Нацбанк заявив про перехід до «керованої гнучкості обмінного курсу» валют – глава НБУ пояснив, що це означає
2 жовтня Національний банк України заявив, що впроваджує керовану гнучкість обмінного курсу, що посилить стійкість валютного ринку та української економіки. Цей перехід відбувається невдовзі після представлення регулятором Стратегії пом’якшення валютних обмежень і є його частиною.
Що означає «керована гнучкість обмінного курсу»?
«За цього режиму офіційний курс визначатиметься на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не встановлюватиметься директивно Національним банком відповідно до постанови Правління НБУ №18, як це відбувалося з 24 лютого 2022 року», – йдеться у повідомленні Нацбанку.
При цьому НБУ продовжить компенсувати дефіцит іноземної валюти на ринку, продаючи її з власних резервів.
«Крім того, Національний банк суттєво обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення», – заявили в НБУ.
Важливо: умови встановлення курсу продажу та купівлі валюти в готівковому сегменті ринку та формування банками карткового курсу не змінюються. Ці курси й надалі визначатимуться попитом та пропозицією.
«Керована гнучкість офіційного курсу стане механізмом для адаптації економіки до зміни внутрішніх і зовнішніх умов, а також важливою передумовою для повернення до інфляційного таргетування в майбутньому», – зазначають у Нацбанку.
Коментар глави НБУ Андрія Пишного.
«Одразу дам відповідь на два запитання, які варті окремої уваги як ЗМІ, так і громадян. На обидва буде відповідь – Ні. Ні – НБУ не «відпустив курс» у вільне плавання та не повернувся до режиму плаваючого курсоутворення, який діяв до повномасштабної війни. Ураховуючи структурний дефіцит валюти на ринку та наявний в НБУ обсяг міжнародних резервів таке рішення навіть не розглядалося. Ні – правила встановлення курсу в тих сегментах ринку, де купує та продає валюту населення не зміняться. Уже майже півтора року курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими. За цей час вони як зростали, так і знижувалися. Загалом з початку року гривня на готівковому ринку зміцнилася на 7%», – зазначив Пишний у своєму дописі в Facebook.
За його словами, перехід до керованої гнучкості курсу є одним з кроків реалізації Стратегії помʼякшення валютних обмежень, переходу до гнучкого курсу та повернення до інфляційного таргетування (тобто, публічного оголошення цілей з інфляції та зобов’язань НБУ їх досягати).
Нагадаємо, експерти вважають, що курс долара в Україні у жовтні буде стабільним, без особливих вагань – доки є підтримка Заходу. Нещодавно Нацбанк встановив річний рекорд з продажу валюти з резервів – з 11 по 15 вересня на міжбанківському валютному ринку він продав 873,11 млн доларів, купивши при цьому 0,05 млн доларів.