьох в інтернеті цікавить, чи взагалі законно використовувати криптовалюту в Україні. Вочевидь, українці не до кінця розуміють, чи не буде в них проблем, якщо вони заплатять за послугу чи товар біткоїном.

"Використання криптоактивів в Україні на сьогодні не регулюється законодавством. Проте, також відсутня заборона щодо їх використання. Отже, держава не може переслідувати будь-кого за операції з криптоактивами, якщо не порушуються інші норми законодавства", – заявив Борняков.

В свою чергу, Антон Швачко підтвердив, що в Україні не забороняється використання криптовалют. Він нагадав, що регуляторна рамка з використання криптовалют в країні в цілому була прийнята Кабміном ще у вересні 2017 року.

"Можливість сплатити криптовалютою за товари та сервіси є індивідуальним рішенням бізнесів, а легалізація означатиме створення необхідної правової бази для регулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів, і відповідно визначає права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у цій сфері. Взагалі, єдиний визнаний платіжний засіб в Україні це гривня", – стверджує Володимир Носов.

Він зазначив, що для WhiteBIT законодавче врегулювання ринку криптовалют означатиме посилення довіри з боку користувачів. "Ми вже працюємо відповідно до правил і рекомендацій FATF (міжнародна група з боротьби з відмиванням грошей. – Ред.), повністю дотримуємось політики AML (протидія відмиванню грошей. – Ред.), застосовуємо процедуру підтвердження особи до усіх користувачів біржі. Наша Політика конфіденційності містить положення Загального регламенту ЄС щодо захисту персональних даних/EU General Data Protection Regulation (GDPR), Постанови ЄС про захист конфіденційності в секторі електронних засобів зв'язку/ePrivacy Directive, Закону про захист інформації, відповідає їм і узгоджена з іншими чинними загальнообов'язковими нормативно-правовими актами ЄС", – наголосив CEO біржі Володимир Носов.

Не всі українці розуміють цінність криптовалюти

Також не всі усвідомлюють цінність криптовалюти, та які перспективи несе легалізація цієї галузі. У Мінцифрі пояснили економічні можливості, які з’являться, коли віртуальні активи отримають юридичний статус в Україні.

"Українці отримають право володіти новим класом активів, декларувати доходи в криптоактивах та сплачувати податки. Коли громадяни володіють активами, походження яких неможливо пояснити для податкової та банківської системи, то фактично у них немає можливості розпоряджатися власними коштами. Без легалізації криптоактивів ви не зможете вивести криптоактиви на гривневу картку, щоб придбати автівку чи квартиру", – каже Олександр Борняков.

Після легалізації бізнес зможе офіційно вести діяльність з криптоактивами, а банки – проводити операції з ними. Загалом, це дозволить державі не лише розвивати нові сектори економіки (що в свою чергу збільшить податкові надходження до держбюджету), але й покращити свій загальний імідж і привернути увагу інвесторів.

Володимир Носов підтверджує: Україна дійсно має великий потенціал стати однією з найпривабливіших країн для криптоіндустрії.

"Переваги криптовалют та блокчейну вже були продемонстровані на прикладі фандрейзингу на потреби ЗСУ й оборони України та способу збереження грошей у часи пандемії коли традиційна фінансова система продемонструвала свою нестабільність. Швидка і проста конвертація у фіатні валюти та відсутність обмежень допомагає користувачам зі всього світу переказувати допомогу на потреби наших захисників. До криптовалют все частіше звертаються в умовах економічної нестабільності", – зазначив СEO WhiteBIT.

Він наголошує, що регулювання криптовалют має бути чітким і включати інтереси усіх сторін: користувачів, регуляторів та криптовалютних бірж. Оскільки тільки це забезпечить розвиток індустрії.

"Легалізація на рівні держави – це можливість для України посісти провідні позиції у світі як країни, що сприймає та сприяє інноваціям. Для звичайних громадян це море нових можливостей, від перспективної галузі роботи до джерела інвестування та заробітку. Тут важливо розуміти, що ми й навіть 10% можливостей цифрових активів не дослідили, тому варто аби більше людей долучалися до галузі, вивчали й розвивали її. Легалізація допоможе прискорити ці процеси", – додав гендиректор біржі.

Також Носов звернув увагу на те, що різні країни світу вже розробили та запровадили власні системи регулювання криптовалютного ринку. Втім, жодні з таких законодавчих норм не можна назвати досконалими.

Зокрема, в Європейському союзі ухвалили зведені вимоги (MiCA), які регулюватимуть індустрію цифрових активів та роботу з ними для усіх країн-членів. Саме з цими нормами будуть синхронізовані й українські закони

"В Україні ці правовідносини регулюватиме закон про "Про віртуальні активи‎", у консультуванні якого брали участь, зокрема, й спеціалісти WhiteBIT. Найближчим часом і в Україні адаптують законодавство під регламент MiCA. З точки зору прагнення України до якнайшвидшого вступу до Євросоюзу, рішення України розробити законодавство, яке буде синхронізоване з засадами регулювання віртуальних активів, що діють в ЄС, вірне", – каже керівник WhiteBIT.

Нардеп Антон Швачко теж вважає, що MiCA разом з непоганим податковим законодавством дозволять регулюванню в ЄС вийти на новий рівень. Втім, він теж визнав, що в будь-якому законодавстві є шпарини, які регулятори не в змозі закрити.

"У контексті регуляції криптоіндустрії немає універсального зразка для наслідування. Адже законодавство кожної країни суттєво відрізняється. Неможливо "зкопіпастити" іноземне законодавство, коли норми, наприклад, британського права суттєво відрізняються від українського. Єдиним знаменником у цьому питанні може бути критерій – "дозволити замість заборонити", – запевняє Борняков.

Українців цікавить, коли вони зможуть розраховуватись біткоїном.

Чимало громадян України цікавить питання, чи стане біткоїн платіжним засобом. У WhiteBIT вважають, що це стане можливим після прийняття відповідної законодавчої бази.

"На жаль, у багатьох країнах поки що не збираються легалізувати криптовалюти. Whitepay надає рішення для приймання криптовалютних платежів і пожертв для більше 50 благодійних фондів, у тому числі Фонду Сергія Притули, благодійної фундації Дім Рональда МакДональда в Україні", – нагадав очільник компанії.

У Мінцифри підкреслили, що на сьогодні ані біткоїн, ані будь-який інший криптоактив не може бути прирівняний до гривні, яка є єдиним законним платіжним засобом в країні. Але легалізація дозволить автоматично конвертувати криптоактиви в гривню (на кшталт роботи з валютними картами) – тобто, фактично розрахуватися за товари чи послуги біткоїном.

Але от нардеп Швачко вважає, що замість біткоїну буде зручніше використовувати е-гривню. Відповідний проект цифрової валюти центрального банку (CBDC) вже розробляється.

В Україні розробили декілька криптоосвітніх програм

В Україні діють декілька освітніх курсів, що дозволяють підвищити свою криптовалютну грамотність. Зокрема безоплатний курс на платформі Дія.Освіта, який був реалізований за участі WhiteBIT. Борняков називає метою проєкту навчити українців грамотно використовувати криптоактиви й вміло інвестувати в майбутнє.

"Є багато фейкових проєктів-скамів, тому, аби захиститися, нашим громадянам потрібно підвищувати свою криптограмотність … Криптовалюта та кібергігієна – це два питання, які завжди йдуть поруч", – зазначив Швачко.

Володимир Носов називає ще один проєкт у цьому напрямку – запуск сертифікатної програми підготовки магістрів з блокчейн-технологій у Києво-Могилянській академії. Програма також була реалізована разом з WhiteBIT.

"Це великий крок на шляху до інтегрування блокчейну у наше повсякденне життя. Поява акредитованої освіти у цьому напрямку є можливістю готувати наступне покоління блокчейн-фахівців, які вже через кілька років розвиватимуть технології та створюватимуть інновації. Це неймовірний прогрес, адже кілька років тому про таку державну освіту й годі було думати, а усі знання здобувались самостійно на колінах. А тепер це практика провідних вишів. Наразі студенти можуть приєднатися до програми курсу та стати висококваліфікованими спеціалістами з актуальними знаннями", – сказав CEO біржі.

Тимчасові рамки легалізації криптовалюти в Україні – одне з найгостріших питань

Питання термінів регулювання криптовалюти теж не оминає українців. Їх цікавить, коли саме буде легалізована криптовалюта, та що після цього зміниться.

У комітеті з цифровізації бачать два головних аспекти. Перший – легалізація дозволить боротися з шахрайськими проєктами, оскільки зобов'яже провайдерів комерційних послуг з віртуальними активами (VASP) співпрацювати з регуляторами.

"Щодо податків – це питання також болюче для нашої країни. Частково це робиться й для того, щоб була можливість цю сферу загнати в законне поле", – додав Антон Швачко.

У WhiteBIT зазначили, що легалізація надасть бізнесу та економіці нові можливості розвитку – тобто нові робочі місця.

"Оподаткування активів, що знаходяться у власності громадян надасть додаткові надходження до бюджету. Законодавче регулювання має зробити Україну привабливою для криптоінвесторів та провайдерів криптопослуг. Українці зможуть працювати з криптоактивами за допомогою своїх гривневих карток, а провайдери криптопослуг зможуть обслуговуватись у банках. Це також буде поштовхом до розробки нових рішень на базі блокчейн-технологій, які зможуть покращити наше повсякденне життя", – поясним Володимир Носов.

Не всім зрозуміло, де можна використовувати криптовалюту після її легалізації

Останнє питання – використання криптовалют після легалізації пересічними українцями. У Мінцифри підкреслили, що закон "Про віртуальні активи" надасть громадянам безпечний доступ до світового ринку криптоактивів та можливість захистити права на свої криптоактиви в суді.

"Допоки "віртуальний актив" відсутній в законодавстві України, українці фактично залишаються безправними. Вони не можуть навіть звернутися в поліцію, щоб довести факти крадіжки криптоактивів, адже в законодавстві просто немає визначення віртуальних активів", – пояснив Олександр Борняков.

Про безпеку коштів говорить і Антон Швачко. "Коли всі на ринку мають чіткі правила гри, можливий захист українців як людей, що взаємодіють з криптовалютою. Тобто коли біржі заходять під регулювання нашого законодавства, нам простіше відстоювати права наших громадян на використання тих коштів, які вони заводять туди", – каже нардеп.

А Володимир Носов впевнений, що впровадження блокчейну в повсякденні дозволить підняти рівень довіри суспільства до криптовалют, детально познайомитись з цією індустрією, а також підштовхне до подальшого розвитку цих технологій.

"Також можна сказати про розширення економічних можливостей, тобто нові можливості для інновацій, підприємництва та створення робочих місць. Легалізація дозволяє громадянам володіти та контролювати свої цифрові активи, не покладаючись на традиційних фінансових посередників. Це мінімальні комісії та миттєві транзакції. У людей з'явиться доступ до великої кількості цифрових активів та варіантів інвестування", – наголошує голова європейської криптобіржі.

Таким чином, це сприяє підвищенню фінансової грамотності та обізнаності громадян та спонукає їх дізнаватися про цифрові валюти, технологію блокчейну та переваги, пов'язані з ними. "Це і є широке впровадження блокчейну та криптовалют якого прагне досягти WhiteBIT", – пояснив Носов.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader