У ЄС відреагували на заборону імпорту українського зерна з боку Польщі, Угорщини та Словаччини
Європейська комісія закликала Польщу, Угорщину та Словаччину до конструктиву після того, як вони в односторонньому порядку оголосили, що продовжать заборону на імпорт зерна з України, незважаючи на рішення Комісії припинити цю заборону.
«Ми знаємо про заяви деяких країн-членів щодо односторонніх заходів. Зараз важливо, щоб усі країни працювали в дусі компромісу та конструктивно взаємодіяли», – заявила речниця Комісії 17 вересня, передає Reuters.
Це відбулося після того, як Польща, Словаччина та Угорщина оголосили 15 вересня, що вони запровадять власні обмеження на імпорт українського зерна після того, як Єврокомісія зняла загальноєвропейські обмеження.
«Зараз ми зосереджені на тому, щоб запровадити і змусити працювати нову систему, про яку щойно оголосили», – сказала речниця Комісії, додавши, що зустріч з представниками всіх зацікавлених країн ЄС 18 вересня надасть можливість обговорити це питання далі.
Нагадаємо, що сусідні з Україною країни ЄС (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія) заявили, що потік зернових та олійних культур з України зменшив доходи їхніх фермерів. Тому вони в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України. У травні Європейський Союз втрутився, щоб запобігти одностороннім діям країн, і запровадив власну заборону на імпорт з України до сусідніх країн. Україні було дозволено експортувати через ці країни (транзитом) за умови, що продукція буде продаватися в інших країнах.
Це питання є особливо чутливим у Польщі, де в жовтні відбудуться вибори і де фермери є ключовим електоратом правлячої партії «Право і справедливість».
Нагадаємо, що парламент Болгарії на засіданні 14 вересня ухвалив рішення про скасування заборони на імпорт українського зерна після 15 вересня.
В той же час польський уряд ухвалив рішення про заборону імпорту українського зерна до країни, незалежно від позиції Європейської комісії. Після цього в українському уряді заявили про намір звернутися до арбітражу Світової організації торгівлі щодо компенсації збитків за порушення норм Генеральної угоди з тарифів і торгівлі в разі блокування свого експорту Польщею.