Бурхливий розвиток Telegram
Сьогодні Telegram є одним із найпопулярніших додатків для обміну повідомленнями. За його власними даними, кількість користувачів уже перетнула 800 мільйонів і продовжує рости. Він став прикладом для наслідування, адже сьогодні можна побачити, як той же WhatsApp поступово копіює з нього функцію за функцією, які були впроваджені в Telegram ще роки тому. Те саме роблять і деякі інші конкуренти. Віднедавна розробники почали монетизувати свій сервіс, впроваджуючи платні функції та рекламу.
Разом із таким постійним розвитком не варто забувати про невдалий криптовалютний проєкт компанії TON, від якого вона була змушена відмовитися через претензії американських регуляторів. Але його підхопили й увесь цей час розвивали інші розробники, якими керує колишній соратник Павла Дурова по сайту "ВКонтактє", ще один росіянин Андрій Розов. Як тепер стало відомо, Telegram планує запустити власний криптогаманець і систему децентралізованих додатків. Для цього він співпрацюватиме зі своїм колишнім проєктом TON, який своєю чергою працює з китайською Tencent, власницею вже згаданого WeChat, який повністю контролюється китайським урядом.
Ось, як усе буде:
- Месенджер працює над спеціальною платформою, на якій сторонні розробники – від ігор до ресторанів – зможуть створювати власні мінідодатки для взаємодії з користувачами. За словами представників Telegram, компанії та бренди отримають можливість "використовувати JavaScript для створення нескінченно гнучких інтерфейсів, які можна запускати прямо в Telegram, і які повністю замінятимуть будь-який вебсайт". Таким чином, кожен зможе створити прямо в телеграмі не просто бота, а цілий сайт для замовленні їжі, одягу, таксі, квитків, взаємодії зі службою підтримки, ігор та будь-яких інших функцій.
- З огляду на те, що сам WeChat пропонує також функції взаємодії з державою (такі як оплата комунальних послуг, поновлення водійських прав, отримання оповіщень, штрафів, різноманітних реєстрацій, довідок – загалом щось на кшталт української Дії, але зі значно більшою кількістю функцій), цього можна очікувати й від Telegram.
- До всього цього підв'яжуть криптовалютний гаманець, з якого користувачі зможуть оплачувати послуги.
- Для створення цієї суперплатформи додатків Telegram покладається на мережу інфраструктурних партнерів як з технологічного світу, так і з криптовалютного простору: Серед них:
– The Open Network (TON) Foundation, яка забезпечить готову до використання корпоративну блокчейн-систему.
– Tencent Cloud, яка надаватиме обчислювальні ресурси та мережеве підключення для TON-проєктів.
– Chainbase, яка відповідає за продукти для індексації даних і розгортання вузлів для TON-проєктів. Це глобальна універсальна інфраструктура даних для Web3, яка пропонує автоматизацію індексування та формування запитів до даних блокчейна. - Фонд TON цього тижня вже оголосив про налагодження партнерства з сервісом Tencent Cloud, який "вже успішно підтримує валідатори TON і планує розширювати свої послуги, щоб допомогти задовольнити потреби TON у високій обчислювальній інтенсивності та пропускній здатності мережі". Валідатори, на жаргоні web3, – це учасники, які допомагають аутентифікувати транзакції в мережі блокчейн.
WeChat свого часу став першовідкривачем моделі мінідодатків і зараз забезпечує діяльність мільйонів таких у Китаї, пропонуючи паралельно вбудовану систему оплати. На тлі сповільнення економіки країни через наростаючі західні санкції, власник сервісу компанія Tencent активізує свої зусилля з розширення за кордоном. Її бізнес у сфері хмарних обчислень потенційно дасть величезну вигоду, з огляду на кількість користувачів Telegram.
Але все це несе певну небезпеку навіть попри те, що нам обіцяють децентралізовану блокчейн-систему, яка передбачає конфіденційність та анонімність. Адже хіба можна чекати чогось хорошого від співпраці компаній, які походять із двох найбільших у світі країн-постачальників репресій, цензури, переслідувань і шпигунства? Telegram давно підозрюється в співпраці з російським урядом, а Tencent навіть і підозрювати не треба – це підтверджений факт. Усе, що зберігається або проходить через її сервери, автоматично потрапляє до рук китайського уряду, а той своєю чергою є партнером Росії.