Вперше одразу два українські прапори на одному нагородженні на Олімпійських Іграх підняли зірки художньої гімнастики Олександра Тимошенко та Оксана Скалдіна. Це сталося у Барселоні-1992. Тимошенко тоді стала олімпійською чемпіонкою, а Скалдіною дісталася "бронза". Невдовзі Олександра залишила Україну, займалася бізнесом в Австрії, але приїжджала до Києва та на турніри до Дерюгіних. Але у розпал війни прийняла запрошення від Аліни Кабаєвої.
Тимошенко досі залишається найтитулованішою художньою гімнасткою України, маючи не лише золоту медаль ОІ-1992, а й "бронзу" Олімпіади у Сеулі-1988. При цьому до секції дівчинка з Богуслава Київської області прийшла випадково і лише для того, щоби поправити здоров'я.
Олександра страждала на дитячий ревматоїдний артрит і професор, яка лікувала дівчинку, порадила батькам віддати її на спорт, який зміцнюватиме її імунітет і задіяє дрібну моторику, оскільки "мали працювати всі кісточки та м'язи". Фігурне катання відпало через холод, а для спортивної гімнастики Тимошенко була надто високою.
Із майже восьми років тато привів мене на художню гімнастику в Жовтневий палац. смерті. А потім прийшла тренер Галина Сітнікова і забрала мене до себе. Так я почала займатися", – згадувала для zn.ua Тимошенко.
Але прогрес Олександри був таким стрімким, що незабаром Альбіна Дерюгіна таки забрала гімнастку до себе, а у 14 років українка виграла чемпіонат СРСР серед юніорів, а згодом здобула повний комплекс медалей на Європейській першості, у тому числі "золото" у вправах зі скакалкою.
"Коли вона вперше виступала на юніорському чемпіонаті Європи-1987, болгарам, які тоді були нашими основними конкурентами, сказали: "Готуйте слухати гімн СРСР наступні 5 років", - згадувала Альбіна Дерюгіна.
"Після завершення кар'єри Ірини Дерюгіної і до появи Тимошенко та Скалдіної у гімнастиці була така назва ера "золотих дівчат" з Болгарії. Ми намагалися вивчити все найкраще, що пропонувала їхня школа, але намагалися представити своє бачення. Саме тому прийшов успіх Олександри. Виглядала вона. як болгарка: худе, чорне кучеряве волосся, витягнуте. І їй вдалося пробити пролом. Тільки українська кров допомогла перевершити болгар", – додала Дерюгіна.
На чемпіонаті Європи-1988 у Гельсінкі Тимошенко поділила звання абсолютної чемпіонки з двома болгарками, Колєвою та Дунавською, а також здобула три золоті медалі в окремих видах. Тому, незважаючи на юність та невеликий досвід, українка мала всі шанси виграти і золоту медаль Олімпіади в Сеулі-1988.
Однак прикра помилка в музиці вплинула на Олександру, яка забарилася і випустила булаву з руки у попередньому раунді кваліфікації. І хоч у фіналі вона здобула за всі свої вправи по 10 балів, це підняло її лише на третє місце, забезпечивши "бронзу" Ігор.
"На чемпіонаті Європи в Гельсінкі, який пройшов за два місяці до Ігор-1988, я виграла практично все можливе "золото". Тому в Сеулі від мене чекали лише перемоги. Але я помилилася – впустила булави. І чемпіонкою стала Марина Лобач. Наступні чотири року я тренувалася з однією метою - відігратися. Розуміла, що після Барселони-1992, швидше за все, піду з гімнастики", - зізнавалася пізніше Тимошенко.
Неприємний випадок стався з Олександрою 1989-го на чемпіонаті СРСР: коли вона робила сальто у вправі з м'ячем, інша дівчина виступала зі стрічкою і зачепила її паличкою, що призвело до розсічення віку. Лікарі зупинили кров і, незважаючи ні на що, Тимошенко продовжила змагань і стала чемпіонкою. А за три роки не залишила нікому шансів на Олімпіаді в Іспанії.
ЮРИСТ В АВСТРІЇ. 20-річна Тимошенко після золотої медалі Ігор-1992, як і планувала, завершила кар'єру. Чемпіонці запропонували п'ятирічний контракт тренера у Німеччині, і вона погодилася. Однак потім перебралася до чоловіка до Австрії.
"Німеччина була хорошим стартом. Хороші гроші для молодої дівчинки та абсолютно самостійна робота – мені довірили цілий центр. Мої гімнастки виступали на світовому рівні, одна з них пізніше стала першим номером у Німеччині. Після п'яти років такої роботи ми з чоловіком вирішили заводити дитину, і я переїхала до нього до Австрії", – розповідала Тимошенко.
У Відні Олександра зрозуміла, що лише гімнастики їй мало. Тому доки була маленькою, здобула другу освіту – юридичну, закінчивши місцевий університет. Тимошенко працювала в Австрії у адвокатській конторі. Але після того, як в автокатастрофі загинув чоловік Олександри, їй довелося піти в його бізнес, де юридична освіта стала в нагоді.
"Мені довелося взяти на себе частину його бізнесу, я мала привести в порядок справи. У той же час я зрозуміла, що мені це цікаво, нові ідеї, нові люди було важко, але я впоралася", - зізналася гімнастка kp.ua.
Не забула Тимошенко і про спорт, входячи до комітету художньої гімнастики Австрії. Навідувалася до Києва до свого колишнього тренера Альбіни Дерюгіної, була послом чемпіонату Європи у Києві.
У РОСІЇ. Але у грудні 2022 року, коли в Україні тривала кривава війна, потрійна Кремлем, славна українська гімнастка несподівано відвідала у Сочі турнір "Небесна Грація". Його організувала Аліна Кабаєва, яку у ЗМІ давно охрестили коханкою Путіна.
Вчинок Тимошенко обурив призера ОІ-2016 Анну Різатдінову: "Олександра – приклад особисто для мене, вона – обличчя української художньої гімнастики, на її честь відкрили зірку на алеї слави у Києві. Я не розумію, як наша олімпійська чемпіонка може бути як почесний гість на турнірі в Росії, який організовує Алина Кабаєва, поки російські солдати вбивають українців вже понад півроку".
"В Україні, на жаль, зараз не проходять такі гарні заходи саме через Росію. Поки тренер Тимошенко Альбіна Дерюгіна у свої 90 років перебуває в Києві без світла через російську агресію, не можна вдавати, що нічого не відбувається, і з'являтися на "російських спортивних святах", – додала Ганна.
Тимошенко свого вчинку ніяк не коментувала пресі. Хоча ще у січні 2020-го розповідала, що досі залишається громадянкою України та є патріоткою своєї країни.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та Viber. Чи не ведіться на фейки!