У Польщі висказали незадоволення щодо позову України до Світової організації торгівлі та рішення Єврокомісії про скасування обмежень на заборону українського зерна. Як повідомляє 24 канал, міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус вважає, що Україна не мала підстав для подання заяви до СОТ. Він також висловив своє незадоволення щодо рішення Єврокомісії.
Телус наголосив, що першими мали б подавати позови до СОТ країни Євросоюзу, але для цього немає підстав. Він відмовився коментувати слова торговельного представника України Тараса Качки через його позицію.
Польща також об'єдналася з іншими країнами, що залишилися незадоволеними рішенням Єврокомісії про скасування обмежень. Вони утворили "альянс п'яти країн". Телус вважає, що Євросоюз має контролювати ринок і не повинен перекладати свої завдання на Україну.
Польська сторона радить Україні відправляти свої товари до країн, що розвиваються, аби не спровокувати голод. Три з п'яти прикордонних країн вже ввели обмеження в односторонньому порядку, а Румунія розглядає можливість впровадження обмежень.
Також Телус зазначив, що якщо Україна подасть позов до СОТ, будь-яка заява під час засідання координаційної платформи з Україною може бути використана проти Польщі.
Своєю чергою міністр сільського господарства Словаччини Йозер Біреш зазначив, що його країна вживатиме односторонні обмеження у відповідь на те, що Комісія не запропонувала жодних заходів. Однак, кількість заборонених товарів, як це робила Угорщина, не збільшуватимуть.
За словами Біреша, рішення ЄК мало б бути відтерміноване і прикордонним країнам варто було б надати перехідний період аби проконтролювати як працюватиме система ліцензування експорту.
- Ми збираємося застосовувати ці односторонні заходи поки система гарантій з українського боку не буде оцінена і не знаходиться під контролем, – пояснив аграрний міністр Словаччини.
Він додав, що був здивований швидкістю подачі позову до СОТ українською стороною.
- Визнаю, що був здивований позовом і особливо швидкими діями, але ми не збираємося змінювати нашу позицію на цей момент, якщо не буде гарантій і ми не зможемо повідомити про це світовій громадськості, – наголосив він.
Про те, що Україна подала позови проти Польщі, Словаччини та Угорщини до Світової організації торгівлі через заборону на імпорт зерна, стало відомо 18 вересня.